Created with Sketch.

Корупція в українському спорті

18.05.2023, 15:05

Корупційні схеми у системі фізкультури та спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт»

У квітні "Останній Бастіон" розповідав про те, як чиновники з "Інваспорт" вимагають гроші у спортсменів паралімпійців та дефлімпійців.

Тоді одразу чотири спортсмени паралімпійці: чемпіони та призери Паралімпіад та Дефлімпіади - Інна Візір, Сергій Ємельянов, Ірина Гусєва та Юрій Марченко звинуватили своїх тренерів у вимаганні коштів з призових, які вони отримують за участь у змаганнях.

Спортсмени зазначали, що вимагання відбуваються на рівні керівництва системи фізкультури та спорту осіб з інвалідністю «Інваспорт», що функціонує в Україні на державному рівні.

Дворазова срібна призерка Паралімпійських ігор з дзюдо, Ірина Гусєва також розповіла, продовжує викривати корупційні схеми у системі «Інваспорт».

Вона розповіла про корупційні схеми в Рівненському та Полтавському "Інваспорті".

Головним тренером збірної України з дзюдо серед спортсменів з порушенням зору є Михайло Якович Романкевич. Він є президентом ГО "Спортивний клуб "Олімпійські надії" у місті рівному, член ГС "Федерація дзюдо Рівненської області" та     
Відокремленого підрозділу ГО"ФЕДЕРАЦІЯ ДЗЮДО УКРАЇНИ" у Рівненській області.

У 2023 році комунальний заклад "РІВНЕНСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ "ІНВАСПОРТ" Рівненської обласної ради уклав два договори на "оренду залу боротьби для проведення НТЗ національної збірної команди України з дзюдо серед спортсменів з порушенням зору" з ТОВ ВКФ "Будвес". Загальна сума договорів склала 38 400 грн.

Власниками ТОВ ВКФ "Будвест" є: Романкевич Ірина Валеріївна (60%), Дощук Лариса Дмитрівна (33,3%) та Дощук Олег Харитонович (6,67%).

Романкевич Ірина Валеріївна - дружина головного тренера збірної України з дзюдо серед спортсменів з порушенням зору Михайла Яковича Романкевича.

Тобто Михайло Романкевич орендував у фірми своєї дружини зали для тренувань своїх спортсменів. Відбувалося це не напряму, а через "РІВНЕНСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ "ІНВАСПОРТ", керівником якого є Демчук Андрій Олександрович.

Варто зауважити, що до 2011 року Михайло Романкевич був співзасновником ТОВ ВКФ "Будвест", а потім передав свою частку дружині.

Слід зазначити, що ТОВ ВКФ "Будвест" бере участь у державних закупівлях лише одного замовника, яким є "РІВНЕНСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ "ІНВАСПОРТ".

З 2019 року було укладено 8 таких договорів на загальну суму 272 000 грн.

Але договори укладалися не лише з ТОВ ВКФ "Будвест".

Співзасновниця ТОВ ВКФ "Будвест" Лариса Дощук є фізичною особою підприємцем.

Основним видом діяльності ФОП Дощук Лариса Дмитрівна є: "Діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування". Ще одним видом діяльності ФОП є надання "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна".

Із власного майна у Лариси Дощук лише дві квартири у Рівному та Києві.

Але це їй не завадило здавати Рівненському "Інваспорту" в оренду залу боротьби для проведення НТЗ національної збірної команди України з дзюдо серед спортсменів з порушенням зору.

Як і ТОВ ВКФ "Будвест", Лариса Дощук бере участь у державних закупівлях лише одного замовника, яким є "РІВНЕНСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ "ІНВАСПОРТ".

З 2020 року було укладено 35 таких договорів на загальну суму 634 000 грн.

Співзасновник ТОВ ВКФ "Будвест" Олег Дощук також є фізичною особою підприємцем.

Основним видом діяльності ФОП Дощук Олег Харитонови є: "Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна".

Але власного майна у Олега Дощука взагалі немає.

Але це не завадило йому здавати Рівненському "Інваспорту" в оренду тренажерну залу для проведення НТЗ національної збірної команди України з дзюдо серед спортсменів з порушенням зору.

Як і ТОВ ВКФ "Будвест" та Лариса Дощук, Олег Дощук бере участь у державних закупівлях лише одного замовника, яким є "РІВНЕНСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ "ІНВАСПОРТ".

З 2020 року було укладено 55 таких договорів на загальну суму 811 000 грн. Ще один договір на 20 000 було укладено з ГО "СК "Олімпійські надії" Михайла Романкевича.

Схожа схема працює і у Полтавському регіональному центрі з фізичної культури і спорту інвалідів "Інваспорт" Полтавської обласної ради.

Нагадаємо, що триразова дефлімпійська чемпіонка з карате, володарка 2-х золотих, срібної і 2-х бронзових медалей Дефлімпійських ігор (2017), чотириразова чемпіонка світу і триразова чемпіонка Європи Інна Візір заявила про те, що її тренер Микола Богодистий вимагав частину грошових винагород, які їй виплачували за змагання.

Це стосувалося й інших спортсменів дефлімпійської збірної з карате. 

У коментарі "Останньому Бастіону" Інна Візір розкрила схему вимагань та поборів у команді.

"Хочу розкласти по поличках все, що відбувалося у дефлімпійській збірній, що стосується саме поборів. З цифрами і прізвищами. Зло має бути покарано", - зазначила Інна Візір.

"Перші свої медалі на чемпіонаті світу я завоювала, коли мені було 15 років. Після цього мені запропонували підписати контракт з «Інваспортом».

Тоді отримувала стипендію у розмірі 10 000 гривень, якою ділилася зі своїм тренером Миколою Богодистим.

