Created with Sketch.

Крик в пустелі: чи підтримає Рада місцеве самоврядування

25.05.2020, 19:04
Фото: agropolit.com

На сьогодні склалася тяжка ситуація з місцевими громадами через брак коштів.

На сайті Верховної Ради опублікували проект Закону №3532 «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо додаткових джерел доходів державного та місцевих бюджетів». Автором є представник групи «За майбутнє» Ігор Колихаєв. Автор пише, що проект підготовлено з метою запровадження додаткового джерела доходів державного бюджету, а також відновлення справедливого розподілу податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) в інтересах місцевих громад.

Обставини

У 2015 році, за словами автора законопроекту, саме з метою зміцнення дохідної спроможності об’єднаних територіальних громад (ОТГ), була започаткована реформа міжбюджетних відносин. Саме тоді було розширено джерела наповнення місцевих бюджетів, у тому числі передано з державного до місцевих бюджетів низку податків, зборів і неподаткових платежів.

Однак у 2016-2018 роках на місцеве самоврядування поклали додаткові державні фінансові навантаження, які лягли тягарем на місцеві бюджети. Особливо відчутний удар завдало рішення уряду про перекладання на місцеві бюджети повного обсягу фінансування пільгових перевезень, видатки на професійно-технічну освіту (мали фінансувати обласні бюджети).

Колихаєв також пише, що постійно відбувається скорочування обсягів освітньої та медичної субвенцій місцевим бюджетам: за оцінками незалежних експертів на 2020 рік вони загалом були занижені на майже 20 млрд гривень.
Фактично це все створює потенційну можливість постійного втручання з боку урядовців у фіскальну сферу ОТГ, через що формується ризик фінансового колапсу.

Що пропонує нардеп

Проєкт Закону передбачає:
включення до доходів загального фонду державного бюджету рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами природного газу територією України;
спрямування 40% ПДФО (зменшення на 20%) до загального фонду державного бюджету, що сплачується на території міста Києва;
спрямування 60% ПДФО (збільшення на + 20%) до загального фонду бюджету міста Києва, що сплачується (перераховується) на території міста Києва;
спрямування 25% ПДФО (збільшення на + 10%) до загального фонду обласних бюджетів;
спрямування 70% ПДФО (збільшення на + 10%) до загального фонду бюджетів ОТГ та районних бюджетів;
спрямування 5% ПДФО (нове джерело доходів) до бюджетів розвитку (спеціальний фонд) бюджетів ОТГ та районних бюджетів;
спрямування до бюджетів розвитку (спеціальний фонд) бюджетів ОТГ та районних бюджетів 13,44 відсотка акцизного податку з виробленого в Україні пального та 13,44 відсотка акцизного податку з ввезеного на митну територію України пального.

Ситуація зараз

В умовах, коли в країні більше ніж 2 місяці тривав карантин, а в кінці року нашій державі необхідно віддати понад 1 млрд дол. взятих у Міжнародного валютного фонду запозичень, уряд активно скорочував саме сферу підтримки місцевого самоврядування. Очевидно, що зараз складається катастрофічна ситуація з місцевим самоврядуванням. Брак коштів, урізання фінансування може призвести до повного краху місцевих громад.

Однак ймовірність прийняття даного закону мізерна, адже коштів в центральному бюджеті не вистачає, тому варто очікувати, що уряд і більшість у Раді не дозволять відрізати шматки на фінансування ОТГ.

Читайте також
Влада Пирятина виділила майже 15 млн грн для фронтовиків і ветеранів
Полтава
На українську культуру — крихти, на псів режиму — мільярди
Політика
Витрати РФ на агресію проти України перевищили $6 млрд, – Reuters
Війна
Половина російських топменеджерів не вірить у відновлення економіки росії у найближчі 5 років
Економіка
Україна відстає із оборонним замовленням
Війна
Кабмін не знайшов коштів на вітчизняну медичну освіту
Політика