Падіння цін на нафту і введені Заходом санкції сильно пригнічують Росію. Рівень бідності стрімко зростає. Зараз уряд планує роздати продовольчі картки 15 мільйонам росіян, пише німецьке видання Die Welt.
Той, хто бачив Москву кілька років тому і відвідує столицю сьогодні, безсумнівно, зверне увагу на одну обставину: легендарні кілометрові затори чудесним чином «розсмокталися» і практично не псують вигляд міста.
Це пояснюється не тим, що вздовж автомагістралей і проспектів, що стали шестиполосними, тягнуться нові велосипедні доріжки. Менш інтенсивний дорожній рух має справжнісінькі економічно обрунтовані причини: у Росії 2015 панує глибока рецесія.
У перші вісім місяців нинішнього року спад ВВП склав 3,9% - в цьому нещодавно зізнався міністр економіки Олексій Улюкаєв. Російський ЦБ прогнозує зниження ВВП в 2015 році до 4,4%.
Ці цифри відповідають очікуванням рейтингового агентства Moody's. Його конкурент Standard & Poor's (S & P) поки налаштований більш оптимістично: згідно з його прогнозом, спад ВВП складе 2,6%.
Проте S & P прогнозує, що до 2019 року ВВП в середньому зросте на 0,5%. Це найнижчий показник для країни, що розвивається, чия економіка останні чотири роки демонструвала зростання в 2,4%, а до фінансової кризи зростання навіть становив сім відсотків.
При цьому фатальним є наступний момент: всі експерти сходяться в тому, що рецесію не порівняти з кризами 2008 і 2009 років. За їхніми словами, Росія повинна налаштуватися на тривалий період економічних труднощів, насамперед через низьких цін на нафту, а також через введені Заходом санкцій. Адаптація до нових зовнішніх умов, а саме до помітно скоротилися прибутки від експорту енергоресурсів, потребують часу, виправдовуються в Кремлі.
Населення почало реагувати на провісників рецесії: люди, виходячи з історичного досвіду, розраховує на гірше. Вони змінили не лише ставлення до автомобіля - ми про це згадували на початку статті. Споживча поведінка на всіх рівнях вже давно показує, що наступили інші часи.
Ейфорія з приводу анексії Криму спала.
Це обумовлено частково тим, що випарувалася ейфорія з приводу анексії Криму, а невизначеність щодо майбутнього повернулася. Нарешті, згідно з опитуванням центру вивчення громадської думки ВЦВГД, 40% росіян вважають, що найгірше попереду, і лише 21% вважають, що воно вже залишилося позаду.
Однак, здебільшого це викликано тим фактом, що криза давно відбився на гаманці громадян. У минулому році - вперше з 1999 року - реальні доходи населення знизилися. І з тих пір тенденція посилилася.
До серпня 2015 реальні доходи незмінно знижувалися протягом дев'яти місяців, причому на 9%. Багато в чому через інфляцію, яка різко виросла на тлі девальвації рубля і ембарго на західну аграрну продукцію. Але свій внесок вносить і держава: вона відмовляє у підвищенні зарплати відповідно до інфляції величезній кількості своїх службовців, яких роками балувало.
На подорожі за кордон грошей немає
Росіяни відомі тим, що щедро смітили грошима, тепер змушені раптом економити. Це помітно, зокрема, з того, як сильно скоротилося число подорожей за кордон, насамперед тому, що рубль на тлі зміни цін на нафту втратив половину своєї вартості протягом декількох місяців і «застиг» тепер на низькій позначці.
Це відчувається головним чином у сфері торгівлі, яка зіткнулася зі слабким попитом. Деякі торговельні мережі поки «заморозили» або відмовилися взагалі від планів експансії на російський ринок. Економістам давно ясно, що споживання більше не є двигуном економічного розвитку в найбільшій країні світу, і на зміну йому повинні прийти переважно інвестиції.
Економія не обмежується одягом або побутовою технікою: вона давно торкнулася продуктів харчування. Згідно з проведеним недавно опитуванням дослідницької організації Левада-Центр, ні багато ні мало 69% росіян вказали, що за останні два-три місяці купували недорогі продукти харчування і тільки найнеобхідніші речі.
Ситуація свідчить про те, що у громадян поки залишилося «простір для маневру» в тому, що стосується відмови від покупок. При цьому стрімко зростає кількість тих, хто позбавлений такого «простору». Тільки лише в першому півріччі 2015 2,8 мільйона росіян опинилися за межею бідності, про що говорять дані Федеральної служби державної статистики «Росстат». Це означає зростання на два процентних пункти на 15,1% населення.
Кожен сьомий росіянин - за межею бідності
В даний час 21,7 мільйона росіян, тобто кожен сьомий, живе за межею бідності. Дев'ятирічний максимум, тенденція до зростання - так вважає Світовий банк. І це при тому, що офіційний прожитковий мінімум був підвищений на п'яту частину - до 10017 рублів (136 євро).
Уряд не може більше ставитися байдуже до нової тенденції, враховуючи, що впродовж півтора десятиліття влада обіцяла населенню стабільність і добробут в обмін на лояльність. У тому числі через страх перед спадом у сфері торгівлі та сільського господарства країни, міністерство промисловості і торгівлі розробило схему введення продовольчих карток і відправило її на експертизу в уряд.
Як зазначив заступник голови міністра промисловості Віктор Євтухов, згідно з попередніми оцінками, продовольчі картки повинні отримати 15-16 мільйонів росіян. Держава має виділити на це 240 000 000 000 рублів (3,3 мільярда євро).
До цих пір в Росії не було єдиної системи надання продовольчої допомоги. І тепер там вдаються до ідеї, згідно з якою можна вбити відразу двох зайців. Йдеться, крім підтримки бідних, про стимуляцію сільського господарства, з давніх пір перебуває в занедбаному стані.
Втім, того ж влада хотіла домогтися і в результаті продуктового ембарго. Його ефект: підскочила інфляція, що в підсумку призвело до зростання бідності, яку тепер хочуть усунути за допомогою продовольчих карток. Порочне коло.
Відділ моніторингу
"Останній Бастіон"