Created with Sketch.

Docendo discimus чи все ж таки faceo bardus

04 лютого, 07:13
Фото: Facebook

Ставити складні питання, — це якраз основна робота викладача. Особливо у галузі вищої (академічної) освіти, яка загинається в Україні.

Чи може вчитель вчити учнів того, у що не вірить сам? — Так, може, власне, навіть мусить і це аж ніяк не прояв лицемірства!

Адже добрий вчитель, за винятком хіба віровчителя, мав би вчити учнів не того, у що вірить він сам. Натомість того, у що вірять вони.

Іншими словами, мав би закликати й готувати їх до того, щоби вони йшли не всі його власним вже протореним шляхом. Отож, кожен і кожна тим шляхом, який він чи вона обере собі самотужки.

Тому для цього учням потрібні не відповіді, а добре поставлені запитання; не шлях, а проблемне поле. До речі, схожим чином розумів свою задачу вчителювання Сократ: звідси його порівняння себе з повитухою.

Додамо до цієї настанови Сократа ще трохи Сьорена К'єркегора, зовсім трохи Фрідриха Ніцше та насамперед діалогізм Мартина Бубера. У результаті вийде саме те, про що говорилося вище.

Затямте, що вчитель має не заражати вірою, а давати знання. Інакше він не вчитель, а шарлатан; однак для віровчителя, цілком зрозуміло, завжди є виняток.

Читайте також
Країна мрій Зеленського
Політика
Коли намаганнями вшанувати прикривають власну неспроможність
Полтава
Лінь чи вигоряння? Як розпізнати справжню причину втоми
Життя
Країна мрій Зеленського
Політика
ДІЯ відзначила чемпіонів України
Полтава
Як пережити нічні обстріли
Війна