Метою прийняття закону є збільшення фінансування заходів з попередження онкозахворювань.
На офіційному сайті Верховної Ради нарешті з’явився текст законопроєкту №3137 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України (щодо спрямування частини акцизного податку на тютюн та тютюнові вироби на фінансування заходів з попередження та лікування онкологічних захворювань)».
Автором є представник депутатської групи "За майбутнє" Сергій Мінько. Метою прийняття законопроєкту є збільшення обсягів державного фінансування заходів з попередження та лікування онкологічних захворювань за рахунок спрямування десятої частини акцизного податку на тютюн та тютюнові вироби.
Обставини питання
Автор законопроєкту зазначає, що онкологічні захворювання посідають друге місце у структурі смертності у світі, поступаючись лише хворобам серцево-судинної системи. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я щороку на планеті виявляють понад 18 мільйонів осіб, які вперше захворіли на рак, щороку близько 10 мільйонів пацієнтів помирає від цієї смертельної недуги.
За даними Міжнародного агентства з дослідження раку у 2018 році в Україні померло 98 тисяч людей від онкопатологій, нові випадки онкологічних захворювань виявлені у 170 тис. українців. Україна посідає друге місце в Європі за темпами поширення раку. За даними МОЗ України, в Україні налічується близько 1 млн. хворих на злоякісні новоутворення, з них близько 6 тис. дітей.
Депутат зазначає, що онкологічна захворюваність в Україні стабільно зростає на 2,6-3% на рік, і рак продовжує «молодіти». За даними Національного Інституту Раку за останні десять років кількість хворих зросла на 25%. Однак тривалість життя онкохворих українців на 10-20 років нижча, ніж у розвинених країнах.
Онкологічні захворювання є причиною 15% смертей. Найпоширенішими видами онкохвороб серед українців є рак молочних залоз, шийки матки, легень, шлунку, товстої кишки та простати.
При цьому основною проблемою протиракової боротьби в Україні є низький рівень діагностики раку на ранніх стадіях, через що дуже поширеними є випадки виявляння хвороб в занедбаних формах, коли надати ефективну допомогу та забезпечити стійке одужання хворого практично неможливо. Рівень онкологічної допомоги населенню України не відповідає реальним потребам і сучасним вимогам. Лише 68% первинних хворих охоплені спеціальним лікуванням, одна з причин - його висока вартість.
За даними незалежних експертів мінімальна потреба у фінансуванні заходів з попередження та лікування онкологічних захворювань становить понад 5 мільярдів гривень. В той же час у Державному бюджеті України на 2020 рік на дорослу та дитячу онкологію закладено близько 2 мільярдів гривень.
Відповідно до Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я із боротьби проти тютюну, яка ратифікована згідно із Законом України "Про ратифікацію Рамкової конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я із боротьби проти тютюну", Україна взяла на себе зобов'язання при формуванні політики оподаткування тютюнових виробів враховувати національні цілі в галузі охорони здоров'я.
Що пропонує депутат
Законопроєктом передбачено внести зміни до статей 29 та 30 Бюджетного кодексу України в частині спрямування 10% акцизного податку на тютюн та тютюнові вироби до спеціального фонду Державного бюджету України та використання цих надходжень на фінансування заходів з попередження та лікування онкологічних захворювань.
На думку ініціатора, прийняття проєкту Закону дозволить значно покращити рівень попередження та лікувань онкологічних захворювань: раннє виявлення, зменшення рівня смертності від онкопатологій, збільшення рівня виживаності хворих на онкозахворювання.