Микола Різник, очоливши об'єднану територіальну громаду, розпочав з розподілу благ для обраних
Доволі цікава ситуація склалася в Опішнянській об'єднаній територіальній громаді після її створення.
До нашої редакції звернулися мешканці Опішні, вельми незадоволені подіями, що відбуваються в громаді. Її очільник Микола Різник та наближені до нього люди влаштували справжній терор для депутатів та мешканців громади, котрі не хочуть миритися з беззаконням.
Так, депутатові Опішнянської селищної ради і опозиціонеру пана Різника Олександрові Каніболоцькому постійно погрожують після того, як він розпочав оприлюднювати компрометуючу селищного голову інформацію.
Депутат звернувся до правоохоронних органів із заявою про вчинення злочину, проте правоохоронці, не маючи наміру проводити перевірку вказаних фактів, закрили досудове розслідування. Не були встановлені особи, котрі погрожували депутату.
Олександр Каніболоцький також неодноразово звертався до селищної ради з депутатськими запитами щодо інформації про штатний розпис та регламент селищної ради, положення про преміювання голови і посадовців селищної ради.
Проте і на дане звернення депутат отримав формальну відписку. Складається враження, що відомості щодо фінансової діяльності ради приховують від її депутатів, бо оприлюднення «засекречених» цифр цілком очікувано могло б спричинити небажаний для опішнянського чиновного люду суспільний резонанс громадського загалу.
Нещодавно Різник сам обмовився про встановлену йому премію у розмірі 200 % до посадового окладу. З поданої ним декларації за 2019 рік дізнаємося, що середньомісячна заробітна плата селищного голови Опішні разом з преміями та надбавками складає близько 30 тисяч гривень на місяць. Не хило, як для селища.
Депутат Олександр Каніболоцький, отримавши відмову у наданні інформації, звернувся до правоохоронних органів та Зіньківської райдержадміністрації з приводу бездіяльності Різника та ігнорування ним депутатського запиту.
Правоохоронці традиційно ухилилися від справи, а Зіньківська РДА повідомила депутата, що «на всі його звернення була надана повна та достовірна інформація».
Олександр Каніболоцький говорить, що зокрема під час виборів голови ОТГ Микола Різник проводив брудну PR-кампанію проти іншого кандидата: підкуповував агітаторів та розміщував образливі статті про свого конкурента.
Викривальні матеріали та заклики до справедливості не минулися депутатові. Йому відкрито перешкоджають здійснювати депутатські функції, постійно намагаються дискредитувати в очах земляків.
На усі умотивовані й законні звернення Олександра Каніболоцького ні Микола Різник, ні його заступники, ні працівники селищної ради не реагують.
У затіяній клевретами Різника кампанії з дискредитації депутата було навіть зроблено спробу його відкликання, проте з-поміж 300 виборців округу вдалося зібрати лише 8-10 голосів, спроба провалилася.
Штрих. Депутатові Каніболоцькому було відмовлено у проханні щодо виділення щебня для облаштування вулиці на його окрузі. І хоч Опішнянська ОТГ постійно, на сотні тисяч бюджетних гривень замовляє щебінь у великих кількостях для потреб громади, доводиться не дивуватися обструкції, влаштованій надто прискіпливому колезі. Норовливий депутат Олександр Каніболоцький разом з його округом, на думку керівництва ОТГ, не заслуговує на підтримку.
За таких обставин у Каніболоцького виник конфлікт з сусідом, котрому місцева влада виділила щебінь для облаштування власної прибудинкової території. Брат наближеного до селищних вельмож сусіди прямо погрожував депутату Каніболоцькому та членам його сім'ї, увірвався до нього на подвір'я, влаштував дебош. В результаті чого в Олександра Канібалоцького стався гіпертонічний криз.
Попри ці кричущі факти, звернення депутата до правоохоронних органів знову не мало результатів. І хоч кримінальне провадження було внесене до ЄРДР, воно згодом було закрите у зв’язку з… відсутністю складу злочину!
Щоправда, прокуратура відреагувала на скаргу депутата на дії слідчих Зіньківського відділення поліції, скасувавши постанову про закриття кримінального провадження. Та недовгим було свято на опішнянській «вулиці Справедливості», бо після повторного направлення кримінального провадження до Зіньківського відділення поліції для проведення досудового розслідування слідство продовжує саботувати справу.
