Created with Sketch.

Критична помилка чи свідомий саботаж ?

04.01.2022, 18:28

Правозахисники вважають некоректною кваліфікацію ОГП обвинувачення проти кримських колаборантів

Правозахисники вважають некоректною кваліфікацію Офісом генпрокурора України одного зі злочинів, вказаного в обвинувальному акті стосовно восьми осіб - керівників російської окупаційної адміністрації у Криму та Севастополі, який був скерований ОГП до суду після завершення слідства Службою безпеки України.

Про це йдеться у заяві Української правової консультативної групи.

«Ідеться про створення злочинної організації (ст. 255 ККУ), у складі якої 8 високопосадовців АРК діяли з метою насильницької зміни чи повалення конституційного ладу або захоплення державної влади (ст. 109 ККУ), посягання на територіальну цілісність та недоторканість України (ст. 110 ККУ), а також державну зраду (ст. 111 ККУ) … Статті 109-111 ККУ часто зустрічаються у практиці кваліфікації подій у Криму, однак ст. 255 ККУ стала своєрідною «новелою» і викликала багато питань», – зазначають правозахисники.

В ULAG пояснили, чому ст. 255 є хибною кваліфікацією злочину, вчиненого в умовах збройного конфлікту.

«Із повідомлення та контексту подій зовсім не очевидно, чи дійсно існувала злочинна організація: стійке ієрархічне об’єднання, що існує для скоєння тяжких та особливо тяжких злочинів, і члени якої діють в інтересах такої організації. Це «звичайний» злочин мирного часу, який не враховує контекст міжнародного збройного конфлікту (позиція, яку сьогодні відстоює Україна щодо подій у Криму) та ігнорує роль РФ як ініціатора та організатора окупації», – звертають увагу правозахисники на інформацію, опубліковану Офісом генпрокурора.

В ULAG вважають, що подібна кваліфікація злочину була необов’язковою, оскільки кожного з обвинувачених можна притягнути до відповідальності індивідуально.

«Ці дії можуть підпадати під статтю 437 ККУ, зокрема в ч. 1 – планування, підготовка або розв’язування агресивної війни чи збройного конфлікту, а також участь у змові, що спрямована на вчинення таких дій.

Ст. 437 відповідає контексту міжнародного збройного конфлікту. Кваліфікація злочинів повинна здійснюватися у відповідності до характеру конфлікту, який відбувається.

Ця стаття не має строку давності (у ст. 255 – 10-15 років), що може стати важливим фактором, оскільки розгляд таких складних та масштабних справ може займати роки, якщо не десятиліття. Кожна подія і злочин на Сході та у Криму мають свої особливості та контекст. Важливо враховувати їх у процесі кваліфікації злочинів і не плутати різні події між собою», – зазначили правозахисники.

В ULAG переконані, що некоректна кваліфікація – не просто абстрактна «юридична помилка». «Вона прямо зменшує шанси на притягнення до відповідальності та поглиблює системні проблеми правосуддя в умовах збройного конфлікту. Все це зрештою лише посилює безкарність і жодним чином не наближає нас до миру», – йдеться у заяві.



29 грудня 2021 року СБУ за процесуального керівництва Офісу генерального прокурора завершила розслідування щодо 8 колишніх високопосадовців АР Крим за фактом вчинення дій, спрямованих на насильницьку зміну чи повалення конституційного ладу або на захоплення державної влади, посягання на територіальну цілісність і недоторканність України, державної зради та створення злочинної організації. Обвинувальний акт стосовно колаборантів направлений Офісом генпрокурора до суду.

Йдеться про наступних громадян України:

Читайте також
Дніпропетровська компанія допомагала росіянам будувати ядерні лабораторії
Кримінал
СБУ затримала у Києві директора Департаменту одного із найбільших банків України
Кримінал
Депутата районної ради на Сумщині засудили до 15 років за держзраду
Війна
За Киву заплатили до 50 тисяч доларів
Війна
Вони цього не визнають й удають, що такого не було
Опінії
СБУ затримала «крота» російського ГРУ у лавах ТЦК на Волині
Війна