Created with Sketch.

Першим директором відомого Миколаївського музею був полтавець

11.10.2016, 09:05

Початок ХХ ст. в культурно-мистецькому житті України позначився не лише буремними подіями в політичній сфері, а й значними зрушеннями в музейній та пам’яткоохоронній справі. Особливо значущими такі процеси були на Півдні України, що пов’язано з бумом на дослідження античних полісів Північного Причорномор’я. Одним з таких центрів було м. Миколаїв, де вже з 1803 р. діяв Кабінет рідкісних речей. У 1913 р. тут було відкрито Миколаївський міський природничо-історичний музей, першим директором якого став наш земляк Сергій Гайдученко.

Сергій Іванович Гайдученко народився 1 жовтня 1866 р. у Полтаві в родині міщанина. У 1891 р. він закінчив юридичний факультет Новоросійського університету в Одесі, далі працював судовим слідчим, помічником прокурора Херсонського окружного суду. З 1904 р. був мировим суддею в Миколаєві, гласним Миколаївської міської думи, членом міської управи, головою міської медичної комісії.

В цей же час авторитетна натоді установа – Одеське товариство історії та старожитностей визнало Сергія Гайдученка членом-кореспондентом, а в 1903 р. він отримав дозвіл на проведення археологічних розкопок, водночас збираючи й етнографічну колекцію. Відзначився він і в громадсько-просвітній діяльності, очоливши у 1907 р. Миколаївське відділення «Просвіти».

Коли у 1912 р. родичі колекціонера Еммануїла Францова передавали його колекцію місту, Сергій Гайдученко, маючи колосальний авторитет в суспільстві, очолив комісію по створенню в Миколаєві історико-краєзнавчого музею. Зрештою, з відкриттям нової установи, він став першим директором Миколаївського природничо-історичного музею, передавши до фондів власну етнографічну колекцію. Міська управа неабияк цінувала його діяльність, відзначаючи, з-поміж іншого, прихильність до нього місцевого населення.

Сергій Гайдученко особисто брав участь у розкопках Ольвії, поповнюючи колекцію музею античними старожитностями, відзначився боротьбою зі скарбошукацтвом та з руйнуванням церков, що особливо процвітало у 1917-1918 рр. За його діяльності Музей відзначився також підйомом екскурсійної діяльності. Директор особисто любив поговорити з відвідувачами, особливо з місцевими школярами.

Помер Сергій Гайдученко 18 вересня 1922 р. та похований на старому миколаївському кладовищі. На честь цього видатного діяча, уродженця Полтави, у Миколаєві цього року було названо вулицю (перейменовано вул. Червонодонську). Не зайвим було б, очевидно, і нашому місту перейняти такий досвід, коли в топоніміці відображені видатні музейні діячі, подвижники культурного життя України.

Юрій Пуголовок, кандидат історичних наук 


Читайте також
Невтомні бабусі Полтавщини наближають перемогу, а «зелені ямщики» ні
Полтава
Річку Псел у межах Полтавщини досі захаращено сміттям
Полтава
Свята доброта: чутяни передали захисникам України продовольчу допомогу
Полтава
Селянам Гадяцької громади байдужа українізація
Полтава
Хорольські волонтери передали дрон захисникам України
Полтава
За час весняних пожеж на Полтавщині вигоріло 10 га лісів
Полтава