Птахи здатні на довготривалі дружні стосунки без родинних зв’язків.
Учені помітили, що деякі мерли багатобарвні допомагають конкретним птахам.
Мерли багатобарвні товаришують не лише з кровними родичами.
Учені з’ясували, що ці птахи здатні формувати дружні стосунки на все життя, як і люди. Це відкриття проливає нове світло на поведінку тварин (The Independent).
Зазначається, що тварини часто допомагають прямим родичам через природну тенденцію передавати свої гени. Це явище відоме як родинний відбір. Люди зазвичай відходять від цієї моделі поведінки й утворюють довічні дружби навіть з неродичами.
У новому дослідженні вчені розповіли, що мерли багатобарвні (Lamprotornis superbus) здатні заводити друзів на все життя. Ба більше — птахи не обов’язково товаришують лише з родичами.
«Хоча ми виявили допомогу, орієнтовану на родичів, неспоріднена допомога також була поширеною — навіть за наявності родичів, яким можна було допомогти», — йдеться в дослідженні.
За словами вчених, така поведінка виникає внаслідок формування взаємних стосунків, які зазвичай розвиваються впродовж багатьох років. Дослідники підкреслюють, що суспільства мерлів влаштовані набагато складніше, ніж здається на перший погляд.
Науковці проаналізували тисячі взаємодій між сотнями мерлів багатобарвних та зібрали ДНК окремих птахів, щоб вивчити їхні генетичні зв’язки. Загалом вони зібрали поведінкові та генетичні дані за 40 сезонів розмноження.
Дослідження показало, що мерли багатобарвні допомагали не лише родичам, а й конкретним птахам, з якими не мали родинних зв’язків.
«Неочікувано з’ясувалося, що окремі пари підтримували довготривалі стосунки взаємодопомоги, змінюючи соціальні ролі протягом усього життя», — поділилися дослідники.
У публікації також зазначено, що результати дослідження ставлять під сумнів поширену думку, ніби допомога в тваринному світі є виключно формою альтруїзму, зумовленого родинним відбором.