Нелітаючі «яструби» Борислава Розенблата були визнані придатними для використання в ЗСУ.
Міністерство оборони прийняло БПЛА Hawk, виробництва компанії екснардепа Борислава Розенблата, котра фігурує у кримінальному провадженні ДБР щодо шахрайства.
Про це повідомляє 368.media з посиланням на матеріали справи.
Йдеться про контракт Міністерства оборони з ТОВ «НВП «Українські авіаційні системи» на 645,6 млн ₴ за 44 комплекси (14,67 млн ₴ кожний).
У ДБР установили, що їхня вартість завищена більш ніж у два рази. Причому комплекси до ЗСУ так і не потрапили.
Гроші, які надходили до підрядника, виводились під виглядом закупівлі валюти для оплати за імпорт матеріалів для виготовлення продукції, а також перераховувались підконтрольним суб’єктам господарювання та розміщуються на депозитних рахунках. Про це йдеться у матеріалах кримінального провадження № 62022100110000153.
Ба більше, БПЛА Hawk не пройшли випробування.
За день до здачі контракту, 14 серпня, виявилось, що до здачі готові лише чотири із 55 замовлених «пташок».
Перший борт під час тестового польоту злетів, однак згодом втратив картинку. Тоді Розенблат припустив, що борт перегрівся і попросив дати БПЛА другий шанс.
Під час другого польоту дрон злетів, однак приземлитись йому не вдалося. Наслідок — відламані крила і тріщина на носі. Відламані крила Розенблат пояснив «особливостями моделі», хоча у документації про таку особливість безпілотника не йшлося.
Так само проблеми виникли і з другим комплексом. Не злетів, за зізнанням Розенблата, і четвертий комплекс. У небо піднявся і більш-менш впорався із тестовим польотом лише третій комплекс — один з чотирьох. Решта мали кожен свої вади — різні та непередбачувані.
Однак у вересні ситуація почала змінюватись.
ТОВ НВП «УАС» подала клопотання щодо скасування арешту. Вони долучили висновок експерта КНДІСЕ, з якого вбачається, що очікувана вартість орієнтовано може складати від 16,3 до 17,13 млн ₴, що вище вартості Hawk за контрактом.
Представник власника арештованого майна зазначає, що товариством укладено ряд договорів, угод на закупівлю всіх необхідних складників БПЛА. Оскільки значна частина комплектуючих закуповується за кордоном, розрахунок за відповідними контрактами з іноземними постачальниками вимагав переведення коштів, отриманих від Міноборони в якості попереднього фінансування за контрактом №403/1/22/369. Закупівля ТОВ «НВП Українські авіаційні системи» комплектуючих за міжнародними контрактами підтверджується копіями таких контрактів, що долучені до клопотання про скасування арешту.
Заявником було надано посвідчення від 5 вересня 2023 року (за три тижні після провальних випробувань) № 56/2023, видане 615-м військовим представництвом Міністерства оборони в тому, що виготовлена і укомплектована у повній відповідності з державним контрактом №403/1/22/369 продукція, а саме безпілотні авіаційні комплекси у кількості вісім штук – визначається прийнятою, а також у відповідності до міжнародної товарно-транспортної накладної від 4 вересня року, ввезено нові складники для виготовлення наступних безпілотних авіаційних комплексів.
Печерський районний суд Києва зняв арешти з рахунків фірми дружини Розенблата.
Водночас з рахунків дочірнього підприємства «Фаворит Опт» Акціонерного товариства закритого типу «Фаворит» Розенблата, через котрі йшли кошти, арешт не зняли.
Від «Останнього Бастіону»:
У серпні Борислав Розенблат запевняв, що найближчим часом може здати тридцять комплексів дронів, ще кількадесят – за кілька місяців. Міноборони зголосилося перенести терміни здачі комплексів на жовтень.
Як бачимо, свої обіцянки Розенблат не виконав, з обіцяних 30 комплексів він здав лише 8. Якість цих комплексів є дуже сумнівною, адже за кілька тижнів до здачі БПЛА не літали і повністю провалили льотні випробування. Тоді у присутності журналістів представники Міністерства оборони України відмовилися приймати неробочі комплекси Hawk. У нас є обґрунтовані сумніви в тому, що за три тижні ТОВ «НВП «Українські авіаційні системи» змогли усунути всі недоліки та підготувати вісім комплексів, які є готовими до застосування у ЗСУ.