Created with Sketch.

Дешевий газ для своїх

10:54

Нова послуга від менеджерів АТ «Укргазвидобування».

Максим Горбатюк (директор з комерційних питань, в тому числі відповідає за укладання угод та організацію реалізації природного газу) разом з т.в.о. генерального директора АТ «Укргазвидобування» Сергієм Лагно реалізують газ промисловим підприємствам за цінами нижчими ніж Нафтогаз.

Мова піде про родовища де оператором є філія газопромислове управління «Львівгазвидобування».

Газ з вмістом сірководню (2,35 г/м3в газі свердловини і меркаптанів до 0,34 г/м3) із свердловини № 5-МГ Малогорожанського газового родовища (середньорічним розрахунковим добовим дебітом менше 1 тис куб метрів/добу), подається на установку підготовки газу УКПГ-Рубанівка індивідуальним шлейфом довжиною 1 133 м.

Слід звернути увагу, що експлуатаційні витрати на утримання даної свердловини у видобувному фонді є завідомо збитковими для АТ «Укргазвидобування». Адже в компанії лише умовно-постійні (залежать від кількості свердловин) витрати склали у 2023 році близько 5 393,5 тис грн/ на свердловину в рік:

За звітними даними фінансово-господарської діяльності філія газопромислове управління «Львівгазвидобування» за 2020 рік умовно-змінні витрати становили близько 97,32 грн на 1 000 куб м, а умовно-постійні (залежать від кількості свердловин) витрати 1 494,34 тис грн/ на свердловину в рік:

З даного природного газу сплачується рентна плата за видобуті корисні копалини у розмірі 29 % від фактичної ціни реалізації.

Отже, при видобутку протягом 2023 року свердловиною № 5-МГ Малогорожанського близько 170 тис куб метрів/на рік лише умовно постійні витрати на свердловину протягом 2023 року свідчать про збитковість експлуатації даної свердловини. Умовно-постійні витрати на свердловину № 5-МГ протягом 2023 року в 5,3 рази більші ніж дохід від реалізації газу за ціною 7,96 грн з ПДВ (базовий «фіксований» тариф) чи в 2,6 рази більші ніж дохід від реалізації газу за ціною 16,39 грн з ПДВ (для виробництва теплової енергії для бюджетних установ).

Навіть, якщо врахувати витрати за даними фінансово-господарської діяльності філії газопромислове управління «Львівгазвидобування» за 2020 рік умовно-постійні витрати на свердловину № 5-МГ протягом 2023 року в 1,1 рази більші ніж дохід від реалізації газу за ціною 7,96 грн з ПДВ (базовий «фіксований» тариф).

За моєю оцінкою, на даних компанії АТ «Укргазвидобування», собівартість видобутку газу свердловиною № 5-МГ Малогорожанського газового родовища становить понад 50,0 грн/куб метрз ПДВ (тобто близько 1 190 доларів США за 1 000 кубічних метрів газу).

У 2016 році собівартість видобутку газу свердловиною № 5-МГ Малогорожанського газового родовища оцінювалась понад 4,1грн/куб метрз ПДВ (тобто близько 160 доларів США за 1 000 кубічних метрів газу), при витратах філії газопромислове управління «Львівгазвидобування» як мінімум у 2 рази менших в порівнянні з 2020 роком.

Характерною особливістю газу Малогорожанського родовища є підвищений вміст сірководню (2,35 г/м3в газі свердловини № 5-МГ, а меркаптанів до 0,34 г/м3). За даними АТ «Укргазвидобування», на даний час газ доводиться до кондицій шляхом змішування його на УКПГ разом з газом свердловини № 3 Турабівського родовища (при «змішуванні» газів Турабівського і Малогорожанського родовищ у пропорції 60/40 вміст сірководню зменшився до 1,28 г/м3, меркаптанів до 0,16 г/м3). 

