Created with Sketch.

Новобранець і його бандури

25.04.2014, 08:03

Торік новий театральний сезон Полтавський академічний обласний музично-драматичний театр імені М.В.Гоголя відкрив прем’єрою вистави «Назар Стодоля». Дух самої епохи, який так майстерно передано у цій п’єсі, допоміг створити на сцені і  заслужений художник України Івана Новобранця, який… зіграв роль кобзаря. Саме його виступом і починалася вистава. Та найцікавіше, що Новобранець грає тут …самого себе. Адже він знаний на Полтавщині кобзар і лірник!

 

А ще  – майстер золоті руки. Оскільки музичні інструменти виготовляє власноруч, за старовинними, як кажуть тепер, технологіями. Тому вони «один в один» відповідають тим, з якими ходили колись Україною «професійні» кобзарі.

–Ось така бандура (а загалом я зробив їх уже шість) – нині єдина на Полтавщині, –  демонструє свій унікальний інструмент митець. – Це так звана старосвітська народна. Саме з такими і ходили ще триста років тому кобзарі. І настроєна вона так…До речі, найстарішим є зіньківський стрій. Тоді нот ще ніхто не знав і інструмент настроювали по голосу. І грали та співали «з пам’яті», а здебільшого кожен твір являв собою певну імпровізацію, тому треба було мати і прекрасний слух, і величезний композиторський талан. Тож, говорячи сучасною мовою,  кобзар сам собі був і акомпаніатором, і композитором…Або ось ще один дуже цікавий факт. Жінки тоді ніколи не грали на бандурі, це вважався суто чоловічий інструмент. Якщо якась чорнобрива й брала його до рук, то кобзарі дратувалися: «Ану, поклади, а то зіпсується…». Але бандура слугувала і жінкам, адже кобзарі оспівували жіночу красу, через ці струни передавали їм і свою любов. Бандура – це голос народу, який іде до нас з глибини віків, живе в душі кожного українця. Хоч не всі це інколи навіть  розуміють. І от під час виступу бачиш: торкнулися пальці струн, зазвучала бандура і вже зовсім іншими стають обличчя людей  в залі, десь у глибині душі вже й у них починає бриніти музика…

Ось така вона бандура! Розповідати про неї Іван Новобранець може годинами. А залишаючись на самоті, майструє нові інструменти або бере до рук пензля… І тоді на його картинах народжуються чудові краєвиди давнього українського  села, а «у селах, у веселих – і люди веселі».

 

Читайте також
В цей день народився киримли за походженням та українець за покликом серця, художник РЕМ БАГАУТДІНОВ
Мистецтво
«Гордо крізь смерть до безсмертя іди!»
Історія
13 грудня виповнилося 147 років від народження композитора Миколи Леонтовича
Історія
День пам'яті вбитих комуністами поета Василя Симоненка та автора всесвітньовідомого Щедрика
Історія
У всьому світі дорослі люди тупішають
Книги
ХРИСТИЯНСТВО І ВЕДИЧНА ВІРА
Історія