«На тимчасово окупованих територіях навіть немає лабораторії, яка може визначити новий коронавірус».
На тлі замовчування Кремлем і його маріонетками в Донецьку і Луганську проблем простих людей, що мешкають на окупованих територіях, аналітик Юрій Федоренко аналізує ситуацію з медициною і соціальною сферою в умовах пандемії.
«Донецьк корони не боїться!» Такі гасла ще позаминулого тижня лунали з території самозваної «ДНР». У містах працювали перукарні та косметичні салони, проводились масові заходи, поодинокі «носії масок» сприймались як окремі панікери. Але… Чи є підстави для таких заяв?», – вдається в питання аналітик.
Відзначаючи, що загальний стан медицини самозваних «республік» ще до появи коронавірусної загрози був, м’яко кажучи, незадовільний.
За інформацією аналітика, у медзакладах «ДНР» дефіцит кваліфікованого персоналу усіх спеціальностей становить понад 14 тис. осіб (40% - лікарі, 70% – молодший медперсонал).
«Низький рівень заробітної плати та занепад медичної інфраструктури обумовлює стійку тенденцію прогресування кадрового відтоку кваліфікованого персоналу», – додає він.
Зокрема, у Донецьку, Макіївці, Єнакієвому та інших містах і районах є терапевтичні відділення на 30 ліжок, де працює лише один лікар. Він – і завідувач відділенням, і лікар в одній особі.
Істотне зменшення постачань з РФ до «республіки» медикаментів та інших засобів першої необхідності призвело до закриття низки аптек і значного зростання цін на товари медичного призначення.
Як відомо, ще до спалаху коронавірусної інфекції у м. Донецьк загострилася епідеміологічна ситуація у зв’язку із різким спалахом захворюваності на грип з летальними наслідками.
У Центральній міській клінічній лікарні № 1 (лікарня Вишневського) щоденно фіксується смертність (як у реанімації, так і в стаціонарі) серед пацієнтів, яким було діагностовано грип; згідно з неофіційною статистикою, з 5 пацієнтів, яких було госпіталізовано до реанімаційного відділення із вказаним діагнозом, виживають лише 1-2 людини; у лікарнях м. Донецьк скасовані усі, крім невідкладних, операції, оскільки не вистачає кисневого обладнання для хворих на грип, які перебувають у реанімаційних відділеннях.
«Реальна загроза розповсюдження коронавірусу СОVID-19 призвела до різкої зміни настроїв серед мешканців ТОТ від «Донецьк корони не боїться!» до відверто панічних», – інформує Федоренко.
Загострює загальну ситуацію і той факт, що кількість людей віком від 65 років, які не змогли вчасно залишити окуповані території та є «групою особливого ризику» для коронавірусу СОVID-19, значно перевищує середньостатистичну для України.
Аналітик нагадує, що особливістю ситуації в ОРДЛО є також широке поширення тут дезінформації з російських ЗМІ, аж до тверджень, що коронавірусу взагалі не існує. Але станом на 5 квітня в ОРДЛО офіційно зафіксований вже четвертий випадок COVID-19. Про це заявили підконтрольні Росії адміністрації на окупованій частині Донбасу.
За інформацією СБУ, в окупованих містах Луганську та Кадіївці померло 13 осіб з ознаками коронавірусу. «Але, безумовно, в усьому відразу винна Україна і представники Заходу».
Аналітик підкреслює, що в ситуації з коронавірусом, ЗМІ «республік» примудряються розпускати фейки серед місцевого населення про ніби то «секретну операцію СБУ», в якій на територію так званих «ДНР/ ЛНР» спеціально направляються люди, хворі на коронавірус, щоб заразити й знищити громадян України, які проживають на тимчасово окупованих територіях.
У цьому фейку «журналісти» з ОРДЛО наголошують, що головною метою української влади є зменшити число громадян України, які отримують пенсії та інші соціальні пільги.
«Цілком зрозуміло, що місцеві ЗМІ не охоче публікують інформацію, що в ОРДЛО навіть немає лабораторії, яка може визначити новий коронавірус, немає препаратів які будуть їх вимірювати», – резюмує Федоренко.