Created with Sketch.

Евтаназія для безоплатної медицини 2: комп’ютерна томографія

12.11.2014, 13:08

В Полтаві приватна і казена безплатна медицина тісно переплелися. «Останній Бастіон» продовжує розслідування того, як медична діагностика в міських комунальних поліклініках і лікарнях планомірно «приватизується».

Поряд з гістологічними дослідженнями, окупованими в місті всього однією фірмою, яка доїдає зсередини безплатний державний аналог (про це «ОБ» розповів у першій частині), апаратна діагностика працює за схожим механізмом.

Одним з найбільш «ходових» досліджень в медичних бізнес-колах вважається комп’ютерна томографія. КТ – по суті просунута версія рентгену, підходить для дослідження більшості органів. За даними МОЗ здійснюється понад 130 проходжень на тисячу жителів щороку. В приватній клініці Полтави одне обстеження вартує від 700 гривень до 4500. Фінансовий потенціал відтак обраховується цифрами.

Державних комп’ютерних томографів в Полтаві п’ять, ще два в області. За ідеєю розподілення – гроші Полтаві виділяло МОЗ – апарати мають покривати заявки лікарень всіх основних профілів, де виникає потреба в КТ-дослідженнях.

Послуги у приватників коштують недешево, люди за можливістю намагаються отримати допомогу в поліклініках Міноздорову.

Житель Київського районуПолтави Олексій не передбачав, що візит до обласної лікарні стане йому у копійчину. У чоловіка виникла необхідність регулярного КТ-обстеження після операції на хребці. Олексію, при наявності у закладу власного безплатного томографу, лікар не залишив іншого вибору, як відрахувати кровні 1250 гривень і віддати фірмі.

Обллікарня направила свого пацієнта на обстеження до приватної фірми. Невропатолог, розповідає чоловік, йому пояснив: місцевий КТ-апарат застарілий, робить всього кілька «зрізів» і, мовляв, картинка буде майже як зі звичайного рентгену – цього недостатньо в його випадку. Тільки на новому томографі, що є у приватника спеціаліст пообіцяв «щось розгледіти».

Керівник обллікарні твердить – «підсліпуватий» КТ-апарат і так працює цілодобово. Його робочі вузли приходять в негідність. «Нещодавно посеред ночі привозили потерпілого в аварії – зробили КТ, допомогли людині» – тому претензій, вважає головлікар, до нього бути не може. Головлікар сумнівається, що хтось побачить доцільність ремонту томографу – це вартує аж 50 тисяч гривень. Він вважає, що лікаря виписати направлення до приватника, а чоловіка взяти його – змусили обставини, які від них не залежать.

Пацієнта здивувало тільки одне – конкуренцію приватникам в лікарні і не намагаються скласти, причому всіма силами – як здалося чоловіку після візиту. І в цьому заслуга тих, хто вибудовує охорону здоров’я області. А шляхи які сьогодні ще дають полтавцям пробитися на безплатний апарат – з кожним днем закриваються щільніше.

Джерело Останнього Бастіону, знайоме зі станом кт-обстежень міста за фахом роботи, розповідає, що ті кошти які виділяються з держбюджету Полтаві на утримання, обслуговування, та навіть ремонтно-модернізаційні роботи передбачають, що керівництво цих лікарень забезпечить доступ до апарату всіх пацієнтів, яким він необхідний.

Але, за даними джерела, реальність не відповідає цьому. В пренатальному центрі КТ теж дуже старий і ледь працює, проте за містом числиться і вважається, що він справно обслуговує полтавок, хоча за показниками має бути замінений на новий ще кілька років тому. Третій апарат прописаний в обласній психоневрологічній лікарні, проте і він на стільки старий, що практично не працює. Четвертий і останній п’ятий апарати – в перші лікарні та онкодиспансері – обидва мають роздільну здатність два «зрізи» зображення. Це найгірший варіант, який тільки можна знайти на медичній барахолці Європи. Для порівняння – сучасний стандарт 64 «зрізи».

Хто забезпечив Полтаву таким брухтом і видає його за медобладнання – відповідь на це питання дорівнює відповіді на інше питання – хто на цьому заробляє.

