За цифровий провал такого масштабу і такої значимості мають бути знайдені відповідальні, які відповідно мають понести покарання.
Отже, найближчі кілька тижнів в Україні не буде можливості зареєструвати бізнес, автомобіль і нерухомість, отримати свідоцтва про шлюб, народження і смерть. Також призупинено надання послуг управлінь соціального захисту, як то допомога хворим дітям, малозабезпеченим сім'ям дітям з інвалідністю і ВПЛ.
Коротше кажучи, призупинена робота ВСІХ Єдиних та Державних реєстрів, які перебувають у компетенції Міністерство юстиції України.
Державне підприємство Національні інформаційні системи в структурі Мінюсту не впоралося з покладеними на нього функціями держави і допустило ситуацію, яка складає загрозу національній безпеці. Просто перекласти провину на "російську хакерську атаку" - не достатньо.
І в цьому контексті вкотре нагадую:
1. Надійного способу гарантованого збереження інформації не існує.
2. Тотальна цифровізація з ігноруванням або скасуванням аналогових і паперових носіїв - безвідповідальне і нахабне зло.
3. Вся чутлива і реєстрова інформація має дублюватися не лише у цифрових бекапах, а і на фізичних носіях.
Це стосується як функціонування державних баз і реєстрів, так і персональної практики збереження документів. Піклуйтесь завжди про те, щоб мати паперові первинні документи і зберігати їх у надійному місці.
І головне:
4. Проведення будь-яких виборів онлайн — занадто ризикована форма волевиявлення громадян, де ризик кібератак з метою викривлення результатів занадто високий і занадто реальний. Хто стверджує зворотне — той або не компетентний, або планує безпосередньо брати участь в кібер-фальсифікаціях.