Виникає й безліч інших питань до селищного голови Опішні.
Так, перевірка закупівель, що проводилися в Опішнянській ОТГ, виявлила ряд цікавих фактів, на які ми просто не могли не звернути уваги.
Наприкінці 2019 року Опішнянська селищна рада придбала машину для розкидання піску РДС-3. Техніку купили без використання електронної системи за 165 000 гривень. І питань щодо забезпечення потреб та комфорту мешканців громади в зимовий період би й не виникло, якби цю техніку не було придбано за найвищою ринковою ціною – 165 000 грн. На ринку можна легко знайти таке спецавто за ціною навіть в 150 тисяч гривень. Навіщо було так переплачувати? А 10-15 тисяч гривень однозначно були б не зайвими для бюджету громади.
Окрім цього, ми звернули увагу ще на одну закупівлю Опішнянської ОТГ, що відбулася в грудні 2019 року. Тоді було закуплено для потреб громади брус циліндровий у кількості 17,4 метрів кубічних. Як і в попередньому випадку, закупівля була проведена без використання електронної системи. Загальна вартість склала 149 205 гривень, себто за один кубічний метр брусу циліндрового було сплачено 8575 гривень. Порівнявши ціни на аналогічний товар, ми були шоковані – ринкові ціни на брус циліндровий становлять від 3000 до 3800 гривень за кубічний метр! З незрозумілих нам причин Опішнянська ОТГ закупила аналогічний за ціною, що у два рази перевищує ринкову ціну. Тільки на цій закупівлі можна було зекономити від 83 до 97 тисяч гривень бюджету громади.
Також нас зацікавили досить дивні закупівлі, пов’язані з виготовленням та доставкою друкованої продукції, за які з бюджету Опішнянської ОТГ було сплачено в березні-квітні 2020 року 288 000 гривень. І, як не дивно, ці закупівлі теж були проведені за неконкурентною процедурою, без використання електронної системи.
Оригінально вирішуються й земельні питання в Опішнянській ОТГ. Після того як Микола Різник став очільником громади, від документів щодо виділення та передачі в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності територіальної громади, відгонить кримінальним душком.
Десятки, ба – навіть сотні гектарів земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у власності Опішнянської селищної ради, почали «перетікати» в оренду ТОВ «Околиця», котре очолює Олег Миколайович Кужим. Власником цього підприємства є місцевий земельний магнат Олександр Ващенко.
До слова, пани Ващенко і Кужим постійно розміщують у соціальних мережах пости Миколи Різника та висловлюють йому свою підтримку. Мешканців Опішні такий інформаційний супровід не дивує – саме Різник був кандидатом на голову від дружнього кола місцевих «калиток». Риторичним є запитання, навіщо панові Ващенку втрачати прихильність новоспеченої влади, якщо селищна рада ще задовго до пертурбацій з ОТГ була зорієнтована на інтереси орендаря і «міцного господаря»?
З приходом до влади Миколи Різника тенденція на виокремлення підприємства Ващенка-Кужима з шереги пересічних опішнянців продовжує суттєво посилюватися – земельні ділянки легко і розгонисто орендуються підприємливими аграріями.
Практика преференцій у наданні владою ОТГ земельних ділянок в оренду ТОВ «Околиця» провокує конфлікти, оскільки решті мешканців громади земельних ділянок просто бракує. Корупція пустила коріння в Опішні ще до створення ОТГ, коли земельні наділи отримали Олег Кужим, його син Олександр, Лідія Різник, Наталія та Марія Звенігородські (останні жіночки – мати та бабуся Анни Рудяк, очільниці відділу з питань земельних ресурсів, кадастру та екологічної безпеки в ОТГ).
Констатуємо, що своїми діями Микола Різник та наближені до нього люди ніяк не сприяють встановленню порядку в об'єднаній територіальній громаді. Микола Різник продовжує розділяти жителів громади на «своїх» та «чужих». Погодьмось, це не та стратегія, якої так потребує стартовий етап становлення нового формату місцевого самоуправління.