Вона стосується розтрати коштів на будівництві нових атомних блоків.
Національне антикорупційне бюро зареєструвало кримінальне провадження щодо «Енергоатома» за заявою народних депутатів. Ті кажуть про розтрату 430 млн гривень на «різні активності», пов’язані з добудовою атомних блоків, хоча парламент ще не погодив саме будівництво.
Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк.
«Ми, групою народних депутатів (Железняк/ Радіна/ Совсун/ Хлапук), декілька місяців збирали факти, як керівництво «Енергоатома» витрачало кошти на різні активності повʼязані з будівництвом блоків. І наші енергетичні корупціонери забули, що парламент не давав такого права», — написав він.
Железняк зазначив, що такі дії прямо суперечать закону: «Всі ці факти та дані зібрані й передані до НАБУ. Там достатньо. Тому, бажаємо детективам НАБУ вдалого полювання».
Що передувало?
Міненерго та «Енергоатом» ініціювали низку масштабних енергетичних проєктів, як-от будівництво нових атомних реакторів на Хмельницькій АЕС, щоб компенсувати енергетичні потужності, втрачені через тимчасову окупацію Запорізької АЕС.
Проти добудови енергоблоків виступали екозахисники, інші критики натомість вказували на невчасність цих проєктів під час війни. Та у квітні 2024 року уряд схвалив законопроєкт щодо добудови третього та четвертого енергоблоків на ХАЕС. Документ передали на розгляд парламенту, але там його кілька разів провалили.
Низка депутатів критикує, що для встановлення на ХАЕС хочуть викупити ядерні реактори російського виробництва у Болгарії. Як пише видання «Наші гроші», Болгарія купила ці реактори у росії для АЕС «Белене» за приблизно з 600 млн доларів (в еквіваленті). Але фінансові консультанти з Mazars провели дооцінку і ціну для продажу реакторів Україні підняли до 1,1 млрд доларів.
Депутати також критикували, що у законопроєкті про будівництво блоків була застаріла документація і розрахунки. У лютому стало відомо, що «Енергоатом» замовив перерахунок кошторису по будівництву нових блоків.
Володимир Зеленський публічно підтримав добудову енергоблоків на ХАЕС та попросив Верховну Раду проголосувати необхідні законопроєкти.