Created with Sketch.

Оксана Мешко — полтавська співзасновниця Гельсінської спілки

01.10.2023, 21:24

Представниця давнього козацького роду була переслідувана совєцькими окупантами. Але ворожий режим не зумів зламати борчиню за волю України.

30 січня 1905 року на Полтавщині в селищі Старі Санжари народилась співзасновниця Української Гельсінської Групи Оксана Мешко. Усе своє життя вона боротиметься за Незалежність України і не доживе до неї півроку.

Предки пані Оксани були козаками, що уникли покріпачення, а тому зберегли нескорений дух. Батька Оксани в 1920 році більшовики розстріляли в Харкові на Холодній Горі.

Наступним «більшовицька влада» вбила брата Оксани, члена «Просвіти», 17-річного Євгена Мешко. Хату родини конфіскували.

Пізніше у 1930-ті роки від розстрілів загинуть дядько та двоюрідний брат Оксани Мешко. Її чоловіка двічі арештовуватимуть і змусять виїхати аж за Урал, аби влаштуватись хоч на якусь роботу.

Після Другої світової війни НКВД арештувало вже і саму Оксану разом із сестрою, висунувши фейкове обвинувачення у «підготовці замаху на Микиту Хрущова». Їй присудили 10 років таборів.

Після ГУЛАГу Оксана Мешко повернулася до України й долучилася до руху «шестидесятників». Знову обшуки, арешти...

До таборів на 7 років відправили сина Оксани Олеся. За перші два роки діяльності УГГ в Оксани Мешко було 9 обшуків; їй кілька разів перекопували город, шукаючи «крамоли».

У будинку навпроти влаштували спостережний пункт з апарату­рою нічного бачення. Також розіграли під дверима збройний напад «грабіжника», розраховуючи, що у «баби» трапиться інфаркт.

У віці 76 років Оксану Мешко знову арештували і після суду відправили на 5 років в табори на Охотське море; гадали, що бабі того цілком вистачить. «Я ще Брежнєва переживу!» – сказала вона тоді.

Вона вижила і 1985 року її привезли до Києва. Що робити з «невмирущою бабою» КГБ не знало, тож вирішило відправити її за кордон – на лікування.

У лютому 1988 року на запрошення української діаспори Оксана виїхала до Австралії на операцію і заразом виступила в парламенті з інформацією про становище в Україні. А потім взяла участь у роботі Світового конгресу вільних українців у США і повернулася додому, попри всі сподівання кдбістів.

Вона виступила ініціаторкою поновлення діяльності громадської правозахисної організації, ввійшла до координаційної ради, створеної на основі УГГ — Української Гельсінської Спілки (УГС). А потім створила на її основі Український комітет «Гельсинкі-90».

Також розгорнула кампанію за звільнення Левка Лук'яненка та інших політв'язнів. Пані Оксана брала участь у студентському голодуванні в жовтні 1990-го (славнозвісна «Революції на граніті»).

2 січня 1991 року її, здавалося, невтомне серце перестало битися. Поховали Оксану Мешко на Байковому кладовищі, поряд із мамою; на їхніх могилах встановили два козацькі хрести, які витесав з каменю скульптор Микола Малишко.

Пам'ять про «козацьку матір» жива, хоча й хотілося б, аби про неї знали якомога більше. З 2002 року старосанжарська школа, яку будував ще Яків Мешко, носить Оксанине ім'я, ще на її честь названі вулиці – у Полтаві й Києві.

Читайте також
Харків'янин Удовиченко вправно душив червону московську гниду
Історія
Батько убитої доньки. Син убитого батька. Брат убитої сестри. Особистий ворог путіна.
Війна
Сьогодні день пам'яті українського вченого Івана Пулюя, який винайшов «рентгенівські» промені
Історія
Митець, що розширив межі японської літератури. Історія Кобо Абе
Історія
Бандерівець в окупованому Криму: живописець-баталіст Микола Самокиш
Мистецтво
Пророча пересторога Заходу від старого українського генерала
Історія