Created with Sketch.

Маючи танки в перспективі, Україна подвоює свої зусилля, щоб отримати військові літаки.

01.02.2023, 14:35
Польський F-16 під час навчань НАТО над Ласком минулого року

Союзники України постачали Києву список озброєнь, що постійно зростає

російське вторгнення в Україну спонукало західні країни постачати постійно зростальний список озброєнь Києву, який намагається захистити себе: стрілецьку зброю, протитанкову зброю, артилерію, ракети та танки.

Такі розширення — зокрема угода цього місяця про початок постачання Україні танків німецького та американського виробництва — обіцяли обладнання, яке раніше здавалося недосяжним.

А як щодо закликів українських офіційних осіб до найпотужнішої зброї союзників: військових літаків?

Головний радник пана Зеленського Андрій Єрмак у понеділок припустив, що Україна почала тиснути на країни НАТО щодо військових літаків, заявивши в Telegram, що Київ отримав «позитивні сигнали» з Польщі щодо винищувачів F-16. Польща, яка раніше виступала за відправлення танків німецького виробництва в Україну, підкреслила, що координує рішення щодо зброї з іншими членами НАТО (нагадаємо, що офіційного запиту, на літаки від нашої країни не надходило, мабуть, пан Єрмак забув, що в дипломатії не існує поняття "написати в телеграм",  а кожен крок, який стосується зброї є документованим та підлягає спеціальній процедурі - Ред. Останній Бастіон).

А Вопке Хоекстра, міністр закордонних справ іншого члена НАТО, Нідерландів, нещодавно сказав нідерландським законодавцям, що уряд буде готовий надіслати американські літаки F-16, якщо Сполучені Штати дозволять передачу.

Однак у понеділок президент Байден на запитання репортера, чи нададуть Сполучені Штати винищувачі F-16, відповів, що ні. У Білому домі відмовилися коментувати питання про те, чи виключає пан Байден використання літаків повністю чи просто їх негайну передачу.

Інші лідери були більш прямими. Канцлер Німеччини Олаф Шольц нещодавно підтвердив, що Берлін не надсилатиме в Україну винищувачі. «Те, що ми не говоримо про винищувачі, я чітко дав зрозуміти дуже рано, і я це чітко заявляю тут», — сказав він у заяві про те, що Німеччина надішле Україні танки.

У понеділок міністр оборони Великобританії Бен Уоллес визнав питання щодо літаків у виступі перед членами парламенту.

«Оскільки ми розпочали боротьбу за доставлення танків в Україну, люди, зрозуміло, запитують, якими будуть наступні засоби», — сказав він. «Що ми знаємо про всі ці вимоги, так це те, що спочатку відповідь була «ні», але остаточна відповідь — «так».

Пан Уоллес сказав, що Британія відстежуватиме перебіг обговорень між західними союзниками, але зазначив, що рішення щодо військової допомоги не є «спеціальною справою».

Минулого тижня позиція США здавалася гнучкою. Речниця Пентагону Сабріна Сінгх тоді заявила, що вона не вірить, що Сполучені Штати коли-небудь «проводили межу» щодо озброєнь, які вони готові постачати, і підкреслила, що США надають Україні значні можливості протиповітряної оборони.

Але якщо західні країни нададуть сучасні літаки, навчання українських пілотів стане ускладнювальним фактором, за її словами, вимагатиме «більше людей, щоб піти з поля бою, щоб вивчити абсолютно нову систему».

Якби відправили винищувачі, навчання потребували б не лише українські пілоти. Логістика, необхідна для підтримки партії літаків, незнайомих українським механікам, які навчаються на обладнанні радянських часів, буде великою та займатиме багато часу.

І питання, як використовуватимуться такі літаки, залишається відкритим. Розповсюдження ракет класу «земля-повітря» з обох сторін призвело до того, що повітряні бої та бомбардування стали рідкістю порівняно з жорстокими артилерійськими битвами, які стали визначальними для війни.

AGM-88 HARM

Постачання Сполученими Штатами протирадіолокаційних ракет AGM-88 HARM, які почали надходити влітку, дозволило ВПС України — в основному складаючись із реактивних літаків і гелікоптерів радянських часів — вести вогонь своїми боєприпасами достатньо далеко від лінії фронту, щоб не піддатися впливу російської протиповітряної оборони.

Постачання нових реактивних літаків «зменшило б невигідне становище України проти російських ВПС і спростило б використання західних авіаційних боєприпасів, але це питання нижчого пріоритету, якщо врахувати всі обставини», — сказав Майкл Кофман, директор російських досліджень CNA, дослідницький інститут в Арлінгтоні, штат Вірджинія.

Автори: Ренді Пеннелл, Томас Гіббонс-Нефф, Золан Канно-Янгс - The New York Times

Переклад з англійської Останній Бастіон

Читайте також
США передали Україні більше сотні ракет ATACMS, — NYT
Війна
Наввипередки часу: Київ став заручником політичних ігор Вашинґтона
Війна
Литва закупить близько 3 тисяч FPV-дронів для ЗСУ за 2 млн євро
Війна
Південна Корея може «підкинути» Україні свої 105-мм снаряди
Світ
МЗС Німеччини працює над таємним планом передачі «Taurus» Україні
Політика
Financial Times: західні держави мають фінансувати український ВПК
Економіка