Протягом останніх років на ринку нафтопродуктів склалася досить складна ситуація, яка пов’язана, перш за все, зі значним розповсюдженням нелегальних заправних станцій. Враховуючи відсутність системних заходів з протидії нелегальним АЗС, на сьогоднішній день доля тіньового ринку в сегменті дизельне паливо сягає близько 20 %, а тіньовий ринок скрапленого газу досяг позначки 30-50% в залежності від регіону. Як наслідок, прогнозні втрати державного та місцевих бюджетів у 2018 році складуть біля 10 млрд. грн.
Зокрема, про це йдеться у заяві Нафтогазової Асоціації України (НАУ). Протягом тижня НАУ підготовила та надіслала ряд листів до Адміністрації Президента, Кабінету Міністрів України, Міністерству економічного розвитку і торгівлі України та Міністерству Внутрішніх Справ з проханням посилити боротьбу з тіньовим ринком нафтопродуктів та вжити всіх можливих заходів для вирішення проблеми наявності нелегальних АЗС.
Нелегальні точки продажу в абсолютній більшості випадків розміщуються та експлуатуються без належним чином оформленого землекористування, реалізують пальне без застосування РРО (касових апаратів), без оформлення трудових відносин із працівниками, без отримання дозволів на експлуатацію об’єктів підвищеної небезпеки та іншими численними порушеннями чинного законодавства.
НАУ підкреслює, що негативним наслідком діяльності нелегальних АЗС є створення загрози для життя і здоров’я громадян, оскільки такі об’єкти, порушуючи будівельні норми, розміщуються в безпосередній близькості до житлових будинків та громадських будівель.
Також діяльність нелегальних АЗС призводить до посилення недобросовісної конкуренції на ринку, що ставить чесних гравців ринку у дискримінаційне становище. Слід наголосити і на тому, що реалізація пального без РРО призводить до накопичення необлікованих готівкових коштів, що створює передумови для процвітання корупції в органах контролю. До слова, ситуація вже настільки критична, що деякі міжнародні компанії піднімають питання про вивід своїх інвестицій через неможливість конкуренції з нелегальним бізнесом.
Зі своєї сторони НАУ наголошує, що готова всебічно та активно сприяти процесу боротьби з нелегальними ринком нафтопродуктів в Україні задля ефективного вирішення даної проблеми.
Нагадуємо, що Нафтогазова Асоціація України бере активну участь у розвитку законодавчої бази країни, моніторингу та вирішенні проблемних питань галузі, активно взаємодіє з органами державної влади, приватними і державними підприємствами, галузевими та споживчими об’єднаннями, консалтинговими агентствами і ЗМІ з метою впровадження і дотримання європейських стандартів якості послуг на ринку, а також захисту інтересів легального бізнесу та підтримання чесної та прозорої конкуренції на ринку нафтопродуктів.