Вчені сподіваються, що їх новий метод призведе до створення макак-резусів, на яких можна буде ставити експерименти з медичною метою.
Китайські вчені оголосили про успішне клонування першої здорової макаки-резуса, дворічної дівчинки Ретро, змінивши процес, у результаті якого було створено вівцю Доллі.
Вони сподіваються, що їх новий метод призведе до створення ідентичних макак, на яких можна буде проводити експерименти з медичною метою.
Однак сторонні дослідники попередили, що рівень успіху нового методу ще дуже низький, а також порушують звичайні етичні питання, пов’язані з клонуванням.
З часу історичного клонування вівці Доллі з використанням методу перенесення ядра соматичної клітини (SCNT) у 1996 році за допомогою цього процесу було створено понад 20 різних тварин, включаючи собак, кішок, свиней та велику рогату худобу.
Однак лише через два десятиліття вченим вдалося клонувати перших приматів за допомогою SCNT.
Пара ідентичних макак-крабоєдів на ім’я Хуа Хуа та Чжун Чжун була створена за допомогою SCNT у 2018 році дослідниками з Інституту нейронаук Китайської академії наук у Шанхаї. Але цей прорив, очолюваний Цян Суном з інституту, призвів до народження живого дитинчати менш ніж у двох відсотках спроб.
Цян також був старшим автором нового дослідження, У 2018 році світ шокувала новина про народження перших генетично модифікованих дітей у межах експерименту китайського лікаря Хе Цзянкуя. На той час редагування геному людини було дозволено лише у кількох країнах. Негласним лідером у цій перспективній галузі вважається Китай, вчені цієї країни у 2015 році першими провели експеримент із редагування геному людських ембріонів за допомогою технології CRISPR/Cas9. І ось лише через три роки китайські дослідники зробили вражаючу заяву. Вони оголосили про народження перших генетично модифікованих близнюків. Відразу зауважимо, що поки що це потенційно революційне досягнення не отримало підтвердження з незалежних джерел.