Китай заперечує свою роль в експлуатації каналу і заперечує, що він поважає контроль Панами над водним шляхом.
Президент Панами Хосе Рауль Муліно заявив, що усунув занепокоєння Вашингтона щодо ймовірного впливу Пекіна на його країну, не продовжуючи угоду Панами про приєднання до провідної китайської ініціативи «Пояс і шлях» (BRI).
Про це повідомляє Радіо Свобода.
Муліно також заявив про подальші кроки щодо співпраці у сфері імміграції, що є важливою складовою політики адміністрації США.
Також, за його словами, влада країни розгляне можливість «припинити достроково» дію угоди про «Пояс і шлях».
Президент Панами назвав його зустріч з Рубіо сердечною та шанобливою. Він припустив, що можна переглянути деякі китайські проєкти в Панамі, в тому числі концесію портів.
Рішення не продовжувати меморандум про взаєморозуміння від 2017 року щодо приєднання до BRI є швидким кроком з метою заспокоїти занепокоєння Вашингтона щодо китайського впливу в Панамі.
BRI є знаковою зовнішньополітичною ініціативою китайського лідера Сі Цзіньпіна. Цей глобальний інфраструктурний проєкт призвів до сотень мільярдів доларів китайських інвестицій у всьому світі.
Державний секретар США Марко Рубіо відвідав Панамський канал 2 лютого, попередивши країну, що Вашингтон «вживе необхідних заходів», якщо Панама не обмежить участь Китаю в важливому водному шляху.
Прессекретарка Державного департаменту Теммі Брюс заявила, що Рубіо передав послання від президента Дональда Трампа, згідно з яким присутність Китаю є загрозою водному шляху та порушенням американсько-панамського договору.
Рубіо не уточнив, до яких кроків має вдатися Панама і що в іншому разі планує зробити Вашингтон.
Муліно сказав журналістам, що Панама буде прагнути працювати зі Сполученими Штатами щодо нових інвестицій, включаючи інфраструктурні проєкти.
Китай заперечує свою роль в експлуатації каналу і заперечує, що він поважає контроль Панами над водним шляхом.
Бізнес Китаю в каналі в основному здійснюється через гонконгську компанію Hutchison Holdings, яка керує двома портами біля входів у водний шлях згідно з 25-річною концесією, оновленою в 2021 році.
У своїй інавгураційній промові 20 січня президент Сполучених Штатів Дональд Трамп сказав, що США планує встановити контроль над Панамським каналом. За словами Трампа, домовленості щодо Панамського каналу «були повністю порушені», а каналом «керує Китай».
У відповідь на це президент Панами Хосе Рауля Муліно заявив, що жодна держава не може втручатися в управління Панамським каналом. За його словами, Панама користуватиметься міжнародним правом як способом регулювання відносин між країнами, зокрема зі США.