Created with Sketch.

МММ по-українськи: як влада підіграла афері

10:22
Фотоколаж
Фото: Telegraf

Піраміда Шимана: хто відповість за зірвані поставки і людські життя?

Так, якщо імена й назви вже просвистіли по всіх ЗМІ, давайте я напишу, як є — про те, на що в мене є залізобетонні докази. Бо багато хто не зрозумів, що сталося.

Нещодавній арешт Шимана, директора Павлоградського хімзаводу (ПХЗ), можна за своєю внутрішньою суттю порівняти з арештом Мавроді, автора піраміди МММ. 

Абревіатури різні — сенс однаковий. ПХЗ, як і МММ, нахапався зобов’язань, як собака бліх, а Шиман, як і Мавроді, нахапався грошей.

Питання було лише два: коли саме завалиться піраміда ПХЗ і чи поховає вона Шимана під собою, чи йому вдасться втекти. Відповідь на друге питання ми вже отримали, але без упевненості — бо українська судова система разом із прикордонною службою можуть творити дива, незважаючи на те, що санкція статті не передбачає виходу під заставу в принципі.

Відповіді на перше питання досі немає. 

Усі гравці ринку і спеціалісти, з якими я спілкувався останніми днями, одностайно прогнозують, що ПХЗ — що з Шиманом, що без нього — не має змоги виконати свої зобов’язання щодо поставки боєприпасів цього року. Різниця полягала б лише в тому, що якби Шиман і далі залишався на волі й сидів у кріслі директора, то його зв’язків, нахабства й гонору, імовірно, вистачило б на те, щоб старим контрактам продовжили строки поставок, а нові контракти й гроші він би також отримав (а от армія — боєприпаси — ні, що так, що так).

Після краху МММ були випадки самогубств, сімейні драми, багатьом людям зламало життя. Це висвітлювали в прямих ефірах, ток-шоу, про це писали в газетах. 

Наслідки афери з ПХЗ будуть ще важчими, тільки чорта з два хтось буде про це писати. Як пов’язані відкликання з фронту партії неякісних 120-мм мінометних мін і чергове втрачене село? Де прямий зв’язок між нестачею 155-мм снарядів і загиблими бійцями? Наче ж немає, правда? Тільки сухі рядки у звітах Генштабу і зміна ліній на DeepState.

Про офшори Шимана (фірмочки «Loreal Impex», «News Foundation», «Gerhard Alfred Ochri» та інші) знали всі. Про це навіть писали. У кожній силовій структурі на Шимана були відкриті провадження. І нічого не було. 

З самого верху було сказано: не чіпати. Не арештовувати. Допити, обшуки — будь ласка. Арешт — ні. Без нього все впаде.

Сам Шиман це чудово знав. І користувався цим. Понад 10 мільйонів на озеленення заводу? Будь ласка, хто ж перевірить. Мутні переведення в офшори й фонди? Так, а що ви мені зробите?

І дійсно, не робили.

Потім, коли масштаб проблеми став очевидним і «недоторканність» було знято, разом із Шиманом у СІЗО потрапили його заступник і двоє працівників (не дуже високого рівня) Міноборони, один із них — колишній. При цьому жодним чином цей скандал не зачепив Міністерство з питань стратегічних галузей промисловості (офіційна назва інша, але зрозуміло, про що мова), якому, власне, й підпорядковувався завод Шимана. А там має відповісти на дуже багато неприємних питань як мінімум перший заступник міністра Можний, який безпосередньо відповідав за ПХЗ, на нарадах і поза ними лобіював інтереси Шимана, озвучував завідомо фантастичні цифри боєприпасів, які нібито міг виготовити завод. Можного було тихо звільнено з міністерства одразу після арешту Шимана. Але хрін це стане кінцем історії.

Дуже багато «хтось».

У суспільства завжди є спокуса зробити відповідальним когось одного. Бажано — з якомога вищим статусом. Але має бути не так. Відповісти мають усі. Згори донизу. Або знизу догори. Головне — усі. Усі до одного.

І я, і інші члени ГАР МО провели величезну кількість непублічних зустрічей зі спеціалістами, чиновниками й силовиками ще задовго до арешту Шимана, пояснюючи сутність піраміди. Потім, побачивши, що це не допомагає, ми вийшли у публічну площину з офіційною заявою про злочин. Ми продовжуємо займатися справою. І ви можете допомогти нам усім — поширенням цієї інформації.

Бо піраміда хитається. Під завалами можемо опинитися ми всі — хоча більшість громадян України навіть не знає про існування Павлоградського хімзаводу. Новий керівник заводу, хто б він не був (а на цю посаду зараз розглядають, зокрема, директора іншого заводу схожого профілю), — за замовчуванням камікадзе.

І є шанс — дуже маленький шанс — що він зможе зробити все правильно й піраміда не впаде. Але кількість боєприпасів, які має виготовити завод, настільки велика, а строки настільки стислі, що шанс цей зменшується щохвилини.

І щохвилини по Банковій і в двох міністерствах ходять люди й переконують одне одного, що все буде добре.

Добре не буде.


Читайте також
Сіоністи колонізували Україну
Політика
Легалізація вкраденого нардепом Касаєм
Політика
Чому росії не слід давати перепочинку
Опінії
Цивільне міністерство хоче забрати собі усі військові технологічні розробки
Опінії
«Бидло має служити»?
Опінії
Якими месенджерами користуються наші військові?
Війна