Created with Sketch.

Катування та вбивство у Київському СІЗО

вчора, 15:04

П'ятеро в’язнів і вісім працівників ізолятора стали фігурантами справи про катування та приховування злочину.

Чергова історія про катування та нелюдське поводження з ув’язненими завершилася смертю одного із в’язнів. 

Відповідальність за це доведеться розділити як тим, хто бив до напівсмерті, так і тим, хто ретельно приховував «надзвичайну ситуацію».

За інформацією Офісу Генерального прокурора, 24 квітня 2025 року було оголошено підозру восьми працівникам столичного СІЗО та п’ятьом в’язням.

Саме їхні спільні дії разом з бездіяльністю призвели до смерті одного з утриманців ізолятору наприкінці 2024 року. 

У грудні п’ятеро ув’язнених на чолі зі «смотрящим» вивели одного з арештантів у двір і побили до напівсмерті. 

А співробітники СІЗО, які знали про катування і розуміли, кому за це доведеться відповідати, «прикрили» їхній злочин.

І це приховування окремо вражає своєю жорстокістю та цинізмом. Адже були підроблені документи про фактичний стан здоров’я потерпілого, і він раптом став настільки «здоровим» та небезпечним для оточуючих, що його замість лікарні помістили в карцер. Документ для обґрунтування такого рішення теж підробили - ніби чоловік зухвало порушував режим.

«Ненадання належної медичної допомоги призвело до критичного погіршення стану здоровʼя. Тільки наступного дня потерпілого доставили до лікарні, де він помер», - повідомили в Офісі Генпрокурора, зазначивши, що причетними до цього злочину виявилися інспектори, чергові, медики та старші по корпусах.

За інформацією Державного бюро розслідувань, всі вони отримали підозри за перевищення влади або службових повноважень, службову недбалість, залишення в небезпеці й ненадання допомоги, підроблення офіційного документу та співучасть у злочині групою осіб.

Від початку 2024 року слідчі ДБР провели комплекс заходів для документування системних катувань, які вчиняли працівники ДУ «Київський слідчий ізолятор».

У ході розслідування правоохоронці виявили в установі, де перебуває близько 2 тис. 700 осіб, стійку ієрархічну структуру злочинного впливу. Її очолював так званий «смотрящий». 

До функціонування цієї «вертикалі» він залучив частину персоналу СІЗО та медиків, які фактично діяли під контролем криміналітету.

Представники цієї структури організовували обіг наркотиків, систематично вимагали гроші з ув’язнених, проводили азартні ігри та застосовували фізичне насильство, у тому числі з летальними наслідками.

У листопаді 2024 року ДБР спільно з керівництвом Мін’юсту, Державної кримінально-виконавчої служби та керівника СІЗО ініціювало кадрові зміни, які фактично зупинили діяльність злочинної мережі. Водночас окремі працівники ізолятора залишилися під впливом криміналітету.

Так, вже після кадрових змін ДБР задокументувало дії групи ув’язнених на чолі з «смотрящим», які, за бездіяльності персоналу, вивели одного з ув’язнених у двір, жорстоко його побили, що зрештою призвело до його смерті.

Співробітники СІЗО знали про побиття, але намагалися його приховати — підробили документи, ухвалили рішення про ізоляцію постраждалого без належної медичної допомоги. Лише наступного дня його доставили до лікарні, де 28 грудня він помер.

23 квітня 2025 року ДБР на підставі зібраних матеріалів провело операцію із затримання 13 підозрюваних у причетності до злочину.

Підозру вручено 5 ув’язненим, включно з «смотрящим», — за нанесення тяжких тілесних ушкоджень, що спричинили смерть (ч. 2 ст. 121 КК України). Їх перевели до інших установ виконання покарань.

8 працівників СІЗО — інспектори, чергові, медики та старші по корпусах — отримали підозри за такими статтями КК України:

Санкції передбачають до 10 років позбавлення волі.

ДБР продовжує досудове розслідування та здійснює системну роботу з протидії катуванням в установах ДКВС.

Останній Бастіон нагадує читачам, що Державне бюро розслідувань викрило факти систематичних катувань ув’язнених у Полтавському СІЗО.

За даними слідства, працівники слідчого ізолятора катували ув’язнених, які відмовлялись від співпраці з адміністрацією установи, порушували розпорядок або скаржилися на дії співробітників. Тортури проводили в облаштованому спеціальному приміщенні на території медичної частини.

Як зазначають у ДБР, ув’язнених у невеликій кімнаті прив’язували до металевого ліжка та залишали на кілька днів без їжі, води й можливості скористатися туалетом. 

За останні три роки один з постраждалих пережив таке жорстоке поводження понад десять разів.

Поки що прости господи суддя Гольник підтримала злочинців, які катували людей. Помістивши їх не до вʼязниці, а під домашній арешт.

Читайте також
Замість тюремних нар додому на диван. Кривосуддя від Гольників
Кримінал
Рейдери привласнили угіддя у прифронтовому селі на Сумщині
Кримінал
Градизька громада закуповувала дрони за завищеними цінами
Кримінал
Прокуратура Кропивниччини обіцяє захистити свідків героїчного минулого
Кримінал
КОРУПЦІЯ В МСЕК: ПРАВДА, ЯКУ ПРИХОВУВАЛИ РОКАМИ
Кримінал
Вилов на 1 млн грн: у Черкаській області затримали браконьєрів
Кримінал