Цей договір є реакцією на зростаючу стурбованість європейських союзників з приводу прихильності США до НАТО.
Прем'єр-міністр Великої Британії Кір Стармер і канцлер Німеччини Фрідріх Мерц 17 липня в Лондоні планують підписати новий договір, який передбачає зобов’язання надавати один одному допомогу в разі збройного нападу, а також спільну протидію іншим потенційним загрозам, пише Bloomberg.
Це буде найбільший договір між Великою Британією та Німеччиною з часу закінчення Другої світової війни в 1945 році, зазначає Politico.
За словами високопоставленого німецького чиновника, зобов’язання про взаємну оборону є реакцією як на зростаючу агресію росії, так і на зростаючу стурбованість європейських союзників щодо прихильності США до НАТО за президента Трампа.
Водночас це не повинно підміняти принцип колективної оборони, що лежить в основі основоположного договору НАТО, відомого як стаття 5, додав він.
Як зазначає Bloomberg, для Німеччини елемент оборони є особливо важливим, оскільки Велика Британія, поряд із Францією, є однією з двох ядерних держав Європи, тоді як Німеччина не має власних ядерних боєголовок. Водночас, за словами німецького чиновника, атомна зброя в новому договорі прямо не згадується.
Згідно із заявою офісу Стармера, Стармер і Мерц також зобов’язуються створити протягом наступного десятиліття нову ракетну систему великої дальності — систему Deep Precision Strike.
«Дальність її дії становитиме понад 2000 кілометрів (1240 миль), що сприятиме розвитку оборонного сектору Великої Британії та Європи за рахунок значних промислових інвестицій», — пише видання.
Договір також містить заходи, що стосуються торгівлі, транспорту і нелегальної міграції, які є частиною зусиль із мінімізації негативних наслідків Brexit. Очікується, що поряд із пактом Німеччина візьме на себе зобов’язання зробити незаконним сприяння нелегальній міграції до Великої Британії, причому відповідну зміну в законодавстві буде ухвалено до кінця року.