Через нього родина Козицьких веде бізнес із Газпромом
Максим Козицький очолює Львівську обласну державну адміністрацію з лютого 2020 року. З того часу він практично вийшов із сімейного видобувного бізнесу. Але в той же період його батько Зіновій Козицький, який офіційно очолює групу компаній «Західнадрасервіс», активно почав ховати хвости в новий офшор, згадки про який в українських реєстрах практично немає.
Родина львівських бізнесменів Козицьких доволі заможна. Їхні компанії займаються видобутком нафти та газу, сонячною енергією та ще деякими невеликими видами діяльності по типу прокату велосипедів, текстильною сферою тощо. Групу компаній «Західнадрасервіс», яка об’єднує всі бізнеси, очолює голова родини – Зіновій Козицький. За видобувну діяльність відповідає його син Степан. А чинний голова Львівської ОДА Максим Козицький до того, як очолити область та стати лідером львівського осередку партії «Слуга народу», відповідав за розвиток сонячних електростанцій.
Згідно з даними українських реєстрів, в період, коли Максим Козицький очолив Львівщину, він практично одночасно вийшов з управління компаніями, в яких був бенефіціаром. Так, з січня по березень 2020 року він перестав бути засновником ТОВ «ЕО-Піщанська сонячна станція», ТОВ «Радехівська сонячна станція», ТОВ «Бориславська сонячна станція» та ТОВ «Самбірська сонячна станція-2». Родина Козицьких продовжує керувати згаданими об’єктами, однак очільника Львівської ОДА в документах більше немає.
Початок 2020 року збігся ще з однією важливою подією для бізнесу Козицьких. Вони почали активніше ховати кінці в кіпрські офшори. За офіційною інформацією частково бенефіціаром деяких фірм родини є кіпрська компанія Ivena limited. Вона ж веде управління фірмами головного бізнес-партнера Козицьких – чеського мільйонера Карела Комарека. Зокрема Ivena limited з Кіпру є акціонером компанії МND Uкrаіnе а.s, зареєстрованої у Чехії.
Комарек відомий тим, що тривалий час веде бізнес з російським «Газпромом». Разом вони мали контракт на будівництво газосховища в Чехії Дамборжіце. Водночас компанія чеха володіла нафтовим терміналом «Самара» в Росії. Сам Комарек стверджує, що більше не має відношення до бізнесу з росіянами, але журналісти знайшли докази, що це не так. Насправді співпраця продовжується.
Згадану кіпрську компанію Ivena limited можна побачити в управлінні Орівської ВЕС та Самбірської сонячної станції, які належать Козицьким. А от чого немає в українських реєстрах, так це нової фірми з Кіпру, яка станом на зараз є 100% власником акцій Ivena limited.
В лютому 2020 року, якраз коли Максим Козицький очолив Львівську обласну державну адміністрацію, його батько Зіновій зареєстрував в Нікосії фірму ZMS energee limited. Фактично це не нова компанія, а її перенесли з офшору на Британських віргінських островах.
Завдяки інформації з кіпрських реєстрів вдалося знайти документи, в яких зазначено, що Зіновій Козицький підписав згоду на зміну юрисдикції ZMS energee limited 7 лютого 2020 року.
Офіційну реєстрацію за кіпрським законодавством було завершено у червні 2020 року. Зіновій Козицький зазначений єдиним акціонером у компанії.
Спочатку статутний капітал ZMS energee limited (Кіпр) складав всього 1700 євро, однак вже за рік його було збільшено до 121 000 євро.
Згідно з випискою з реєстрів Кіпру фірма ZMS energee limited є 100% власником згаданої вище Ivena limited, яка фігурує в тому числі в українських реєстрах.
Чому це важливо? В українських звітностях можна побачити, що деякими фірмами родини Козицьких керує Ivena limited, яка своєю чергою управляється двома іншими компаніями з Кіпру. Жодної згадки про те, хто ж насправді володіє Ivena limited – немає. Тільки завдяки кіпрському реєстру можна вийти на фірму ZMS energee limited, яка на 100% належить львів’янину Зіновію Козицькому.
Перенесення бізнесу з офшору Британських віргінських островів до Кіпру є цілком логічним для бізнесмена, який, з одного боку, хоче мінімізувати податкове навантаження, а з іншого – не мати проблем з банківськими переказами. Річ у тому, що БВО перебувають у чорному списку юрисдикцій, які не співпрацюють у питаннях боротьби з відмиванням грошей та ухилення від сплати податків, складеному Радою Європейського Союзу. Фінансові операції через банки країн, що перебувають у цьому списку, дуже часто не приймаються контрагентами. З Кіпром все простіше і банківські платежі проходять через цей офшор без проблем, водночас залишаючи шанс уникнути податкового пресингу.
Цікавий збіг: у 2019 році серед компаній, якими керувала родина Козицьких, була фірма зі схожою на кіпрську назвою – ТОВ «ЗМС Енерджі». Серед засновників були Зіновій Козицький та його компанії БК «Горизонти» і ТОВ «Західнадрасервіс». Керівником та підписантом був брат Максима Козицького Степан. ТОВка проіснувала всього рік і була ліквідована у 2020 році, якраз коли її клона зареєстрували на Кіпрі.
ЗМС – це очевидно абревіатура імен чоловіків родини Козицьких – Зіновій, Максим, Степан, які хоча і вважаються впливовими українськими бізнесменами, але кінці все ж таки заховали в офшор.
2020 рік для Козицьких був багатим на події. Окрім того, що вони перевели бізнес на компанію, яку не знайдеш в українських реєстрах, а Максим Козицький очолив Львівську облдержадміністрацію, політичну кар’єру намагався будувати і Степан Козицький. Зокрема, він балотувався до Львівської обласної ради від «Слуги народу», місцевим осередком якої керує його брат Максим. Родинні зв’язки не допомогли Степану Козицькому і депутатом він не став. Але встиг засвітитись у судовій справі, пов’язаній з внесками для пропрезидентської партії.
У вересні 2020 року ТОВ «Бурова компанія «Горизонти», керівником якого є Степан Козицький, було переведено 500 000 гривень на підтримку Львівської обласної організації партії «Слуга народу». Водночас у звітний період вказана фірма мала чинні контракти з державною компанією «Укргазвидобування» на загальну суму майже 154 млн гривень.
Згідно із Законом «Про політичні партії в Україні» здійснення внесків на підтримку політичних партій фізичними особами, з якими укладено договір про закупівлю робіт, товарів чи послуг для забезпечення потреб держави або територіальної громади на загальну суму понад п`ятдесят розмірів прожиткового мінімуму, не допускаються. Тож фактично Степан Козицький, перераховуючи півмільйона гривень на підтримку «Слуги народу» і водночас очолюючи компанію, яка надає послуги державі, порушив закон.
Адвокати Козицького, втім змогли довести, що нібито він тільки мав намір переказати ці кошти для партії і його бухгалтерія помилково зробила цей внесок, який згодом був повернутий на рахунки фірми «БК Горизонти». Але насправді повірити у те, що півмільйона гривень можна перерахувати якось помилково – дуже важко. Тим паче якщо мова йде про партію, від якої ти балотувався на виборах і обласний осередок якої очолює твій брат.
Родина голови Львівської ОДА Максима Козицького намагається створити ілюзію ведення чистого бізнесу. Але диявол, як завжди, криється в деталях: коли ти ховаєш управління компаніями в офшорі, який знайти не так просто і водночас маєш за партнера людину, яка співпрацює з головним гаманцем країни-агресорки «Газпромом», здаватися незаплямованим виходить відверто «так собі».