Created with Sketch.

Перезавантаження НАТО

26.03.2021, 13:06
Фото: Foreign Policy

Північноатлантичний альянс у всеозброєнні готовий зустріти нову фазу Холодної війни, навіть якщо замість одного суперника, будуть двоє.

На міністерському саміті НАТО 23 березня в Брюсселі держсекретар США Ентоні Блінкен зобов'язався відновити й оживити Північноатлантичний альянс. І це після 4 років, протягом яких Вашингтон зображував НАТО як застарілу, розколоту організацію, що перебуває в стані кризи!

Міністр закордонних справ Франції Жан-Ів ле Дріан радо вітав звернення Блінкена, і додав, що "без НАТО не буде європейської оборони, а без європейців не буде ефективного НАТО". Власне, у центрі уваги саміту була ініціатива "НАТО 2030".

Зупинюся на цьому детальніше, бо дискусії, пов'язані з безпекою, багато в чому, відбивають процеси, пов'язані з геополітичною конфігурацією в цілому.

Отже, кілька країн одночасно погодилися, що з боку Росії та Китаю зростають нові загрози. Блінкен сказав, що китайська військова міць і російські спроби дестабілізувати Захід є небезпечними прецедентами, які вимагають єдності НАТО.

Міністр закордонних справ Великї Британії Домінік Рааб, посилаючись на недавній огляд безпеки та оборони, назвав Росію найсерйознішою загрозою і висловив підтримку НАТО як сильного і єдиного політичного бар'єра проти дестабілізаційної діяльності Москви. Міністр оборони Норвегії Франк Бакке-Йенсен розповів трохи раніше про свої побоювання з приводу зростання військової діяльності Росії в Арктиці.

Але цікаво також зупинитися і на розбіжностях, які на сьогодні є серед країн НАТО.

По-перше, це "Північний потік-2". Блінкен серед іншого заявив, що проєкт суперечить інтересам ЄС і завдає шкоди Україні, і що він ще буде обговорювати це питання з міністром закордонних справ Німеччини Гайко Маасом.

По-друге, Сирія. Зокрема, суперечності між Туреччиною і США, а також Туреччиною та іншими членами коаліції.

По-третє, Афганістан (з приводу виведення військ). США, за словами Блінкена, переглядають опції щодо виведення військ із Афганістану, і будуть проводити консультації з союзниками. Своєю чергою, Маас попередив про небезпеку передчасного виведення військ із Афганістану, через що всі досягнення у забезпеченні дотримання прав людини та безпеки будуть втрачені.

Я спеціально навела тут цитати окремих політиків/чиновників, аби показати взаємозалежність інтересів і тем, з яких або будуть знайдені компроміси, або ні.

Українська журналістка, політичний технолог, кандидат політичних наук. Закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка за фахом «Політична культура та ідеологія»

Читайте також
Німеччина виступає проти використання активів Кремля для допомоги Україні
Політика
Чи стане Вікторія Спартц лобісткою інтересів України?
Опінії
Дональд Трамп заявив про необхідність посилити підтримку України
Політика
Світ відхрещується від війни в Україні
Війна
Сьогодні ПАРЄ голосуватиме за вступ Косово в Раду Європи
Світ
ПАРЄ не визнала легітимність кремлівського бункерного щура владіміра путіна
Політика