Created with Sketch.

Можливо, дурнів не стає більше, але вони стають все активнішими

12 вересня, 18:36

12 вересня 1921 року у Львові народився Станіслав Лем - польський письменник-фантаст, філософ, футуролог, сатирик, критик.

Його книги люблять у всьому світі, вони написані елегантно, з тонким гумором, з філософськими підтекстами. Перекладені більше ніж на сорок мов.

Крім класичної Science Fiction, белетризованої фантастико-футурологічної есеїстики та пародійної сатири йому належить і фундаментальна філософська праця «Сума технології» (1963) - футуристичний аналіз науково-технічних, етичних і філософських проблем, пов'язаних з розвитком цивілізації в умовах гіпотетичної свободи від технологічних і матеріальних обмежень - (за образним висловом автора, «дослідження шипів ще неіснуючих троянд».

У назві — алюзія на «Суми теологій» Фоми Аквінського та Альберта Великого.

Розглядаючи етичні аспекти техноеволюції, Лем зауважує, що вона нерідко несе зло, оскільки провокує несправедливий розподіл благ та девальвує культуру.

Наука, за Лемом, — канал з обмеженою пропускною здатністю, що поєднує цивілізацію та природу. Збільшити «пропускну здатність» науки покликана кібернетика.

За допомогою останньої стає можливим «конструювання Усього», «створення світів» – «вирощування інформації», створення мов, конструювання Універсуму.

А також поява фантомології, яка створює віртуальну реальність,  віртуалізоване суспільство, «розмноження» особистості, реконструкції самої людини (що цілком у дусі сучасної генної інженерії та біотехнології,  сучасної віртуалістики та відповідає нинішньому стану справ).

Багато з порушених Лемом ще у 60-ті роки минулого століття питань, які  становили виняткову прерогативу наукової фантастики - віртуальна реальність, нанотехнології, штучний інтелект, технологічна сингулярність сьогодні перейшли в розряд наукових проблем, що активно розробляються.

Тому вірними здаються слова Лема:

«Людина непридатна ані до того, щоб жити в побудованому нею пеклі (бо вона не диявол), ані до того, аби жити в раю (бо вона не ангел)».

Їй доводиться жити в цьому світі, пристосовуючись до нього та перетворюючи його.

Обов‘язково прочитайте.

P.S. Ще цікавим, як на мене, є його роман «Високий замок, який розповідає про дитячі роки автора (1921—1939) і містить не тільки докладну розповідь про дитинство, але й присвячений філософському осмисленню проблем пам'яті та розвитку особистості людини, сенсу історичного процесу, аналізу феномену художньої творчості.

Найменування роману пов'язано з назвою пагорба у центрі Львова, - міста, де жив письменник в описувані роки свого життя.

Помешкання, де виріс Станіслав Лем і яке він детально описує у своєму романі, знаходиться на вулиці Браєрівська, 4 (зараз Б. Лепкого).

Читайте також
Ні, я — українець: Юрій Кістяківський, знаний у США як «батько» ядерної бомби
Історія
Дмитро Яворницький – запорозький характерник
Історія
Куліш і Нечуй-Левицький — батьки-засновники сучасного українського перекладу
Опінії
Навіки 27: день народження незламного друга «Да Вінчі»
Війна
Італійський скрипаль був неперевершеним гітаристом свого часу
Мистецтво
Графиня Марія Капніст: правнучка кошового Сірка, яку не зламав ГУЛАГ
Історія