Created with Sketch.

Хімія мислення

14 березня, 16:01

Наука, емоції і гординя: чому ми заперечуємо очевидне.

Якщо чиєсь бачення відрізняється від нашого, у мозок надходять ті самі хімічні речовини, які забезпечують наше виживання в небезпечних ситуаціях. 

У цьому захисному стані більш примітивна частина мозку втручається в раціональне мислення, і лімбічна система може блокувати нашу робочу пам’ять, фізично обмежуючи здатність мислити. Це можна спостерігати при залякуванні, під час гри в покер або коли хтось вперто відстоює свою позицію в суперечці. Якою б цінною не була ідея, у такому стані мозок не здатен її опрацювати. 

На нейронному рівні він сприймає її як загрозу, навіть якщо це безневинні думки чи факти, з якими за інших обставин ми могли б погодитися.

Тобто, коли чиєсь судження відрізняється від нашого, ми буквально сприймаємо це як загрозу виживанню. Наступного разу, коли зіткнетеся з інакодумством, варто пам’ятати, що це всього лише витівки нашої «операційної системи».

Проблема не в тому, що світ сам по собі поганий. Проблема в тому, що він не відповідає нашим ідеальним уявленням про нього. І найгірше – це те, що ця невідповідність не вкладається в окремій голові. У першій відповіді вже згадувалася гординя. Так ось, саме вона й є – віра у власну правду всупереч усім фактам. 

«Я правий, отже, всі інші неправі» — це дуже обмежена й небезпечна логіка.

«Якщо вчений хоча б у якійсь мірі намагається щось довести не собі, а комусь іншому (а я не раз припускався цієї помилки), значить, він використовує науку для захисту від загрози своїй особистості», — К. Роджерс

«Завжди перевіряйте свої ідеї фактами і будьте готові відмовитися від найсокровенніших переконань, якщо факти їх спростовують», — Річард Докінз

Читайте також
ЧИСЛО СІМ
Життя
Британські вчені планують створити штучну ДНК людини
Світ
Соціальні експерименти нового порядку
Опінії
Теорія Великого вибуху може бути хибною
Життя
Науковці з'ясували причину глобальної демографічної кризи
Світ
Нас могло б і не бути
Історія