До парламенту внесли проєкт постанови про призначення місцевих виборів на осінь.
Представники фракції «Опозиційна Платформа — За життя» внесли до Верховної Ради проєкт Постанови №3813 «Про призначення чергових місцевих виборів у 2020 році (25 жовтня 2020 року)».
Автори пишуть, що метою проєкту постанови є виконання вимог Конституції України щодо призначення чергових виборів до органів місцевого самоврядування, а також забезпечення проведення місцевих виборів одночасно на всій території України.
Що пропонують народні обранці?
У Постанові автори пишуть:
1. Призначити чергові вибори депутатів обласних, Київської міської, районних у містах рад та Київського міського голови на неділю 25 жовтня 2020 року.
2. Вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів на території Автономної Республіки Крим, міста Севастополя, в окремих районах, містах, селищах і селах Донецької та Луганської областей, які знаходяться на територіях, визначених відповідно до Указу Президента України від 7 лютого 2019 року № 32/2019 «Про межі та перелік районів, міст, селищ і сіл, частин їх територій, тимчасово окупованих у Донецькій та Луганській областях», не призначаються (тобто на окупованих Росією територіях, у тому числі ОРДЛО виборів не буде, всупереч волі Кремля, який цього активно добивається).
3. Вибори депутатів Донецької та Луганської обласних рад проводяться на всій території Донецької та Луганської області відповідно, за виключенням окупованих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей.
4. Кабінету Міністрів Україні в межах повноважень вжити заходів щодо забезпечення фінансування місцевих виборів 25 жовтня 2020 року користуючись із коштів Державного бюджету України.
5. Центральній виборчій комісії треба:
а) вжити заходів щодо фінансового та матеріально-технічного забезпечення підготовки та проведення виборів користуючись із коштів Державного бюджету України;
б) призначити перші місцеві вибори у новоутворених сільських, селищних, міських територіальних громадах та районах.
Що це все означає?
У ЗМІ та серед експертів ширяться постійно чутки про можливе скасування, чи перечення місцевих виборів. Дата перенесення найрізноманітніша: від весни наступного року до невизначеного часу.
При цьому до вказаної в проєкті дати лишається 3,5 місяці, а це небагато часу для вдалого проведення виборчої кампанії.
Партія «Слуга народу» лише в кінці весни почала роботу на місцях, створюючи первинні партійні організації, що можна характеризувати як провал, адже з липня минулого року (часу завершення парламентської кампанії) нічого не робилося у сфері взаємодії з виборцями. Тому деякі експерти схильні вважати, що падіння рейтингу владної фракції може бути однією з причин перенесення виборів.
Ще однією проблемою є завершення адміністративно-територіальної реформи й відповідно проведення виборів у громадах. Уряд в односторонньому порядку почав створювати райони та об’єднувати громади, які цього добровільно не зробили. Так виникла проблема з Бориспільським районом, по законодавству найбільше місто району має бути центром, однак Бровари на Київщині є більшими, ніж Бориспіль, однак статусу району отримати не могли. Врешті-решт війна регіональних еліт призвела до того, що обидва міста стануть районними центрами.
Не визначеною є ситуація стосовно так званих угорського на Закарпатті та болгарського на Одещині районів. Факт тиску далеко не найпотужніших держав на українську владу: Угорщини та Болгарії, змусив Київ переглянути реформу і створити райони з компактним проживанням меншин, що одразу вдарило по рейтингу уряду й особисто президента. А фахівці з безпеки заговорили про можливе джерело сепаратизму і нестабільності
Хоч би там що, а проєкт постанови про вибори внесли представники ОПЗЖ, яку в суспільстві вважають проросійською (найдивніше, що ця партія прописала норми, які унеможливлюють вибори на окупованих частинах у тому числі Донбасу, чого дуже хоче Кремль), а не «слуги народу».
Очевидно іде боротьба сил впливу стосовно цього питання, однак затягувати теж не варто: рейтинг партії Зеленського стрімко падає, що може призвести до того, що в разі перенесення виборів буде мало охочих балотуватися від його політичної сили у місцеві ради.