Формально Трасс ще має призначити королева, це відбудеться 6 вересня.
Британський уряд очолить Елізабет Трасс - 47-річна політикиня з партії торі, яка хоче, щоб її вважали новою "залізною леді". Вона обіцяє знизити податки і закликає зупинити путіна, - повідомляє ВВС Україна.
Саме їй віддали свої голоси більшість партійців - вона набрала близько 81 тисячі голосів, а її конкурент Ріші Сунак - 60 тисяч. Про це оголосили на спеціальному засіданні партії.
Переможець на цих виборах лідера партії, де голосують лише члени Консервативної партії, автоматично стає головою британського уряду.
Формально Трасс ще має призначити королева, це відбудеться 6 вересня.
Зараз Трасс - упевнений консерватор і правий ліберал. Питання - чи не змінить вона переконання, коли це їй знадобиться. Для неї це не вперше.
У середині серпня Ліз Трасс, за даними одного з опитувань, обходила суперника на виборах голови Консервативної партії Ріші Сунака з величезним розривом: за неї були 60% опитаних членів партії, за Сунака - 28%.
У Європі йде війна, Велика Британія - у тому числі в особі глави МЗС Ліз Трасс - активно допомагає Україні, і зараз, здавалося б, немає проблеми важливішої - але разом із війною прийшла і економічна криза, і саме економіка стала головною темою дискусій Трасс та Сунака. Почасти ще й тому, що щодо Росії та України вони не мають розбіжностей.
"Я боротимуся на виборах як консерватор і правитиму як консерватор, - написала Трасс у своїй статті-маніфесті в газеті Telegraph, - народ хоче вільно вести справи, жити і процвітати. Люди не хочуть, щоб уряд намагався керувати їхніми життями або витрачати їхні гроші більше, ніж потрібно. Я стояла за базові принципи консерватизму всю мою кар'єру".
Трас обіцяє знизити податки, а саме скасувати введені чи заплановані саме її суперником, міністром фінансів Ріші Сунаком підвищення податку на охорону здоров'я та корпоративного податку.
В результаті британський бюджет може недорахуватися багатьох мільярдів запланованих Сунаком зборів. Сунак - фінансист, і він інстинктивно прагне зберегти бюджет у рівновазі.
Трасс, щоправда, за першим фахом теж бухгалтер (і в Оксфорді вони закінчили один і той же курс), але для неї зараз важливі принципи - а бюджет, вона впевнена, справляється, треба тільки відтермінувати постпандемійне повернення до поточного ліміту держборгу.
Крім того, Трасс обіцяє провести загальну ревізію державних витрат, а також створити інвестиційні зони зі спрощеними правилами та вимогами до фірм.
Трасс намагається бути лібералом і в дрібницях - символічних дрібницях.
Вона, наприклад, виступає проти ідеї деяких колег по уряду обкласти додатковим податком та обмежити продаж "нездорових" - з великим вмістом цукру, солі чи жирів - напоїв та їжі. "Досить, уряд не повинен наказувати людям, що їм їсти", - каже вона.
Зупинити путіна
Ще недавно російськомовна преса, описуючи якогось відносно нового для аудиторії європейського політика, обов'язково окремо розповідала про його ставлення до росії. Тепер це втратило сенс: оскільки впливових проросійських політиків у Європі майже не залишилося (а в Британії майже й не було).
Політика Лондона щодо путінської росії, швидше за все, ніяк не змінилася б ні за Трасс, ні за Сунака.
Ліз Трасс як голова МЗС у зв'язку з війною стала одним із найпомітніших опонентів росії серед західних політиків другого плану.
Перед нападом росії на Україну вона, як і Джо Байден, Ентоні Блінкен, Борис Джонсон виступала, попереджала, погрожувала наслідками. Їздила до росії говорити із сергієм лавровим. Після 24 лютого стала, як і багато інших європейських політиків, говорити, що путіна треба зупинити.
"Якщо ми не зупинимо Путіна в Україні, під загрозою опиняться інші країни: країни Балтії, Польща, Молдова - і це може закінчитися конфліктом з НАТО. Ми цього не хочемо. Тому так важливо зараз йти на жертви", - сказала Трасс в одному з публічних виступів у квітні.
"Епоха взаємодії з росією закінчилася. Нам потрібні нові підходи до безпеки Європи, засновані на здатності до опору, оборони та стримування", - продовжила Трасс.
Трасс обіцяє, що за неї Велика Британія свій внесок у підвищення обороноздатності Європи обов'язково внесе: один із пунктів програми Трасс - збільшення військових асигнувань з нинішніх 2,1% до 3% ВВП.
Щоправда, лише до 2030 року. Зараз Британія витрачає на військові потреби у перерахунку на долари близько 60 млрд, і це більше, ніж будь-яка інша країна НАТО, крім, звичайно, США.