Created with Sketch.

Незвичайний дарунок закарпатців

17.10.2014, 12:03

Усі, хто проїздить трасою Полтава – Кременчук повз село Дрижина Гребля, неодмінно бачать золотоверхі бані цього храму. А побачивши, багато хто неодмінно й заїздить сюди – помолитися, подивуватися цією прекрасною будівлею та чудовими розписами. Та, крім місцевих жителів, мало хто знає цікаву історію самої церкви, спорудженої тут трохи більше десяти років тому. Адже це своєрідний дарунок закарпатців – отакий, рукотворний.

…Це тепер селяни із західних областей України їдуть на заробітки до Польщі, Угорщини, інших сусідніх країн. А за радянських часів багато працьовитого люду з тих країв приїздило і на Полтавщину, де діяли міцні, багаті колгоспи і можна було добре підзаробити в сезон. Жінки здебільшого пололи буряки, доглядали городину, чоловіки працювали на будівництві, були неперевершеними майстрами скиртування соломи… Свого часу із села Пилипець Межигірського району Закарпатської області приїхали на заробітки до Дрижиної Греблі і сестри – Марія та Галина Рябці. Працьовитим дівчатам сподобалася Полтавщина, місцеві люди. Та й вони сподобалися… тутешнім кавалерам! Тож обидві вийшли заміж за місцевих, побудувалися, діточок народили…Одне слово, осіли в Дрижиній Греблі.

Храм у селі Дрижина Гребля, який з'явився завдяки Михайлу Рябцю.

По-іншому склалася доля їхнього молодшого брата Михайла. Той розпочав свою трудову діяльність 1975 року у колгоспі в рідному селі. А закінчивши у 1982 році Ужгородський державний університет, залишився там і працювати. Був директором студентського містечка, головою профкому, старшим юрисконсультом, старшим викладачем. Працював завідуючим юридичним відділом Закарпатської ОДА, а з 1994 до 1996 рр. – начальником управління юстиції облдерж-адміністрації. У 1994 році Михайла Михайловича обрали народним депутатом України. Ну, а більшість українців пам'ятають його як голову Центральної виборчої комісії. На цій посаді він пропрацював найдовше серед своїх попередників і наступників – сім років, з 1997 по 2004 рр. Заслужений юрист України. Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ, ІІ, I ступенів, а також орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.

Але й на високих посадах не забував Михайло Михайлович про своє коріння. Пам'ятав і про «полтавських» сестер. Вони обидві віруючі, та от біда – у Дрижиній Греблі не було церкви. Так і виникла ідея у Михайла Рябця зорганізувати цю добру справу та побудувати у селі храм.

– Дехто вважає, що я родом із Дрижиної Греблі, – сміється Михайло Рябець. – Але я із Закарпаття, а в цьому селі живуть дві мої рідні сестрички – Марійка і Галинка.

Більше сорока років тому вони виїхали з гірського краю на заробітки і там залишилися назавжди. Як вдячний син верховинського краю, я й посприяв у будівництві у Дрижиній Греблі православної святині. 35 будівельників, здебільшого із Закарпаття, звели її протягом восьми місяців. Це – своєрідний подарунок вдячних закарпатців добрим людям Полтавщини за їх неоціненну гостинність до заробітчан із Закарпаття. Церква була освячена Блаженнішим Митрополитом Київським і всієї України Володимиром 17 листопада 2001 року. Художній розпис храму було закінчено 2007 року. До речі, на запрошення архієпископа Филипа, божественну літургію та освячення розпису очолив тоді єпископ Мукачівський і Ужгородський Агапіт. Були присутні і гості із Закарпаття – мої земляки.

До речі, самому Михайлу Рябцеві, за благословенням предстоятеля Української православної церкви Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира, Преосвященний єпископ Агапіт вручив орден Української православної церкви преподобного Іллі Муромця та подарував святу просфору.

– Я й сама тут і у церковному хорі співала, і прибирала, – говорить Марія Михайлівна Брихачко (Рябець). – Тож усі люди вдячні братові за такий дарунок. Шкода лише, що до церкви ходить не так багато людей, от у нас на Закарпатті навіть у радянські часи віруючих було багато. Але загалом Полтавщина мені, чесно сказати, подобається навіть більше ніж рідні краї. Я маю на увазі природу, адже у нас там куди не глянь – гори, гори, гори, за якими, як кажуть, нічого не видно. А тут природа вже зовсім інша, навкруги – простори! А може, я вже просто звикла…

Отака історія цього храму, який став тепер окрасою Дрижиної Греблі, її візитівкою. На довгі роки, на добру пам'ять.

Віталій ДОЛИНСЬКИЙ. 


Читайте також
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава
Пам'ятною дошкою у Кобеляках вшанували захисника України Юрія Няйка
Полтава
У Миргородському районі затримали порушника нерестової заборони
Полтава
Кременчуцькі корупціонери витратять 32 млн грн на реконструкцію комунального гуртожитку
Полтава