Дата святкування символічно збігається зі стартом Першого зимового походу армії УНР.
Сьогодні, 6 грудня, в Україні відзначають День Збройних сил України. Саме 6 грудня 1991 року Верховна Рада України ухвалила закони «Про оборону України» та «Про Збройні Сили України».
Що цікаво, дата святкування символічно збігається зі стартом Першого зимового походу армії УНР – початком однієї зі славетних сторінок української армії.
Тоді 6 грудня 1919 року козаки та старшини реорганізованої Дієвої армії УНР вирушили в рейд по тилах противника, який згодом назвали Першим зимовим походом. Це були військові, які залишилися у строю і не бажали переходити на чиюсь зі сторін. Діяли вони під командою Михайла Омеляновича-Павленка, підвищеного у ранзі генерала.
Армія, яка продовжує боротьбу проти "червоного" окупанта, дала підстави Симону Петлюрі говорити з начальником Польської держави і її війська Юзефом Пілсудським про спільний фронт проти більшовиків. Мовилося саме про допомогу поляків у звільненні України, а не заміни більшовицької окупації на польську.
Як відомо, раніше – у 1917 році постала Українська держава. Спершу вона була автономією у складі Російської імперії, але згодом стала повністю незалежною Українською Народною Республікою. Тоді ж стало гостро необхідно створити власну боєздатну армію. Причиною слугували активні військові дії більшовиків проти молодої держави і перша окупація значної частини України московськими військами.
Українське військо формувалося на національних засадах і традиціях, написав у матеріалі для "АрміїInform" військовий реконструктор, краєзнавець Андрій Мацьків. Так, рядові називалися козаками, а командири – підстаршинами і старшинами. З’явилися окремі ранги (військові звання), що відрізнялися від іноземних, – ройовий, чотовий, бунчужний, хорунжий, сотник.
14 жовтня 1942 року ОУН на землях Рівненщини відновила українську армію, створивши УПА. Першим її командиром став Дмитро Клячківський (Клим Савур).
Українська Повстанська Армія боролась за Самостійну Соборну Державу і за те, щоб кожна нація жила вільним життям у своїй власній, самостійній державі. Знищення національного поневолення та експлуатації нації нацією, система вільних народів у власних, самостійних державах – це єдиний лад, який дасть справедливу розв'язку національного і соціального питання в цілому світі. Такою була ідеологія УПА. Армія без держави проіснувала до 1954 року.
Сьогодні згідно з рейтингом Global Firepower Index 2020, Збройні сили України займають 27-е місце в списку 138 найбільш потужних армій світу. Слід зазначити, що у 2018 році Україна займала 29-е місце.
Ось вже 6 років українська армія веде успішні бої на Сході України в умовах гібридної війни з відвічним ворогом – імперською Росією.
Зазначимо також, що вказаний рейтинг Global Firepower Index враховує: людські ресурси країни, актуальну потужність її сухопутних, військово-морських та повітряних військ, логістичні можливості держави (у тому числі для переміщення військ), паливні ресурси, фінансові можливості і витрати на оборону, а також географію (включаючи протяжність кордонів тощо).