Created with Sketch.

The Economist: Свобода слова стає розкішшю, Україна серед країн з частково вільною пресою

26.07.2018, 02:16

В світі свобода преси атрофується. Згідно з оцінками FreedomHouse, затикання рота журналістам і незалежним ЗМІ досягло найгіршої точки за останні 13 років. А в Комітеті захисту журналістів кажуть, що кількість працівників інформаційної сфери, які опинилися за ґратами за свою професійну діяльність зараз найвища з 1990-х років.

Про це пише британський журнал TheEconomist, додаючи, що погіршення відбувається в усіх кутках. Володимир Путін у Росії настільки жорстко придушив російські ЗМІ, що FreedomHouse позначив Венесуелу навіть вільнішою країною.

Нові автократи, такі як Даніель Ортега в Нікарагуа, теж грають м’язами цензури. Навіть президент США Дональд Трамп все частіше вдається до демонізації преси, називаючи її «ворогом народу». Сила американської Першої поправки і незалежних судів не завадили йому йти влаштовувати такі неліберальні випади. Однак, його риторика дала підтримку автократам в інших країнах, які ухвалили закон про заборону «фейкових новин» і кинулися переслідувати з його допомогою політичних опонентів.

Дані Freedom House вказують на те, що свобода преси все більше стає розкішшю, доступною лише Заходу. Скандинавські країни продовжують лідирувати в цьому показнику у світі.

Західна Європа лишається вільною, попри кілька сумнівних епізодів. Лише кілька світлих плям спостерігаються в інших регіонах світу.

Там, де диктаторські режими були ослаблені чи силою повалені, як, наприклад, у Афганістані і М’янмі, ЗМІ отримали свободу, хоча до стандартів заможних країн їм ще далеко. Туніс після «Арабської весни» піднявся на 30 щаблів вище. Але в сусідньому Єгипті, де до влади прийшов генерал Абдель-Фаттах аль-Сісі, ситуація дуже погана.

У Південній Америці теж стан ЗМІ погіршився. Freedom House більше не вважає Еквадор і Венесуелу країнами зі свободою преси. Негативні тенденції спостерігаються в Аргентині, Бразилії і Колумбії, які тепер стоять за крок до того, щоб їх занесли до когорти «не вільних».

Лише 13% населення світу мають доступ до вільної преси. Туреччина, Росія і деякі країни Східної Європи, такі як Угорщина і Польща, продемонстрували найбільше скорочення свободи ЗМІ у світі, оскільки там політики взяли під контроль телеканали, підривають новинні організації і фінансують політично лояльні редакції.


Читайте також
Полтава гастрономічна. Частина четверта
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина третя
Полтава
ДІЯ відзначила чемпіонів України
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина друга
Полтава
Лицарі сили та килиму
Полтава
Полтавські чемпіони продовжують боротьбу
Полтава