На практиці з держлікарень майже всі дороги ведуть пацієнтів до томографів приватних. Платних.

Як з’ясувалося, існують інші способи відносно «чесно» змусити пацієнтів розстатися з грошима: дати на державному КТ-апараті від воріт розворіт. Про подібний випадок Останньому Бастіонурозповів жительпередмістя Полтави Віктор. За обстеження на комп’ютерному томографі він заплатив майже 1500 гривень. Хоч прийшов до лікаря в міську лікарню де є власний КТ-апарат. Потребуючи консультації уролога, завідуючий відділенням, до котрого потрапив на прийом чоловік, направив його на обслідування. Кабінет з КТ-аппаратом розташовується тут же по-сусідству. Яке ж було здивування пацієнта, коли його сповістили, що в черзі доведеться просидіти тижні зі два.Це майже втричі довше аніж зі своєю підозрою на захворювання він міг очікувати. Але працівники співучасливо порадили чоловіку звернутись до фірми: «там би він зміг пройти обстеження, одразу потрапить до доктора з результатом, і почне лікуватися сьогодні ж» - пообіцяли йому в клініці.

На благо містян такі КТ-апарати не працюють, натомість на цьому заробляють приватники – переконані багато полтавців, що звертались за обстеженням.

Інший пацієнт зі стажем відвідування КТ в полтавських лікарнях розповів таке – «ми вертались робити КТ і в обласній клінічній лікарні і в травматології – всюди платили в підсумку фірмі-кабінету. Єдиний варіант коли КТ роблять безоплатно це якщо лежиш в стаціонарі».

«Якщо ж вам все ж таки вдасться зробити КТ безплатно, ви зіштовхнетеся з тим, що вам дадуть опис в 3 рядки, з якого нічого не буде зрозуміле» - поділився сумним досвідом ще один полтавець якому пощастило дочекатися безплатного обстеження.

На питання чим пояснюється таке тривале очікування, медпрацівники в якості аргументу пред’являють план роботи . Сеанси обстежень лікарні які мають КТ-апарат розподіляють по всіх лікарнях міста і області, відтак кожному медзакладу їх хронічно не вистачає. Принаймні так твердять самі медики. Ще один камінь спотикання – пацієнтом апарату можна стати тільки якщо пощастило з припискою до мед закладу що його має: інакше довгий шлях через профільні лікарні. От і виходить, що у лікаря є 3 а буває і 4 «законних» підстави відмовити будь-якому пацієнту виписати направлення на державний томограф.

Офіційно керівництво медзакладів спростовує можливість такої ситуації. Запевняють що навпаки все роблять для оптимізації трафіку пацієнтів.

Проте така картина не рідкість в полтавських лікувальних закладах.

Подібні способи заробляння на пацієнтах, які звернулися до держави, а опинилися в приватному кабінеті – скидаються на шахрайство і підпадають під статтю кримінального кодексу.

Щоб державне обладнання швидше зносилося, а потім роками повільно клигало до смерті – на заінтересованість у цьому самих медиків непрямо вказує той факт, що 75% персоналу, котрий обслуговує роботу державних КТ-апаратів, працюють одночасно в аналогічних приватних фірмах. За словами джерела, МОЗу це не складно перевірити, було б бажання.

На питання, чим саме пояснюється така висока ціна їхньої роботи приватники відповідають, що вартість апарату починається від 200 тисяч доларів плюс витрати на роботу кабінету і заробіток працівників.

Система трафіку хворих до рук приватників забезпечується одразу на всіх рівнях. Від найвищого – людей які управляють медициною до найнижчого звичайного лікаря, що виписує направлення на томографію. Так полтавців здають приватній медицині.


Читайте також
Єдине пологове відділення у Хоролі на межі закриття
Полтава
Миргород вшанував полеглих земляків-Героїв
Полтава
Машівські волонтери передали ЗСУ «крила помсти»
Полтава
У Мачухах відкрили Алею Слави Героїв
Полтава
Перемога гартується у тилу, доведено патріотичною молоддю Кременчука
Полтава
Чиновникам — високі зарплати, мешканцям Диканьки — захмарні тарифи
Полтава