Інтернет-гігантів можуть змусити платити за збитки, завдані ними суспільству, та підкорятися французьким чи європейським правилам конфіденційності, припустив Макрон.
В інтерв’ю журналу Wired, президент попередив, що штучний інтелект (ШІ) стане викликом демократії та відкриє скриньку Пандори з питань конфіденційності, – інформує видання The Independent.
Пан Макрон сказав, що такі компанії як Google та Facebook були запрошені до Франції, створили робочі місця й були «частиною екосистеми».
Проте він попередив: «Вони стикаються з класичною ситуацією монополії; вони великі гравці. У певний момент часу – думаю, це буде радше проблемою США, а не Європи, – ваш уряд, ваш народ може сказати: «Прокиньтеся. Вони занадто великі».
«Не просто занадто великі, щоб зазнати невдачі, а занадто великі, щоб керувати ними. Це зовсім інше».
«Отже на цьому етапі ви можете вирішити ліквідувати їх. Ось що сталося з самого початку нафтового сектора, коли у вас були великі гіганти. Це питання конкуренції».
Пан Макрон під час інтерв’ю також натякнув на те, що Інтернет-гігантів можуть змусити платити більшу компенсацію за порушення діяльності традиційних галузей економіки.
«Ми повинні перекваліфікувати наших людей, – сказав він. – Якщо ці компанії не платитимуть за це – заплатить уряд».
«Сьогодні GAFA [Google, Apple, Facebook та Amazon] не сплачують усі податки, які їм слід платити у Європі. Тому вони не сприяють вирішенню негативних зовнішніх ефектів, які вони створюють. Це не є соціально відповідальним».
Він сказав, що люди повинні залишатися суверенними щодо правил конфіденційності.
«У той чи інший спосіб я хочу захистити приватне життя. Ви не маєте такого правила у США. І говорячи про гравців у США, як я можу гарантувати французам, що вони будуть поважати наші правила? Отже, згодом їм доведеться створювати реальні юридичні особи та інтегрувати їх у Європу, дотримуючись цих правил».
Відповідальність та демократія творяться на національному або регіональному рівні, проте не у глобальному масштабі, додав він. «Якщо я не піду цим шляхом, я не зможу захистити французьких громадян і гарантувати дотримання їхніх прав. Якщо я цього не зроблю, я не зможу гарантувати французьким компаніям, що до них ставитимуться справедливо. Сьогодні, говорячи про GAFA, я дуже хочу, щоб вони були частиною моєї екосистеми, проте вони не грають за тими ж правилами, що й інші гравці цифрової або традиційної економіки».
Він додав: «Я точно знаю, що якщо вчасно не врегулюю їхню діяльність, позбудуся суверенності».
Президент Франції вбачає європейський суверенітет у ШІ. «Штучний інтелект – це глобальна інноваційна схема, у якій у вас є великі приватні гравці та один уряд із великою кількістю даних – Китай. Моя мета – відтворити європейський суверенітет у ШІ, особливо щодо регулювання. Ви змушені будете вирішити суверенітетні війни з країнами, які намагаються захищати свій колективний вибір», – сказав він.
«ШІ підніме багато питань щодо етики, політики, він поставить під питання нашу демократію та наші колективні вподобання. Наприклад, якщо говорити про медичну сферу, ви можете повністю трансформувати її, зробивши її більш прогнозованою та персоналізованою, якщо ви отримаєте доступ до великої кількості даних. Проте тоді, коли ви зіткнетеся з проблемами конфіденційності, коли ви надасте доступ до цих даних та розкриєте особисту інформацію, ви також відкриєте скриньку Пандори».
«Зокрема, це створить потенціал для всіх гравців, щоб вибрати вас. Це може бути дуже вигідною бізнес-моделлю: ці дані можуть бути використані для кращого лікування до людей, моніторингу пацієнтів, проте їх також можна продати страховику, який матиме інформацію про вас і ваші медичні ризики, і зможе скористатися з цієї інформації та заробити багато грошей. День, коли ми зробимо з цих даних такий бізнес, стане днем, коли величезна можливість стане величезним ризиком. Це може повністю зруйнувати нашу національну згуртованість й наш спосіб життя».
«Це змушує мене дійти висновку, що ця величезна технологічна революція фактично є політичною революцією», – підсумував Макрон.