Отже, збільшивши пропорції якісного газу (без сірководню та меркаптанів) по відношенню до неякісного газу, орієнтовно у 8 раз за рахунок інших свердловин, що працюють на дане УКПГ можна досягти вимог до якості газу не лише Кодексу ГРС, а і Кодексу ГТС.

На УКПГ-Рубанівка здійснюється збір та підготування газу Рубанівського, Малогорожанського та Турабівського газових родовищ.

Газ із Рубанівського газового родовища із УКПГ подається в газопровід Комарно-Пукеничі УМГ «Львівтрансгаз» та через ГРС в систему газопроводів Миколаївського УЕГГ. Газ із Турабівського і Малогорожанського газових родовищ із УКПГ подається в газопровід Мала Горожанка – ГРС Розвадів (до споживачів ПрАТ «Миколаївцемент» і ТОВ «Розвадівбудматеріали»).

Газ з Малогорожанського родовища (свердловина № 5-МГ) і Турабівського (свердловина № 3) родовища проходить комерційний замір і подається в газопровід Малогорожанка-Розвадів (ПрАТ «Миколаївцемент»). Очищений газ із сепаратора подається на замірну дільницю, яка складається з двох ниток: основної і байпасу. Для обліку газу на основній нитці та байпасі встановлені діафрагми камерні. В якості вимірювального приладу встановлено прилад типу «Флоутек». Споживачем газу є ПрАТ «Миколаївцемент».

Валовий видобуток газу:

- у 2022 році по свердловинах підключених на УКПГ-Рубанівка орієнтовно складав 4,1 млн куб м, в тому числі близько 111 тис м3 по свердловині № 5-МГ.

- у 2023 році по свердловинах підключених на УКПГ-Рубанівка орієнтовно складав 4,6 млн куб м, в тому числі близько 172 тис м3 по свердловині № 5-МГ.

- у 2024 році по свердловинах підключених на УКПГ-Рубанівка орієнтовно складав 4,2 млн куб м, в тому числі близько 148 тис м3 по свердловині № 5-МГ.

Отже, на УКПГ-Рубанівка здійснюється збір та підготування газу Рубанівського, Турабівського газових родовищ і газ з вмістом сірководню та меркаптанів Малогорожанського газового родовища. При «змішуванні» газів зазначених родовищ, газ з вмістом сірководню та меркаптанів Малогорожанського газового родовища становитиме 2-3 %, і ймовірно його якість буде достатньою (відповідатиме вимогам Кодексів) для подачі в мережі ГТС чи ГРМ по існуючій ринковій ціні.


АТ «Укргазвидобування», заявляє:

«Визначення фізико-хімічних показників природного газу, що подається споживачу ПрАТ «Миколаївцемент», здійснюється відповідно до вимог Кодексу ГТС і ГРМ уповноваженими вимірювальними хіміко-аналітичними лабораторіями філії ГПУ «Львівгазвидобування» АТ «Укргазвидобування», які пройшли добровільну процедуру підтвердження компетентності у проведенні вимірювань третьою незалежною стороною, зокрема оцінювання на відповідність системи керування вимірюваннями та відповідають вимогам ДСТУ ISO 10012:2005 «Системи керування вимірюваннями. Вимоги до процесів вимірювання та вимірювального обладнання»!!!

Посилаючись на Кодекси ГТС і ГРМ, АТ «Укргазвидобування», маніпулює законодавством.Так в розділі VIII. Якість газу в газорозподільних системах, пункті 3 Кодексу ГРМ відмічається:

Слід звернути ОСОБЛИВУ УВАГУ, що посилання АТ «Укргазвидобування» на ДСТУ ISO 10012:2005 в жодному з Кодексів (ГТС і ГРМ) відсутнє. Тому можна зафіксувати ще один факт, що заради особистої вигоди менеджери АТ «Укргазвидобування» трактують (читають) Кодекси під своє збагачення…, а комерційний облік газу згідно вимог законодавства України і нормативних актів відсутній!!!

