Created with Sketch.

Київ вимагає запобігти потраплянню південнокорейських верстатів з ЧПУ до росії

03 травня, 11:09

DN Solutions під загрозою санкцій: Україна вимагає розслідування реекспорту в рф.

Голова українського санкційного відомства критикує корейську компанію за слабкий нагляд за китайськими дистриб’юторами.

Про це повідомляє The Korea Times.

DN Solutions, провідний південнокорейський виробник верстатів з числовим програмним управлінням (ЧПУ), зазнав критики з боку українського уряду за нібито недбалість у запобіганні реекспорту його обладнання китайськими дистриб’юторами до росії для використання у військових цілях.

Назвавши Південну Корею партнером у запобіганні обходу санкцій, Україна також закликала до співпраці між урядами обох країн у цьому питанні.

«У сфері експорту високих технологій відповідальність все більше визначається не лише прямими контрактними зобов’язаннями, а й ефективністю внутрішнього контролю компанії за своїми каналами дистрибуції», — заявив Владислав Власюк, уповноважений Президента України з питань санкційної політики, у письмовому інтерв’ю The Korea Times.

«Коли обладнання неодноразово опиняється на санкціонованій території — навіть опосередковано — це обґрунтовано викликає необхідність внутрішнього розслідування», — додав він.

Його заява пролунала після нещодавнього розслідування Ради економічної безпеки України (РЕБ) щодо імпорту в Росію верстатів з ЧПУ корейського, японського та тайванського виробництва через Китай.

РЕБ, створена у 2021 році для протидії загрозам економічній безпеці України, разом із низкою громадських ініціатив неодноразово висловлювала занепокоєння щодо постачання в Росію західного та азійського обладнання, що використовується у виробництві дронів та іншої зброї з початку повномасштабного вторгнення у лютому 2022 року.

За даними РЕБ, обладнання з ЧПУ виробництва DN Solutions та її китайської "дочки" на суму $19 мільйонів було поставлено до росії у 2023 році та в першому кварталі 2024 року компанією Silver Technology та іншими китайськими дистриб’юторами.

Ці дані відрізняються від ситуації з Hyundai WIA — ще одним корейським виробником верстатів, яка заявила, що її обладнання, яке зараз використовує російська армія, було продано понад десять років тому та, ймовірно, потрапило до росії через вторинний ринок.

«У цьому випадку наявні фактичні обставини, які потребують ретельнішого вивчення — зокрема підтверджена присутність обладнання під брендом DN Solutions на російських виробничих об’єктах після 24 лютого 2022 року. Існуючі митні та тендерні дані свідчать про постачання нового обладнання за контрактами 2023 та 2024 років», — зазначив Власюк.

«Хоча це саме по собі не є доказом навмисного порушення, це може свідчити про прогалини в контролі, особливо у випадках з посередниками. У цьому контексті доцільним є подальше розслідування — як внутрішнє компанією, так і зовнішнє відповідними органами», — додав він.

DN Solutions заявила, що дотримується корейського законодавства, яке забороняє несанкціонований експорт високоточних верстатів, що класифікуються як стратегічні товари. У червні 2022 року генеральний директор DN Solutions Кім Вон-джон оголосив про «добровільну програму дотримання експортного контролю», підкресливши важливість дотримання обмежень, щоб уникнути санкцій як усередині країни, так і за кордоном.

«Після початку війни росії проти України ми не експортували нашу продукцію до росії», — заявив представник компанії. — «Практично неможливо відстежити вторинні операції з нашими верстатами, проданими до війни в інші країни».

Втім, у РЕБ наголосили, що на основі відкритих джерел та комерційних баз даних компанія має змогу дізнатись про факт постачання своєї продукції до росії.

Інститут також навів докази того, що постачання триває: російські імпортери отримували сертифікати відповідності на продукцію DN Solutions з травня 2024 по лютий 2025 року.

«Чи мав DN Solutions прямий контракт із російськими покупцями — вже не головне питання. Головне — чи здійснювався належний контроль за розповсюдженням продукції. У такій ситуації можливість застосування регуляторних санкцій — цілком реальна», — заявила директорка з політики РЕБ Агія Загребельська, колишня уповноважена Антимонопольного комітету України, в коментарі The Korea Times.

Відповідаючи на це, DN Solutions заявила, що припинила співпрацю з китайськими компаніями, щойно дізналася про факти реекспорту в росію.

«Ми проінформували дилерів і агентства, що продаж нашого обладнання до росії та обходи експортного контролю категорично заборонені», — сказав речник компанії. — «Ми також повідомили, що будь-яке порушення цієї політики є не лише розірванням контракту, а й підставою для суворих санкцій з боку державних органів».

Власюк підкреслив необхідність обміну інформацією між Україною та Південною Кореєю щодо ризиків, а також проведення регулярного перегляду національних контрольних списків.

«Також є сенс спільно вивчити роль окремих посередників у третіх країнах, які можуть виступати як транзитні точки», — зазначив санкційний уповноважений. — «Своєчасна та скоординована реакція на подібні сигнали відповідає нашим спільним інтересам — особливо з огляду на зміну стратегічного балансу в Північно-Східній Азії».

Міністерство торгівлі, промисловості та енергетики Південної Кореї, яке контролює експорт стратегічних товарів, заявило, що уважно стежить за експортерами у співпраці з митною службою та урядами інших країн.

«Хоча ми перевіряємо сертифікати кінцевого користувача, лишається складнощі з попередженням обходу правил через реекспорт», — сказав Пак Сон-джун, керівник відділу контролю за торгівлею міністерства.

«Втім, ми караємо компанії, якщо виявляємо електронну переписку або записи телефонних дзвінків, що підтверджують контакти з росією».

DN Solutions нещодавно відкликала свій план виходу на основний корейський фондовий індекс KOSPI цього місяця. За повідомленнями, компанії не вдалося залучити іноземних інституційних інвесторів для первинного розміщення акцій, хоча сама вона пояснила це рішення нестабільністю фінансових ринків усередині країни та за кордоном.

На пресконференції перед цим рішенням виробник верстатів висловив оптимізм щодо зростання попиту на свою продукцію в Україні після можливого припинення вогню, посилаючись на зацікавленість з боку будівельних компаній, які планують брати участь у повоєнній відбудові.

Читайте також
Компанія російського олігарха отримала чергове родовище золота за кордоном — Reuters
Політика
росія планує постачати газ до Ірану, – СЗР
Війна
Військові витрати у світі встановили черговий рекорд
Війна
Raiffeisen зупинив продаж російського підрозділу на тлі «відлиги» в США
Політика
Український бізнесмен фінансує війну проти власної країни
Війна
«OTP Bank» продовжує спонсорувати війну росії проти України
Війна