Created with Sketch.

МаліБу Миколи Торяника

04.05.2017, 06:31

Узагалі-то Малібу – це курортне містечко в Каліфорнії на березі океану, в якому полюбляють селитися голівудські зірки.

Інженер-геолог Микола Торяник з Гадяча, який в останні роки захопився зйомками коротких документальних кінострічок, серед інших створив чарівний фільм під назвою «Тумани МаліБу». Його Малібу – село Малі Будища Гадяцького району.

У стрічці показана неповторна природа Полтавщини. Знімав Микола Федорович Малі Будища, коли над селом справді висів легкий туман, який робить пейзажі особливо чарівними: рельєф місцевості, обриси дерев виступають ніби з розведеного водою молока, надаючи їм загадковості. Я можу дивитися фільм багато разів – для настрою.

Село Малі Будища знаходиться на правому березі річки Псел, на відстані 2,5 кілометри від районного центру Гадяч. На протилежному березі – села з живописними назвами Вельбівка й Соснівка, нижче за течією Псла, за 5 кілометрів звідси – село Сари.

Микола Торяник свого часу закінчив Гадяцьку середню школу №2, потім – Львівський державний університет імені Івана Франка. Як геолог працював у багатьох організаціях і в різних місцях. Починав у Полтаві, потім продовжував трудову діяльність на Півночі, в Середній Азії, на вугільній шахті Донбасу. 15 років прожив у Луганській області, там, до речі, й дівчину, яка стала його дружиною та подарувала йому щастя на все життя, зустрів.

Останні 15 років Микола Федорович працює в Полтаві, в нафтогазовій галузі. Робота його пов’язана з бурінням нафтових і газових свердловин.

Хоча в кіномистецтві цей чоловік аматор, на багатьох кінофестивалях займає призові місця.

Фільмів про природу Полтавщини (і не тільки) Микола Торяник зняв безліч. Це короткі етюди. Хоча є в нього й серйозніші роботи. Наприклад, документальні про Євромайдан. Їх нерідко показують на патріотичних заходах. Кінострічки про Революцію гідності пан Микола представляв, зокрема, на Міжнародному кінофестивалі в Чернігові.

Найбільше він любить знімати в своїх фільмах природу, що живе за своїми вічними законами, не зважаючи ні на які суспільні зміни і злом. А також показує життя полтавського села, етнографічні особливості його культури, традиції проведення свят з масовими гуляннями, видовищами, лицедійством, тобто, те, що відходить у небуття разом з поколіннями, які йдуть у вічність.

Наталія Жовнір  


Читайте також
Невтомні бабусі Полтавщини наближають перемогу, а «зелені ямщики» ні
Полтава
Річку Псел у межах Полтавщини досі захаращено сміттям
Полтава
Свята доброта: чутяни передали захисникам України продовольчу допомогу
Полтава
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава