Пентагон веде перемовини з країнами операторами систем Patriot
Глава Пентагону Ллойд Остін закликав країни, які мають системи протиповітряної оборони Patriot, передати їх Україні.
Про це він заявив на слуханнях у Комітеті з питань збройних сил Палати представників США 30 квітня.
«Є країни, які мають Patriot, і що ми робимо - то це продовжуємо вести переговори з цими країнами. Я особисто розмовляв з лідерами кількох країн в останні два тижні, заохочуючи їх поступитись більшою кількістю засобів» — сказав він.
Однак очільник Пентагону не уточнив, із ким саме говорив про допомогу Україні, але відомо, що в Європі батареї Patriot мають зокрема Іспанія, Греція, Німеччина, Нідерланди, Польща та Швеція.
Варто зауважити, що протягом наступних двох місяців Повітряні сили Ізраїлю виведуть з експлуатації кілька зенітних батарей комплексу MIM-104 Patriot.
Про це повідомляє видання The Times of Israel з посиланням на представників армії країни.
Повітряні сили Ізраїлю мають намір попрощатися зі своїми застарілими системами протиракетної оборони Patriot в найближчі місяці, замінивши батареї на більш сучасні засоби протиповітряної оборони.
У лютому ПС Ізраїлю заявили, що перебувають у процесі зняття з озроєння кількох батарей Patriot, також відомих в країні під назвою Yahalom. Особовий склад комплексів пройде перепідготовку на інші системи.
«Наразі ми знаходимося в процесі скорочення [кількості] батарей, поки всі системи не будуть виведені», — заявив начальник 138-го батальйону групи протиповітряної оборони, котра має на озброєнні батарею Patriot.
Виведені з експлуатації батареї будуть замінені на більш досконалі системи протиповітряної оборони, зокрема, систему David’s Sling та широко відомий «Залізний купол» ізраїльської розробки.
«Ми зрозуміли, що нам потрібно рухатися вперед і вдосконалювати наші методи захисту. Інновації в системі [протиповітряної оборони] забезпечують кращі можливості оперативного та технічного реагування», – зазначив командир батальйону.
У виданні наголошують, що «наразі незрозуміло, що станеться з батареями Patriot, які дуже потрібні Україні, яка прагне захистити своє небо від російських ракет».
Відомо, що на озброєнні Повітряних сил армії оборони Ізраїлю перебуває певна кількість батарей ЗРК Patriot PAC-2. Вони озброєні ракетами GEM-T та здатні перехоплювати повітряні цілі на відстані до 160 км та, обмежено мають потенціал до перехоплення балістичних цілей.
За інформацією журналістів видання The War Zone, на кінець 2023 року Ізраїль мав у своєму розпорядженні 8 батарей з невідомою кількістю пускових установок.
Також, судячи з фотографій в мережі, можна зробити висновок, що вони базуються як на напівпричепах, так і на шасі німецьких вантажівок MAN.
Деяка кількість ізраїльських Patriot PAC-2 в рамках місцевої програми модернізації була доведені до версії Yahalom. Згідно опублікованих данних, модернізація передбачає програмне та апаратне оновлення системи, що дозволить застосовувати ракети PAC-3, що здатні надійно перехоплювати балістичні ракети.
За даними журналістів, з 2019 року українські офіційні особи намагалися переконати Ізраїль видати ліцензію на шпигунське програмне забезпечення для використання в Україні.
Джерела повідомили, що Ізраїль побоюється, що надання Україні можливості прослуховувати російські номери мобільних телефонів через Pegasus розглядатиметься як акт агресії проти російських спецслужб.
Перед початком повномасштабного вторгення московії в Україну, Ізраїль відмовився надавати дозвіл на продаж Україні систему ПРО «Залізний купол».
Система протиракетної оборони «Залізний купол» була розроблена Ізраїлем спільно з Пентагоном. Угода між двома країнами не дає змоги продавати технологію третім особам без взаємної згоди.
Україна офіційно звернулася до США навесні 2021 року з проханням розмістити на своїй території американські ракетні комплекси «Патріот» та «Залізний купол», перш ніж повномасштабне вторгнення московії в країну стане реальністю. Ізраїль повідомив адміністрацію під час неофіційних переговорів, що не може погодитися на такий крок, враховуючи його відносини з московітами.
5 лютого 2022 року Ізраїль заборонив країнам Балтії постачати свою зброю в Україну.
Естонії, Латвії та Литві заборонили передавати Києву зброю ізраїльського виробництва, зокрема протитанкові комплекси Spike.
Як заявив старший науковий співробітник Ізраїльського інституту досліджень національної безпеки (INSS) Ельдад Шавіт, Ізраїль має намір підтримувати добрі відносини з росією, що може суперечити політиці адміністрації США, «особливо якщо буде ухвалено рішення значно посилити дипломатичні та економічні санкції проти росії».