Created with Sketch.

Комунальна газета «Полтавський вісник» маніпулює думкою виборців

08.11.2015, 16:10

У 45-ому номері щотижневої газети «Полтавський вісник», яка належить Полтавській міській раді, було розміщено два рекламних «чорних» матеріалів без відповідної позначки на сторінці, яка зазначає рекламу.

Зазначимо, що «Полтавський вісник» – щотижнева комунальна газета, засновником якої є Полтавська міська рада. Вона виходить по четвергам загальним тиражем 74 000. Реєстраційне свідоцтво ПЛ №262 від 15.01.1998 року.

Статті, які очорнюють одного із кандидатів на посаду міського голову Андрія Матковського, розміщені на другій та третій сторінці видання. Перший матеріал називається «Як Матковський набрав голоси», де показується нібито схема підкупу виборців цим кандидатом. Автор статті, Віктор Бажан, побачив цю схему у вигляді піраміди, де виборець, проголосувавши, повинен віддати картку із однією смужкою «старшому» – десятнику, той, зібравши усі картки, передає картку із двома смужками «ТОПу» – сотнику. А «ТОП», в свою чергу, повинен передати картку із трьома смужками «куратору», що підтверджує факт голосування 100 осіб.

«Те, про що попереджали громадські активісти, сталося у нас на очах: Андрій Матковський та його поплічники успішно використали технологію «піраміди» для підкупу виборців у день виборів... зловмисники мали за мету занизити явку чесних виборців, створивши великі черги».

Стаття проілюстрована інфографіками, які показують саму схему підкупу.

Друга публікація під заголовком «Як за роки мерства стати доларовим мільйонером і вивезти гроші полтавців в офшорні зони – знає і вміє Андрій Матковський» також очорнює цього кандидата, розповідаючи про його «гріхи» за минулі роки, коли Андрій Матковський був міським головою (2006-2010 рр.). У ній йдеться про те, що Андрій Матковський «приватизував ледь не півміста», спалив дитячу бібліотеку, позбавив території школу №3 та Малу академію мистецтв імені Раїси Кириченко, утискав підприємців. Окрім того, говориться про те, що Андрій Матковський має нерухомість та живе у Австрії, разом зі своєю командою політтехнологів очорнює інших кандидатів, а також будує «фінансові піраміди у стилі Мавроді».

«Гектари міської землі, продані за безцінь, «віджаті» бібліотеки і території шкіл, збір данини з підприємців і п’яні зухвалі дебоші наближених – такими і ще багатьма іншими «благородними» речами запам’ятався полтавцям колишній мер Андрій Матковський».

Спостерігачі ОПОРИ зв’язалися із головним редактором Ларисою Семенягою, і вона зазначила, що цей матеріал є рекламним, й інформація про це розміщена на останній сторінці дрібним шрифтом.

На звороті ледь видними літерами надруковано: «За зміст та достовірність рекламних оголошень відповідальність несуть рекламодавці. Матеріали із позначкою та під рубриками «Політика», «Вибори», «Актуально» та «Регіон» друкуються на правах реклами».

Ми маємо людину, він заключив із нами угоду, проплатив цей матеріал до того, як він був надрукований. Нам також не подобається дуже багато з того, що нам дають, - зазначила Лариса Семеняга.

ОПОРА зазначає, що замовник реклами газети «Полтавський вісник» порушила пункт 5 статті 60 Закону України «Про місцеві вибори», де говориться, що «забороняється розповсюдження завідомо недостовірних даних про кандидата». Окрім того, це видання не вказало про те, що публікаціє є рекламною, а отже маніпулює думкою виборців.

Спостерігачі ОПОРИ також поспілкувалися із головою штабу Андрія Матковського Віталієм Нікіпеловим. Він зазначив, що вищезгаданий кандидат має усі підстави для того, щоб судитися із «Полтавським вісником», і буде це робити.

Це скоріше смішно, аніж шкідливо для нашої передвиборчої кампанії. Тому що настільки однозначно використовувати ЗМІ для відвертого чорного піару, який знаходиться поза межами законодавчого врегулювання – це зроблено дуже грубо, - прокоментував Віталій Нікіпєлов.

ОПОРА зазначає, що відповідно до пункту 6 статті 60 закону України «Про місцеві вибори» Андрій Матковський має право звернутися до щотижневої газети «Полтавський вісник» із вимогою опублікувати свою відповідь. Матеріал повинен бути набраний таким самим шрифтом і бути розміщений під рубрикою «Відповідь» на тому ж місці у шпальті в обсязі, не меншому, ніж обсяг, що спростовується. Відповідь має бути оприлюднена без додатків, коментарів та скорочень за рахунок ЗМІ. Відповідь на відповідь не надається.

Відповідно до абзацу 2 частини 8 статті 60 Закону України "Про місцеві вибори" визначено, що «Усі матеріали передвиборної агітації повинні бути відокремленими від інших матеріалів і означені як такі». На сторінках «Полтавського Віснику» жодних відокремлюючих позначок не зазначено.

Відповідно до частини 7 статті 60 Закону України «Про місцеві вибори» визначено, що: «Засобам масової інформації, їх посадовим та службовим особам і творчим працівникам під час виборчого процесу у своїх матеріалах і передачах, не обумовлених угодами, укладеними відповідно до вимог цього Закону, забороняється агітувати голосувати за або не голосувати за кандидатів чи поширювати інформацію, яка має ознаки політичної реклами, безоплатно або яка оплачена з джерел, не передбачених цим Законом, а так само поширювати будь-яку інформацію з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного суб’єкта виборчого процесу...»

За коментарями звертайтеся:

Дар’я Черкашина

Координатор виборчих програм Громадянської мережі ОПОРА у Полтавській області

Читайте також
У Мачухах відкрили Алею Слави Героїв
Полтава
Перемога гартується у тилу, доведено патріотичною молоддю Кременчука
Полтава
Чиновникам — високі зарплати, мешканцям Диканьки — захмарні тарифи
Полтава
Зіньківські освітяни скинулися на допомогу ЗСУ
Полтава
У Миргородському районі вшанували пам'ять гетьмана Данила Апостола
Полтава
Зеленський нищить країну
Полтава