Created with Sketch.

Останній бій комдива Кучеренка

17.10.2014, 13:33

Фронтові дороги звели батька й сина, разом вони й загинули

Меморіал Солдатської слави у Полтаві… Вічний вогонь… Поруч – гранітні плити, під якими лежать ті, хто загинув, визволяючи наше місто та область… Біля одного з надгробків відвідувачі Меморіалу зазвичай обов’язково зупиняються. Напис на мармурі змушує задуматися: «Командир дивізії, Герой Радянського Союзу гвардії полковник Кучеренко Микола Пантелеймонович і його ад’ютант, рідний син старший лейтенант Кучеренко Микола Миколайович, 1945».

Як загинули батько й син?

Чому вони поховані разом? І чому саме тут, хоча дата смерті вказує на 45-й рік, коли війна була вже далеко від Полтави?

Ось на ці запитання ми й спробуємо відповісти, адже, на жаль, Кучеренко досі залишається у нас «маловідомим» героєм.

Микола Пантелеймонович Кучеренко – наш земляк. Народився він 1 березня 1907 року в селі Білухівка Карлівського району, де закінчив неповну школу. У 20-річному віці був призваний до лав Червоної армії, вчився на піхотних курсах, а пізніше, як одного з кращих бійців, його направляють на прискорені курси підготовки командирів «Выстрел».

Із перших днів війни Микола Кучеренко на фронті; будучи молодим лейтенантом, одразу ж зарекомендував себе відважним і тямущим командиром. Саме тоді армія відчувала дуже гостру потребу в таких командирах, і Кучеренка направляють на навчання до Військової академії імені М.В.Фрунзе. І знову ж – на передову: воював на Північно-Західному і 1-му Українському фронтах, двічі був поранений.

У січні 1943-го 34-річного Кучеренка призначають командиром 302-ї стрілецької дивізії, яка на той час вела бої на Донбасі, а пізніше брала участь у визволенні Києва. Пам’ятаєте фільм «Батальйони просять вогню»? Там в одному з епізодів командир дивізії полковник Івєрзєв хапає автомат і сам кидається на поле бою, аби підняти в атаку необстріляних іще бійців. Ось таким був і комдив полковник Кучеренко ! Він теж мав «звичку» особисто водити солдатів у атаку, а в одному з боїв, очоливши групу бійців, наніс такий несподіваний удар ворогові з флангу, що німці в паніці тікали, кидаючи зброю…

Особливо тяжкими для дивізії стали бої за Тернопіль. Ось як описує це Костянтин Симонов, який був тоді фронтовим кореспондентом, у своїх спогадах «Різні дні війни»:

«В городе идут уличные бои, немцы бомбят окраины, но мы уже восстановили одну колею железной дороги, идущую через станцию Тернополь. Все кругом дымится от разрывов, а через еще не взятый город с одного участка фронта на другой по рокаде проскакивают товарные поезда. Дым над домами стоит сплошной стеной. В конце улицы две наши самоходки со стуком прямой наводкой бьют в стену дома… В штабе дивизии – план города, на котором пронумерованы кварталы. Взятые нами дома обведены красным карандашом, оставшиеся у немцев – синим. Некоторые обведены дважды – по синему красным. Это те, которые взяты сегодня утром. Командир дивизии полковник Кучеренко говорит, что, по его сведениям, в городе обороняются остатки охранной дивизии СС, остатки пехотной дивизии и офицерский штрафной батальон.

Спрашиваю: «Как дерутся немцы?» Смотрит на меня, как на человека, задавшего дурацкий вопрос, и отвечает со злобным одобрением: « Здорово сопротивляются, сволочи!».

