В цей час Зеленський просить по всьому світу гроші на відновлення енергетики.
Як повідомила низка ЗМІ, ДТЕК Ріната Ахметова винесла на рішення загальних зборів питання про виплату майже мільярда гривень дивідендів своїм акціонерам. Цю новину розтиражували, оскільки на тлі постійних прохань до міжнародних партнерів про гроші та заплановане підвищення цін на електроенергію така інформація не може не обурювати.
Але, на жаль, автори новини помилились. Джерелом інформації послужив сайт «ДТЕК Одеські електромережі», на якому розміщено інформацію про проведення загальних зборів акціонерів, на порядку денному якого є пункт про прибуток та розподіл цього прибутку. Згідно з цією інформацією, АТ «ДТЕК Одеські електромережі» отримали минулого року 1 278 356 000 гривень прибутку, з якого 961 422 984,80 гривень збираються роздати акціонерам як дивіденди.
З останнього доступного звіту можна дізнатися, що «валовий прибуток за підсумками 2020 року склав 23 904 млн грн, що менше за показник 2019 року на 3 812 млн грн. Валова маржа збільшилася з 20,1% у 2019 році до 20,6% у 2020 році». Але, на жаль, це інформація за 2020 рік. Скільки заробив ДТЕК 2024-го – невідомо. Звісно, є інші ресурси. Так, Опендатабот нам повідомляє таке:
Тобто, якщо вірити звітності, вся ДТЕК минулого року заробила 184,393 млн гривень. Що майже вдесятеро менше, ніж запрацював його структурний підрозділ в Одесі. Хтось явно бреше. Особливо, якщо порівняти цифри звіту, опублікованого на сайті ДПЕК за 2020 рік, і ті самі дані, які компанія Ріната Ахметова повідомила до податкових органів. Внутрішня документація говорить про 23 904 000 000 гривень прибутку, що на той момент становило понад мільярд доларів, а податкова звітність повідомляє, що ДТЕК був у збитках: мінус 178 490 000 гривень. Кому вірити – вибирайте самі.
А тепер про «українську» компанію ДТЕК, яка, не шкодуючи живота свого, відновлює енергетику країни. Звісно, той факт, що лінії електропередач та підстанції ремонтуються, заперечувати безглуздо – що є, тобто. Працівники ДПЕК справді щодня ризикують життям на роботі. Це безперечно. Однак коли нам говорять про «українську енергетичну компанію ДТЕК», забувають сказати, що вона працює не лише в Україні. ДТЕК представлено ще у 24 країнах Європи.
Цей факт жодним чином не применшує заслуг українських співробітників ДПЕК у підтримці енергосистеми України, але не слід видавати цю діяльність за благодійність. А надто, що компанія зареєстрована не в Україні, а в Нідерландах, тому українську її можна назвати хіба що через громадянство її власника Ріната Ахметова. Який, хоч і посідає у 2025 році скромне 496 місце серед перших п’ятисот багатіїв по версії Bloomberg Billionaires Index, все ж таки має статки в 6,2 мільярда доларів. Чи не Ілон Маск, звичайно, але й Україна – не Америка. І частка ДПЕК у цих шести мільярдах не така вже маленька – майже півтора мільярда доларів.
Тож за три роки повномасштабних військових дій власник ДПЕК аж ніяк не збанкрутував. Мало того – збільшив свій статок наполовину: у лютому 2024 року Форбс оцінював Ріната Ахметова у чотири мільярди доларів.
Не збанкрутував і ДПЕК, який, окрім грошей від українців та українського бізнесу, отримує регулярне вливання від наших західних друзів. Лише за 2024 рік Україна отримала на відновлення своєї енергосистеми понад мільярд євро. Скільки з цих грошей пішло до кишень власника ДПЕК? На цьому фоні варто згадати ще одну цифру, якою так хвалиться ДПЕК. За заявою компанії, «у січні-лютому 2025 року «ДТЕК Енерго» направило майже 720 млн грн на ремонт і відновлення теплоелектростанцій (ТЕС), пошкоджених унаслідок обстрілів рф».