Головні заяви кандидатів в президенти США на дебатах.
У США відбулися перші дебати кандидатів в президенти Камали Гарріс та Дональда Трампа. Колишній президент та чинна віце-президент США обговорили цілу низку внутрішньополітичних питань, але не обійшлось і без зовнішньої політики, включно з Україною.
Головні заяви кандидатів в президенти США на дебатах.
Дебати, які мали б тривати 90 хвилин, трохи затягнулись. Зокрема, через тривалі відповіді Трампа. За підрахунками телеканалу CNN, колишній президент в цілому говорив аж 43 хвилини, тоді коли його опонентка — 37,5 хвилини.
Загалом питанням внутрішньої американської політики, на кшталт економіки, проблем із мігрантами, заборони абортів, захисту демократії та мирного передання влади, медицини тощо, на дебатах приділялося набагато більше уваги, ніж зовнішньополітичним темам. Проте питанням війни росії проти України та війни між Ізраїлем та ХАМАС місце також знайшлось.
Хоча до питання російської агресії проти України кандидати в президенти дійшли лише після години дебатів, його обговорення було емоційним.
Трамп повторив свої закиди про те, що росія не напала б на Україну, якби він був президентом, але ухилився від відповіді на питання модератора про те, чи хоче він перемоги Києва у цій війні.
«Я хочу, щоб війна припинилась. Я хочу врятувати життя, бо люди гинуть мільйонами, цифри набагато вищі, ніж ті, які ви отримуєте, це фейкові цифри», — сказав екс-президент США.
Розкрити свого «мирного плану» на прохання модератора Трамп також не зміг, лиш сказав, що зателефонував би очільникам України та росії, і після цього, за його словами, війна б закінчилась.
Коментуючи це, Гарріс звинуватила Трампа в заграванні з диктаторами, а також заявила, що Трамп «здався б за 24 години», а «путін сидів би в Києві» та дивився далі на Європу.
Війна між Ізраїлем та ХАМАС
Говорячи про конфлікт, який минулого жовтня розгорівся між Ізраїлем та бойовиками ХАМАС в Секторі Газа, Трамп використав свою шаблонну фразу про те, що ця війна не почалась би, аби він був президентом США. Окрім цього він сказав, що Ізраїль повинен «завершити розпочате», «швидко покінчити з цим» і що США мають «дозволити Ізраїлю завершити роботу».
Гарріс зі свого боку повторила позицію адміністрації Джо Байдена щодо «залізної підтримки» та «непохитної відданості» Ізраїлю з боку США та наголосила, що країна має право на захист, але додала, що важливим є те, як вона це робить. В цьому ключі вона згадала про гуманітарну кризу в Секторі Газа та загибель цивільних від бойових дій.
«Ми знаємо, що ця війна повинна закінчитися. Це має закінчитися негайно, і те, як це закінчиться, полягає в тому, що нам потрібна угода про припинення вогню і нам потрібне звільнення заручників. Тому ми продовжуватимемо працювати над цим цілодобово», — сказала вона, додавши, що виступає за вирішення конфлікту на основі принципу «двох держав».
Трамп і Орбан
В ході дебатів Гарріс дорікнула Трампу тим, що багато світових лідерів «сміються з нього», а деякі з військових керівників, за її словами, називали експрезидента «ганьбою».
У відповідь на це Трамп згадав, як його розхвалював очільник Угорщини Віктор Орбан, якого чинний президент США Джо Байден називав диктатором. Експрезидент стверджував, що Орбан говорив, що у разі перемоги на виборах, Трампа будуть боятися росія та Китай.
«Дивіться, це сказав Віктор Орбан. Він сказав, що людиною, яку найбільше поважають і якої найбільше бояться, є Дональд Трамп», — додав він, а також назвав Орбана «одним з найшановніших людей».
Трамп надалі відмовляється визнавати свою поразку на президентських виборах 2020 року, на яких переміг Джо Байден, та відмовився від всіх попередніх своїх заяв, які могли свідчити про протилежне.
«Я говорив таке? Це було сказано з сарказмом», — пояснив він, додавши, що є «стільки доказів» того, що переміг він, а не Байден.
Крім того, Трамп відмовився визнавати свою відповідальність у нападі на Капітолій 6 січня 2021 року, який стався після його заяв про вкрадені вибори та заклику йти на Конгрес США. Як сказав Трамп, за безпеку мала б відповідати тодішня спікерка Палати представників США Ненсі Пелосі.
Коментуючи ті події минулого, Гарріс закликала «перегорнути сторінку» та «не повертатися назад».
Говорячи про питання мігрантів, Трамп розкритикував адміністрацію Байдена-Гарріс у тому, що нібито за час їхньої каденції в США потрапили десятки мільйонів мігрантів. Він також згадав вигаданий в соцмережах вкид про те, що мігранти з Гаїті в місті Спрінгфілд викрадають домашніх котів та собак, щоб їх їсти.
Загалом, у питанні мігрантів Трамп оперував фактично вигадками та маніпуляціями, тоді як Гарріс нагадала йому про події в Конгресі США, коли демократи та республіканці напрацювали компромісний закон для посилення контролю на американсько-мексиканському кордоні, але його схвалення зірвала група «трампістів».
Через питання мігрантів та кордону, зокрема, затягнувся розгляд в Конгресі США і питання виділення коштів на продовження військової допомоги Україні. Американські законодавці пів року перебували у глухому куті, поки не вдалося відділити питання кордону від питання допомоги Україні та Ізраїлю.
Телерадіокомпанія CNN провела опитування серед зареєстрованих виборців, які спостерігали за дебатами кандидатів у президенти США Камалою Гарріс і Дональдом Трампом.
63% респондентів вважають, що перемогла представниця Демократичної партії.
Про це повідомляє CNN.
Однак 37% опитаних надали перевагу Дональду Трампу.
Телерадіокомпанія зазначає, що перед дебатами ті самі виборці розділилися порівну щодо того, який кандидат буде кращим: 50% за Гарріс та 50% за Трампа.
Результати опитування відображають думку про дебати лише серед тих виборців, які приєдналися, і не відображають погляди всієї громадськості, зауважує CNN.
Також наголошується, що результати дебатів свідчать про зміни порівняно з червнем, коли виборці, які брали участь у дебатах між Дональдом Трампом і Джо Байденом, сказали (67% проти 33%), що Трамп перевершив свого конкурента від Демократичної партії.