Перед началом артподготовки, после которой будет новая атака, идем на наблюдательный пункт. Узкий высокий трехэтажный дом. Артиллерист – майор, совсем еще молодой безусый юноша с тремя орденами, сидит перед стереотрубой в плетеном кресле, как на даче. На кушетке – вышитые подушки. На стене – распятие… За сегодня взято всего два дома. Звонит командарм Черняховский. По лицу командира дивизии видно, что он получает разнос. – Есть... Есть... Будет сделано. Кладет трубку. Снова берет. Вызывает к себе командиров полков. Ставит задачу. Пока ждет их, «ругательски ругает» Тернополь за крепость и толщину стен, за глубокие подвалы, из которых никак не выбьешь немцев, за узкие кривые улицы в центре, где и самоходкам-то не развернуться, чтобы бить прямой наводкой. Говорит про командующего беззлобно: – Конечно, ругается. А меня самого уже тошнит от этого города. Восьмой день чикаемся и не можем забрать последние три квартала. Сегодня опять взяли только два дома, точнее – полтора. Про один сообщили, что взят, а потом оказалось, что немцы продолжают вести из него огонь. Командир дивизии в ярости звонит командиру полка: зачем наврал? Тот упорствует, что дом взят и там находится его командир батальона. – Соедини меня с ним! В конце концов командира дивизии соединяют с командиром батальона, который действительно сидит в подвале этого дома. Оказывается, командир батальона действительно ворвался на первый этаж и даже протянул туда связь. А потом оказалось, что на втором и третьем этажах немцы. И их все еще не могут выбить оттуда. Сначала считали, что вот-вот, с минуты на минуту выбьют и не стали уточнять первоначальное донесение. Из-за этого погибло несколько солдат, сунувшихся в открытую по улице мимо дома, который, по донесению, считался занятым нашими… Командир дивизии багровеет от гнева, кричит в телефон: – Не терплю лжи! Есть у тебя совесть? Если через час не приведешь положение в соответствие с донесением, отстраню! Бросив трубку, молчит, колеблется. Видимо, очень не хочется уточнять обстановку. Уже донес наверх, что занято два дома, а на поверку – один. Потом вздыхает, берет трубку и все-таки доносит наверх действительное положение и долго покорно слушает по телефону неприятности. Слушает, закрыв глаза от усталости. …Между прочим, только сегодня узнал, что адъютант Кучеренко , молодой лейтенант, с которым мы всюду ходили в эти дни, его собственный сын. Если бы не случайно услышанный разговор, я, наверное, так и не узнал бы об этом. Ни от отца, ни от сына. И не понял бы по их отношениям. Быть может, это и мелочь, но, пожалуй, важная... »

«Дрібниця» й справді важлива: навіть не всі в дивізії знали, що комдив і його ад’ютант – це батько і син, адже на людях вони за жодних обставин субординацію не порушували. Всі думали, що однофамільці.

Кажуть, що їхні дороги перетнулися на війні випадково (за деякими свідченнями, навіть у госпіталі, де обоє лікувалися після поранень)… На той час уже стало зрозуміло, що перемога не за горами, і батькове серце щось підказало: син – такий же запальний, як і він, – має бути поруч, аби вберегти…

Якби ж знати тоді!..

14 квітня 1944 року після упертих і тривалих вуличних боїв війська 60-ї армії Івана Черняховського, у складі якої була і 302-а дивізія Миколи Кучеренка , повністю розгромили оточений німецький гарнізон Тернополя, а дивізія отримала почесне найменування «Тернопільська». Та напруження на фронті не спадало. Під час однієї з операцій, одержавши наказ атакувати ворога, Кучеренко вирішив не чекати ранку: пройшовши вночі десятки кілометрів, підрозділи його дивізії опинилися в глибокому тилу німців. Ошелешені таким «нахабством», гітлерівці стягнули сюди всі «вільні» танки й рушили на наших воїнів кількома ешелонами. Але й тут Кучеренко не розгубився: розташувавши всю свою артилерію по колу, а піхоту в центрі, він наказав підпускати ворожі танки якомога ближче й розстрілювати їх прямою наводкою…

Понад годину тривав жорстокий бій, у результаті якого німці втратили 56 бойових машин, але так і не здолали опору кучеренківців! 302-а стрілецька Тернопільська Червонопрапорна дивізія під командуванням полковника Кучеренка відзначилася і в боях за Краків: форсувавши річку Ніда, її бійці захопили плацдарм на західному березі, а в ніч на 19 січня 1945 року першими ввірвалися до Кракова й спільно з частинами 4-го гвардійського танкового корпусу оволоділи містом. У ході цієї операції дивізія завдала ворогові значних втрат: одних лише полонених було захоплено кілька сотень, понад дві тисячі гітлерівських солдатів і офіцерів убито й поранено…