Також, слід звернути увагу, що саме газ товарний і валовий для АТ «Миколаївцемент» передбачено планом видобутку на 2024 рік у обсязі 202 тис куб м в Протоколі № 50 від 19.12.2023 року засідання Техніко-геологічного комітету АТ «Укргазвидобування». Саме 202 тис куб м валового газу і 202 тис куб м товарного газу. Цікаво, що в даному випадку забули про ВТВ? 

Планом видобутку на 2024 рік для АТ «Миколаївцемент» прописано (заплановано) обсяг 202 тис куб м, а видобули близько 148 тис куб м?

За даними АТ «Укргазвидобування».

Акціонерне товариство «Укргазвидобування» у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 222 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» по 15 квітня 2024 року (включно) щомісяця здійснює продаж природного газу власного видобутку (крім обсягів виробничо-технологічних витрат, обсягів, які використовуються для власних потреб АТ «Укргазвидобування», пов’язаних із видобутком, підготовкою до транспортування і транспортуванням природного газу, а також для виробництва скрапленого природного газу та стабільного бензину) НАК «Нафтогаз України» для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів і виробників теплової енергії на умовах та у порядку, що визначені Положенням.

Ціна на газ природний, що видобувається з Малогорожанського родовища АТ «Укргазвидобування», при наданні послуг постачання природного газу кінцевому споживачу з внутрішньопромислового газопроводу:

- з 01 листопада 2024 року (без врахування транспортних витрат) становила 17 934,83 грн/тис м куб з ПДВ.

- з 01 грудня 2024 року (без врахування транспортних витрат) становила18 345,16 грн/тис.м.куб з ПДВ.

Ціна на газ природний, при наданні послуг постачання природного газу Нафтогазом (ТОВ ГК «Нафтогаз Україна») для непобутових споживачів, 01 листопада 2024 року до 30 листопада 2024 року (без врахування транспортних витрат) становила 18 200,00 грн/тис м куб з ПДВ.

Тобто ціна Нафтогазу була на 265,17 грн більша ніж ціна АТ «Укргазвидобування».

Ціна на газ природний, при наданні послуг постачання природного газу Нафтогазом (ТОВ ГК «Нафтогаз Україна») для непобутових споживачів, 01 грудня 2024 року до 31 грудня 2024 року (без врахування транспортних витрат) становили 19 200,00 грн/тис м куб з ПДВ

Тобто ціна Нафтогазу була на 854,84 грн більша ніж ціна АТ «Укргазвидобування».

ПІДСУМОК
1. Акціонерне товариство «Укргазвидобування» порушує вимоги постанови Кабінету Міністрів України від 6 березня 2022 р. № 222 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» постачаючи газ власного видобутку на пряму промисловому споживачу ПрАТ «Миколаївцемент», який не має відношення виробників теплової енергії та не є побутовим споживачем;

2. Акціонерне товариство «Укргазвидобування» постачає ПрАТ «Миколаївцемент» по ціні нижчій.

3. За рахунок подібних нерентабельних свердловин, менеджери АТ «Укргазвидобування» не лише «розмивають» прибуток компанії і збільшують собівартість газу (за принципом «середня температура по лікарні») на рентабельних свердловинах, а і торгують газом на окремих умовах, «для своїх дешевший».

4. Це питання стосується не лише філії газопромислове управління «Львівгазвидобування», а подібні свердловини (з дебітом менше 1 000 куб м/добу) понад 230 одиниць є і в господарстві Віталія Підлісного, якого нарешті Сергій Лагно вирішив призначити директором філії газопромислове управління «Шебелинкагазвидобування».

Читайте також
Прокуратура відкрила справу проти керівництва Опішнянської ОТГ
Кримінал
Інженери SpaceX замінили звільнених фахівців FAA
Світ
Ексголову Тернопільської облради підозрюють у недостовірному декларуванні на понад 2 млн гривень
Кримінал
Маєтки фантоми та фіктивні розлучення
Політика
Корупційні схеми на митниці
Кримінал
Вищий антикорупційний суд ухвалив вирок щодо екснардепа Барвіненка
Кримінал