Created with Sketch.

Монета вікінгів: чи доводить пенні зі штату Мен, що вікінги жили в Америці?

15.07.2023, 12:38

Загадка освоєння Північної Америки вікінгами вже кілька десятиліть не дає спокою історикам

Пенні вікінгів зі штату Мен – срібна монета X століття, виявлена в американському штаті Мен у 1957 році. Монета має норвезьке походження і є одним із ранніх зразків скандинавської валюти, коли-небудь знайдених на території Америки. Монета також примітна тим, що може пролити світло історію освоєння вікінгами Нового Світу.

Загадка освоєння Північної Америки вікінгами вже кілька десятиліть не дає спокою історикам. Сьогодні загальна думка визнає, що вікінги справді досягли берегів Північної Америки. Монета вікінгів, часто звана "Пенні штату Мен", є переконливим підтвердженням цього факту.


Початкова одіссея: вікінги у Північній Америці

Конкретні свідчення того, що скандинавські шукачі пригод та поселенці близько 1000 р. н.е. досягли Л'Анс-о-Медоуз на Ньюфаундленді, добре документовані. Це місце могло стати початковою базою для подальшого освоєння американського континенту. Археологи виявили тут залізну кузню та понад 800 предметів, включаючи кістяні, кам'яні та бронзові артефакти.

Дальнє плавання: чи освоювали вікінги внутрішні землі?

Однак питання про те, чи наважувалися відважні скандинави заглиблюватись у материк, залишається без відповіді. Розповідь про Кенсінгтонський рунний камінь дозволяє припустити, що вікінги могли здійснити подорож до Міннесоти завдовжки 4 000 км. Знахідки артефактів вікінгів у штатах Нової Англії натякають на присутність там норвежців.

Якщо припустити, що це дійсно так, то виникає інтригуюче питання про те, як ці вікінги подолали відстань у 1850 км від північного краю Ньюфаундленду до східного узбережжя Північної Америки. Ще одне питання, що викликає здивування, пов'язане зі знаходженням у Новій Англії норвезької монети X століття – Менського пенні.

Менський пенні: монета вікінгів в Америці?

Менський пенні, який часто називають монетою вікінгів – одна з найзагадковіших нумізматичних таємниць американської історії. Чи є вона справжньою, чи це майстерна підробка? Якщо справжня, то як вона потрапила до штату Мен?

Відомо, що перші європейці ступили на землю Північної Америки близько 1000 р. н.е. на території сучасних Ньюфаундленду та Лабрадору в Канаді. Вікінги зупинилися тут приблизно на рік, щоб перечекати зиму та запастися деревом та іншими ресурсами. Їхнє перебування було недовгим, і мало що відомо про їхню діяльність у Північній Америці, крім того, що вони вижили.

У 1957 р. археолог-аматор Гай Меллгрен заявив, що виявив норвезьку монету, ймовірно датовану 1060 або 1085, в місці, відомому як Goddard Site, археологічному пам'ятнику корінних американців в Наскеаг-Пойнт на березі затоки Пеноб.

Це дозволяє припустити, що монета була знайдена під час першої експедиції вікінгів в 1000 р. н.е., або її передала інша партія вікінгів, яка прибула набагато пізніше. На сьогоднішній день вона залишається єдиним екземпляром норвезької валюти, виявленим у Північній Америці.

На відміну від Кенсінгтонського рунного каменю, справжність якого під великим питанням, справжність пня Менська не викликає сумнівів. Норвезький нумізмат, і експерт із монет, Колбьорн Скааре, людина з бездоганним авторитетом, визнав його справжнім. На його думку, монета була викарбувана десь між 1065 і 1080 роками. та перебувала у зверненні у XII-XIII століттях.

Роки активності Goddard Site – 1180-1235 – цілком відповідають цьому періоду звернення. Проте досі там не знайдено жодних інших артефактів, які б підтверджували походження монети від вікінгів чи норвежців.

Сьогодні менський пенні зберігається у Музеї штату Мен у столиці штату місті Огаста. Таким чином, ми знаємо, що монета вікінгів є, але не знаємо, як вона опинилася в Новій Англії.

Читайте також
Рунічні камені вікінгів
Історія
Чому вікінги втекли з Гренландії ?
Життя
Неймовірно широке коло інтересів та невгамовна зацікавленість великого мислителя.
Історія
Норвезькі археологи розкопали прядку зі свастям
Історія
В цей день на Полтавщині народився автор легендарного роману «Холодний Яр» Горліс-Горський
Історія
Чур – захисник Роду, домашнього вогнища та землі предків
Історія