Created with Sketch.

Марія Башкирцева: життя, сповнене мистецтва та мрії

вчора, 15:49

Полтавка, яка підкорила Європу.

У ХІХ столітті дівчина з Полтавщини підкорила Францію та всю Європу.

Вона прожила лише 25 років, однак зробила помітний внесок у світове мистецтво. Це — неймовірні картини, а також «Щоденник» — твір, який спричинив справжній фурор серед європейських читачів. А ще — чудовий голос, що зачаровував слухачів.

Ім’я цієї дівчини — Марія Башкирцева.

Вона народилася 23 листопада 1858 року в селі Гавронці, що біля Диканьки. Її батьки були заможними людьми, і це дало можливість жити та здобувати освіту в Європі.

Уже в 12-річному віці вона знала п’ять мов і в оригіналі читала Плутарха та Арістотеля. Навчалася живопису в паризькій Академії Жуліана. Її картини здобували численні призи та медалі на виставках, нею захоплювалися найвідоміші митці.

Марія все своє коротке життя прагнула стати знаменитою — і здійснила свою мрію.

Через туберкульоз Марія Башкирцева померла у 25-річному віці.

За своє коротке життя художниця створила майже 200 картин, ескізів та малюнків, але більшість із них було втрачено.

Щонайменше 66 полотен зникли в Україні під час Другої світової війни. Її картини нині зберігаються в музеях Харкова, Дніпра та Сум, а також у Франції, Нідерландах і США.

Марію Башкирцеву шанують на її малій батьківщині. У Диканьці створено єдину в Україні картинну галерею її імені та встановлено погруддя. Вона розміщується в приміщенні колишньої земської школи, збудованої 1904 року.

Галерея імені М. Башкирцевої має понад 1000 мистецьких експонатів: картини, скульптури, вироби з дерева, вишивки, кераміку. Переважно це твори авторів із Полтавщини або ж сюжети, присвячені їй. Тут представлені роботи художників Н. Мантейфеля, А. Базилевича, О. Литвина, В. Гришаніна, М. Онацька, В. Криворучка, О. Братського, Л. Бекпулатової, Б. Піаніди, Ф. Марченка, керамічні композиції гончарів Г. Пошивайла та О. Громового, скульптури Г. Булатецького, В. Пінчука та Л. Ільченка.

Привертає увагу зала, створена на вшанування Гоголя і його творів. На картинах можна побачити сюжети з «Вечорів на хуторі біля Диканьки», портрети та скульптури письменника.

Представлена у галереї «хата Солохи» — кімната, обставлена старовинними побутовими речами. Серед них є справжні витвори мистецтва, як-от вирізана з дерева рама для дзеркала.

Дуже цікавою є колекція ляльок Вікторії Балясної. У жартівливих фігурках мисткиня талановито передає настрій своїх героїв. Кожна з ляльок викликає позитивні емоції й водночас змушує замислитися.

Звісно, окрема зала галереї присвячена знаменитій землячці. Тут можна побачити репродукції картин Марії Башкирцевої, але головне — це розповідь екскурсовода. Лише тут можна почути про численні секрети та таємниці, що супроводжували життя Башкирцевої та її родини. Кожна з таких розповідей може стати сюжетом для роману.

Хочете послухати їх і заглибитися у світ мистецтва — обов’язково завітайте до Диканьки на вул. Незалежності, 72. Не пошкодуєте!

Автор: Ольга Усанова 

Читайте також
Помер Оззі Осборн — легенда рок-музики та фронтмен Black Sabbath
Мистецтво
Світлої пам'яті пані Ірини Фаріон
Позиція
12 липня 2014 року пішла з життя Валерія Іллівна Новодворська
Історія
Вітаємо з Днем народження Петра Миколайовича Шатковського
Життя
Піаніст, який творить історію: Сергію Горюновичу — 65
Життя
19 років тому загинув віцепрезидент Чеченської республіки Ічкерія
Історія