Паливна криза, від якої потерпали українці понад 2 місяці та, яку штучно створили чиновники, нарешті зійшла нанівець.
Підприємці, імпортери поступово збільшили пропозицію на ринку. Тому дефіцит і черги зникли, а ціни навіть почали знижуватися.
Мене справді вразило, як швидко підприємці змогли переналаштуватися під нові ринкові реалії. Наперекір проблемам на митниці (правда, у ручному режимі перевізникам палива все ж таки робили зелені коридори), наявність ліцензій, регулювань, перевірок та штрафів.
Вважаю, що обов'язково потрібно проводити роботу над помилками чиновників, щоб вони не повторювалися. Отже:
Помилка 1. Уряд почав регулювати та обмежувати ціни, не розуміючи, що ціна і є найкращим регулятором.
Якщо раптом знижується пропозиція, росте ціна. Одночасно зменшується попит, зникає дефіцит, що стимулює підприємців скеровувати ресурси, інвестиції у цей напрямок.
Кількість імпортерів, машин зросла у рази за лічені тижні. Пропозиція збільшується, ціни падають і те, що ми з вами й спостерігаємо, але допоки чиновники тримали ціни нижчі ринкових, дефіцит продовжувався.
Помилка 2. Уряд не прибрав перешкод перед новими гравцями, залишив ліцензії на виробництво та торгівлю паливом, а ліцензії отримати ду-у-уже важко...
Тим самим стримав збільшення пропозиції на ринку та розвиток конкуренції. Ба більше: чиновники пішли з перевірками та штрафами на підприємців.
А вони ж у цей час гасили пожежу, котру запалили чиновники. Тож, як кажуть, – найбільше б'ють того коня, який найбільше тягне.
Помилка 3. Досі не розібралися з митницею та переходом кордонів.
Упродовж 6 місяців війни вище керівництво держави не вирішило одну з найболючіших проблем економіки! Як я і казав, робота у цьому напрямку йде, адже хоча б паливу дають зелене світло.
З усім тим у загальному це велике недопрацювання тих, хто відповідає за умови для розвитку економіки. І нарешті ще раз наголошу: не можна гратися, ігнорувати або обдурювати економіку.
Затямте, що не можливо їй допомагати, їй можна тільки завадити. Тому йдіть геть зі своїми регуляціями, податками, митами тощо.