Наприкінці березня 1945 року дивізія полковника Кучеренка вийшла на рубіж річки Одер у районі Вроцлава. 30 березня командувач і його ад’ютант знаходилися на командному пункті. Намагаючись зупинити форсування ріки нашими військами, німці вели шалений артилерійський вогонь. Один зі снарядів влучив у командний пункт… Певне, щось передчуваючи, полковник ще напередодні просив своїх бойових побратимів: «Раптом що… Хочу, аби поховали на батьківщині…». Одного лише уявити не міг полковник: що цей заповіт стане заповітом і для сина Миколи, з яким вони разом «повернуться» на Полтавщину. І хоч в умовах воєнного часу навіть командирів високого рангу прийнято було хоронити там, де вони загинули, ніхто не наважився тоді порушити заповіт комдива . Указом Президії Верховної Ради СРСР за зразкове командування дивізією в ході Вісло-Одерської операції і проявлені при цьому особисту мужність і героїзм полковнику Миколі Пантелеймоновичу Кучеренку посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу. Його подвиги відзначені й трьома орденами Червоного прапора, орденами Суворова ІІ ступеня, Великої Вітчизняної війни І ступеня, багатьма медалями. Іменем героя названо вулиці у Тернополі й Полтаві. Є вулиця імені Кучеренка і в його рідній Білухівці.

І насамкінець – знову процитуємо Симонова:

«Остается сказать об одном: сравнительно недавно полученном письме, которое связано с Тернополем. В моих корреспонденциях военного времени имя и фамилия Николая Пантелеймоновича Кучеренко, в дивизии которого я был, не упоминались. В «Красной звезде», как того и требовала военная цензура, указывалось только звание и первая буква фамилии – «полковник К.» Но угадать, о ком шла речь в этих корреспонденциях, его сослуживцам, видимо, было нетрудно. Свидетельством этому оказалось письмо, полученное мною от полковника в отставке В.П.Грузенберга: «...После Вашего отъезда из Тернополя я был назначен в дивизию полковника Кучеренко, в которой и продолжал службу до дня гибели т. Кучеренко и его сына. Полковник Кучеренко и его сын были убиты одним снарядом на наблюдательном пункте дивизии, и по желанию т. Кучеренко, высказанному за неделю до смерти, их тела были похоронены на родине, в г. Полтаве. В этом году мне довелось быть в Полтаве, где на центральной площади похоронены Кучеренко – отец и сын. Вспомнив о Вашей корреспонденции, я подумал, что, возможно, Вам будет интересно знать о судьбе людей, которых Вы упоминали...»

Залишається лише додати, що полковник Грузенберг не помилявся, коли писав, що Кучеренки поховані на центральній площі міста. Так воно й було. Адже і генерала Олексія Зигіна спершу теж поховали на Жовтневій площі (тепер Кругла), неподалік від пам’ятника Слави. Там була і могила Кучеренків – правда, з дещо іншим, ніж нині, написом на гранітній плиті: «Командир дивизии, Герой Советского Союза гвардии полковник Николай Пантелеймонович Кучеренко и его адъютант, родной сын ст. лейтенант Кучеренко Николай Николаевич погибли за Родину 30. III.1945 г.»

Віталій СКОБЕЛЬСЬКИЙ. 


Читайте також
Як українські феодали та московська імперія знайшли один одного
Історія
В цей день народився киримли за походженням та українець за покликом серця, художник РЕМ БАГАУТДІНОВ
Мистецтво
«Гордо крізь смерть до безсмертя іди!»
Історія
13 грудня виповнилося 147 років від народження композитора Миколи Леонтовича
Історія
День пам'яті вбитих комуністами поета Василя Симоненка та автора всесвітньовідомого Щедрика
Історія
У всьому світі дорослі люди тупішають
Книги