Created with Sketch.

Красні слова, та з кривого писка

23.10.2022, 11:25

Хто б нагадав мерові, що сьогодні Україна, щодень втрачаючи кращих, протистоїть його серпасто-молоткастим ідолам.

На світлині: паризькі комунари біля поваленої статуї Наполеона І на Вандомському майдані, 1871 рік.

Ідеологічна колотнеча в місцевих кобищанських мережах, затіяна прихильниками і противниками збереження/знищення рашистських артефактів, змушує якого-не-якого фахівця з відповідної дисципліни стати частиною свого організму на бік ворожої Полтаві людини. Скажете, ото дивака понесло? Розберемося.

До археологічних знахідок на кшталт ліпного горщика доби бронзи, нещодавно викопаного у Дніпрі, пам'яток красного письменства з гомеровими «Одіссеєю», «Іліадою» та несторовою «Повістю врем'яних літ» чи тих же списків нобілітації малоросійської шляхти лизогубів, кандиб, маркевичів і апостолів включно з Мартином Борулею у табелі про ранги імперського дворянства ставимося з професійним пієтетом.

Було? Було. Стримаємо праведний шал і поблагоговіємо перед минувшиною, яка, як відомо, ест магістра віте. 

Ні-ні, панове, не поспішайте з ярликами, межу бачимо і обирати малописьменного ділка очільником громади у жодному разі не будемо, скільки би він пенсіонерові цукру не відвантажив. Дзузьки вам, мере, а не голос.

Озвучуємо позицію.

Солідарні з колегами-інтегралами, які активно підтримують петицію нашого Останнього Бастіону та окремішно пана Геннадія, щодо знесення к чортовій матері пам'ятників «сталінським шулікам» Ватутіну і Зигіну.

До Ніколая Ватутіна у нас ще й особиста супліка: це ж бо під його орудою після Курської танкової баталії восени 1943 року до ноги були зачищені села нашої рідної сумської Слобожанщини. До лав мобілізованих старих і малих, разом з десятками односельців, потрапили наш дід і два хлопці-дядьки (з паралельних гілок бабусиного родоводу – чоловік бабусиної сестри та бабусині племінники).

Ненавчені, фактично беззбройні – з трьохлінійками без набоїв, у чорних селянських свитках і піджачках були кинуті генералом Ватутіним під кулемети на якомусь плацдармі. Там десь і згинули.

Разом з чотирмастами тисячами  чорнопіджачників, затаврованих режимом ганьбою за перебування «під німцем». За фантазію Ватутіна будь-що піднести вождю звільнений Київ до річниці більшовицького перевороту. Гнали «змивати ганьбу кров'ю»… А у хлопців й «ганьби» було, що за окупації виросли.

Історія? Так, вона – байдужа до чиїхось актуальних переконань, гніву, уявлень. Тільки з оцієї скапує свіжа, на пам'яті ще деінде живого покоління, кров українців. Пролита неміряно за чужу славу, за чужу «родіну», за чужого вождя. Авжеж, кривавим бовванам не місце на очах полтавців.

А ось з приводу кругломайданного фалоса, альтанки, пам'ятника Келіну тощо з явно випнутим імперським бекграундом маємо заувагу з космополітичним забарвленням.

Нехай би постояли. Як нагадування про трагедії, якими переповнений наш літопис.

Імхо, тут спрацьовує віддаленість особи чи події у часі – чим далі, тим вони «історичніші» і, принаймні, не викликають бажання обливати їх фарбою. Стоїть же посеред Німеччини пам'ятник ще тому імперцеві, такому собі Фрідріху І Барбароссі, імператору Священної Римської імперії в ХІІ столітті. Італійці, проти яких та помішана на ідеї централізації Руда Борода здійснила шість походів, ще не робили спроби спаплюжити туристичну реліквію.  Sehenswürdigkeit і жодних претензій до загарбника.

Ба, більше. Ми б сьогодні поставили й «монумент» Блідій Молі. У форматі опудала, скажімо, в образі щура з ботоксною мармизою, на повний фактичний зріст (все одно здалеку у вічі не кидатиметься), на вході до громадського нужника, приміром – в кутку Петровського парку. Справив нужду, виконав громадянський обов'язок – плюнув на сволоту.

Тепер до інвективи мера Мамая проти, як завше, здорового глузду. Із загрозою скласти повноваження, якщо вийде не по його і свідомі краяни знесуть таки з постаментів предмети його жовтеняцько-комсомольської гордості к чортовій матері.

Бачите, наша з ним спільна точка зору на формальне збереження історичної пам'яті має абсолютно різну доказову базу. Ми – за тяглість у часі обелісків, стел, погрудь, як вартісних артефактів минувшини, він – за консервацію совкової свідомості.

Хто б нагадав мерові, що сьогодні Україна, щодень втрачаючи кращих, протистоїть його серпасто-молоткастим ідолам.  

Народився у селі на Сумській Слобожанщині, наразі – полтавець, вчитель історії і тоді ще суспільствознавства, профспілковий чиновник, активіст і фрондер інформаційного простору, пенсіонер, українець, але все ще оптиміст

Читайте також
ДБР скерувало до суду справу полтавських митників
Кримінал
Багатостраждальний проект дитячого лікувального басейну
Полтава
Справжні госпідари
Полтава
За підпал авто ЗСУ — довічне
Кримінал
Молодь, яка лікуватиме Україну
Політика
Укриття в Полтаві: міфи та дійсність
Війна