Сьогодні у Полтаві біля обласної адміністрації фермери з усієї області виступили проти введення ринку землі.
На площу перед ОДА привезли трактори і вантажівки, зійшлося понад 200 людей із державними прапорами та гучномовцями.
Організатори акції – Полтавське обласне об’єднання фермерів і приватних землевласників.
– Коли українці залишаться без своєї землі, буде війна, – вважає Віктор Галич, голова ФГ «Господар», заступник голови «Асоціації фермерів та приватних землевласників Полтавщини». – Буде війна по всьому селу. Вибачте, ну зараз у мене багато одноосібників, які забрали свої паї і своїх родичів, купили техніку, почали розвиватися і тільки-тільки піднімаються. І тут приходить іноземець і каже – 5 тисяч доларів за гектар. Завтра його рідна мама, яка нічого не розуміє, забере в нього землю і продасть. А що робити з технікою? А що робити з життям? Той фермер стане нікому не потрібен. А що робитимуть пайовики, які зараз продадуть землю? Вони стануть зайвими людьми. Як у Бразилії створилися оті фавели? Бразильці продали землю і пішли в міста. Буде сплеск злочинності, все це нас чекає. Палестина теж продала землю і утворилася держава Ізраїль. Ми залишимося вигнанцями на своїй землі. Ми і зараз бачимо, що відбувається. Розорюються останні луки й сінокоси.
– Чи отримали українці очікувані зміни від нової влади?
– Завжди є шанс на зміни. Ми можемо робити революції, але ми не можемо робити вибори. Ми всі вибори програємо. 90% населення села – це люди 60 років і старші. У цих людей просто ідеологія виживання. Не тому, що наша нація така продажна, а тому, що нема ідей. Ми довірилися одним, потім іншим. У нас нема справжньої демократії. На сьогоднішній день знищені сільради, створили ОТГ. Це взагалі – жах. Як може одна людина керувати на 40 кілометрів? А райони які створили? Миргородський район – величезний. Реформа – в унісон того, щоби продати землю. То хоч була сільрада, а тепер ніхто ні до чого не торкається. А корупція яка? У нас, щоб землю взяти, атовець дає хабар 300 доларів, а звичайний громадянин – 800 доларів.
– Як можна виправити ситуацію зараз?
– Зараз ми можемо тільки звертатися до громадськості. Ми не хочемо, щоб почалася війна, коли люди побачать, що їх обдурили. Ми часто зустрічаємося з іноземними фермерами. Угорці й литовці говорять – не допустіть ринку землі, латиші розповідають: «у нас землю за ніч скупили шведи, а тепер ми у них орендуємо». Болгари кажуть, що болгарське сільське господарство не те що знищене, села болгарського нема! А в нас то перевірки, то наїзди на фермерів і все для одного – щоб ми здалися. Але ми не здамося.
Іван Кочерга, голова ради сільгоспвиробників Полтавської області:
– Після втрати землі ми втрачаємо територію. А найстрашніше те, що села не буде. Землю скуплять ті, в кого є гроші. Все спрацює за продуманими механізмами так, що й комар носа не підточить. Я вже 40 років працюю на землі. За всю незалежність України з селянами поводяться як з піддослідними кроликами. А що сьогодні? Хто придумав ліцензування пального? Для чого воно потрібне? Хто вигадав лікувальне податкове? Хто вигадав такі речі, як заборона виїхати на трасу комбайном і так далі? Тепер діло підійшло до землі.
Якщо на сьогоднішній день буде купівля-продаж землі, то нема механізмів, які обіцяли. Я вважаю, що це хитринка для того, щоб 25% скупив один олігарх. Чотири олігархи – на всю Полтавську область. Оце буде кінцевий результат. А починається зараз зі 100 гектарів. Їх зможуть придбати лише 0,01% теперішніх фермерів. Навіть якщо вважається, що фермер якийсь там мільйон поклав собі під подушку і за рахунок цього придбає землю. Так не буде, бо він не знає, хто завтра стане з ним. Ми торік їздили на Київ із сотнями людей для того, щоб зупинити ці процеси. За ніч усе зупинилося і прийняли компромісний варіант для того, щоб частину селянства розбити. Ті в кого більше грошей думають: «я сто гектарів куплю», а інші залишаться ні з чим.
– Сьогодні був мітинг-реквієм по українській землі, а загалом через призму втрати землі – по Україні, – вважає Геннадій Сікалов. – Буде українська земля без українців. Ми нашу землю повинні передати нашим нащадкам, а не продавати. Що будуть захищати українці, коли втратять землю? Чи зможуть українці себе знайти на чужій землі? Чи їм дадуть таку можливість? А вам це не нагадує 1932-33-й роки? Численні повстання проти голодомору і проти діючої радянської влади були саме з боку селянства, як забезпеченої верстви населення. Її нищили найбільше всього.