У 2013 році я завоювала золото і бронзу Дефлімпійських ігор, за що я отримала преміальні, після чого нам прямим текстом сказали, що маю віддати 10% від своїх преміальних.

Ми мали цю суму перевести в готівку й особисто відвезти їх до Києва у спортивну Федерацію глухих України. Я особисто віддавала цю суму безпосередньо голові СФГУ Леоніду Косицькому, який, до речі,  очолює цю організацію. Я його питала навіщо ми віддаємо гроші, на що він відповів: на благодійність.

Я казала, що можу сама перерахувати кошти, на що отримала негативну відповідь. Я поклала гроші на стіл, він переклав їх до конверта, після чого я вийшла з кабінету.

Тоді я отримала від держави в якості преміальних 1 мільйон 200 тисяч, з яких 10% віддала.

Вважаю, що ці кошти пішли на якісь інші справи, аж ніяк на благодійність. Точно знаю, що на чемпіонати Європи та світу нам держава виділяла кошти, куди йшли ті гроші, що віддавали спортсмени, залишається тільки здогадуватися.

До того ж на всеукраїнські змагання спортсмени їздили за власний рахунок, і СФГУ нам ніяк не допомагала в цьому, говорячи, що це ваш досвід, маєте вкладати в себе свої гроші.

На Дефлімпійських іграх 2017 року я завоювала 4,5 мільйони гривень, і з них 10% відразу пішло у СФГУ.

І тоді всі разом поїхали до Києва, і особисто я віддала 500 тисяч гривень.

За чемпіонати світу і Європи також були преміальні від Міністерства, також були преміальні від Полтавської міськради, і я, як і всі спортсмени, віддавали ці 10% преміальних тренеру Миколі Богодистому, котрі, як він казав, відвозив до Києва.

Я пробувала протестувати, але тренер і куратор карате у СФГУ Олександр Земечев, мені відповідали:

«Просто віддай, інакше у тебе не буде ані фінансування, ані стипендії».

За приблизним підрахунком я віддала у СФГУ десь 910 тисяч гривень.

Додам, що першу місячну стипендію, яку нам нараховували, ми теж віддавали у цю федерацію (Леоніду Косицькому).

Останнім часом в збірній нас навіть штрафували за зайву вагу: по 250 гривень зранку і ввечері.

Також в збірній існував, напевно існує й зараз, такий собі фонд, в який спортсмени мали відраховувати свої гроші – ці кошти начебто йшли на наш розвиток юних спортсменів.

Цей «фонд» - це картка «Ощадбанку» тренера Миколи Богодистого, на яку спортсмени мали обов’язково перераховувати гроші. Сам тренер розписував, хто й скільки мав туди перераховувати. Спортсмени іноді протестували, але все ж віддавали. Мова йшла про десятки тисяч гривень. Наскільки я знаю, нещодавно була в збірній комісія, і ця карта тепер у капітана збірної…", - зазначила Інна Візір.

Але вимагання грошей зі спортсменів виявилося не єдиним джерелом корупційних доходів родини Богодистих. До корупційних схем Микола Богодистий залучив свою дружину Анастасію Богодисту.

ФОП Богодиста Анастасія Олександрівна має основним видом діяльності "Діяльність спортивних клубів".

Анастасія Богодиста бере участь у державних закупівлях трьох замовників, але основним є "ПОЛТАВСЬКИЙ РЕГІОНАЛЬНИЙ ЦЕНТР З ФІЗИЧНОЇ КУЛЬТУРИ І СПОРТУ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ "ІНВАСПОРТ".

З 2020 року було укладено 67 договорів на "Послуги спортивної зали для НТЗ" на загальну суму 2 859 000 грн.

Також вона надавала "Послуги з використання спортивних споруд" для "Українського центру фізичної культури і спорту осіб з інвалідністю "Інваспорт".

Послуги з надання оренди спортивної зали для проведення навчально-тренувальних занять з карате (слух) ФОП Анастасія Богодиста надавала і КУ "Полтавська обласна дитячо-юнацька реабілітаційно-спортивна школа інвалідів".

Системна корупція в українському спорті має системний та масовий характер. Про це говорять роками, але окрім гучних заяв ми нічого не чуємо.

Спортивні чиновники замість розвитку українського спорту продовжують займатися власним збагаченням. Найцинічніше те, що спортивні чиновники наживаються на атлетах з інвалідністю, які щодня демонструють незламність духу та здобувають спортивні перемоги для нашої держави.

Це все відбувається за повного сприяння Міністерства молоді та спорту України, під керівництвом Вадима Гутцайта, яке роками закриває очі на корупцію в "Інваспорті" та інших спортивних федераціях та комітетах України.

Уважати дану публікацію офіційним повідомленням НАБУ та Державного бюро розслідувань про вчинення корупційних злочинів Романкевич Михайлом Яковичем , Романкевич Іриною Валеріївною,  Дощук Ларисою Дмитрівною, Дощук Олегом Харитоновичем, Богодистим Миколою Івановичем, Богодистою Анастасією Олександрівною та чиновниками Регіональних центрів "Інваспорт".

п. 11 ч. 1 ст. 67 КК України закріплено, що вчинення злочину з використанням умов воєнного стану є обставиною, яка обтяжує покарання.

Читайте також
Прокурор, який привласнив 8 кілограмів золота, мобілізувався і просить зупинити суд
Кримінал
Сину нардепа оголосили підозру в розкраданні бюджетних коштів, - ДБР
Кримінал
Градизькому селищному голові оголосили нову підозру
Кримінал
Нардепа Віктора Бондаря затримали за розкрадання коштів «Укрзалізниці»
Кримінал
Корупційні схеми Сергія Лещенка
Опінії
Як Чернишов грабує Україну
Політика