Нова загроза людству отримала назву на честь морського чудовиська.
Попри те, що більшість із нас воліли б зовсім забути про COVID-19, вірус продовжує поширюватися серед населення світу – і попутно мутує. Кількість смертей і госпіталізацій, пов’язаних із COVID, за останні місяці впала в більшості країн порівняно з піком пандемії у 2020 році.
Але новий підваріант Omicron, який з’явився в таких країнах, як Велика Британія та США, зараз ставить питання, чи варто нам продовжувати хвилюватися щодо останніх штамів COVID-19. Цей новий підваріант офіційно називається XBB.1.5 і є результатом злиття фрагментів двох інших варіантів — те, що називається "рекомбінантним підваріантом".
За оцінками, субваріант, який було перейменовано на «Кракен», виник у період з листопада по грудень 2022 року в штаті Нью-Йорк у США. Зараз вважається, що цей штам є причиною зростання кількості інфекцій по всій країні, де він, за оцінками, є причиною 41 відсотка нинішніх випадків COVID-19, згідно з даними Центрів контролю та профілактики захворювань США (CDC). Після США про новий штам повідомили в Європі, Австралії та деяких частинах Південно-Східної Азії.
Професор Інституту імунології та запалення Лідії Беккер Манчестерського університету Шина Круікшенк пояснює причину занепокоєння — "Він здатний уникати відповідь імунної системи. Також XBB.1.5 здатен неймовірно добре проникати в наші клітини. Тож, здається, він має інфекційну перевагу над іншими субваріантами".
Новий штам викликав занепокоєння серед епідеміологів та експертів. Доктор Марія Ван Керкхове з Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) заявила під час пресконференції на початку цього тижня, що новий субваріант є причиною для занепокоєння організації — "Ми стурбовані його перевагою у зростанні, зокрема в деяких країнах Європи та США... особливо в північно-східній частині Сполучених Штатів, де XBB.1.5 швидко замінив інші циркулюючі варіанти".