Андрій Єрмак може стояти за серією ймовірних кадрових змін в українському уряді найближчим часом.
Виклики сиплються один за одним. Без ознак припинення вогню Україна готується до тривалої війни. Новини з фронту невтішні. Російські війська на межі того, щоб перетворити Суми — місто з довоєнним населенням 250 тисяч — на «сіру зону». На Донбасі триває кривава різанина, росіяни наступають. Рекордні кількості російських дронів і ракет обрушуються на великі міста України — іноді більше 500 за одну ніч.
Про це йдеться у матеріалі The Economist.
У ніч з 30 червня на 1 липня американська військова допомога, яка зменшувалася відтоді, як Дональд Трамп став президентом, раптово припинилась: усі поставки зброї призупинено, а деякі літаки навіть розвернули в повітрі. Ніхто не знає, чи це тимчасова пауза (як минулого разу в березні), чи постійна. Деякі джерела наполягають, що сам Трамп не знав про це рішення; інші кажуть, що це частина плану тиску на Україну задля змушення її піти на поступки Росії заради будь-якої мирної угоди, якою б поганою вона не була для президента. Проте військова драма України — лише одна сторона медалі. Не менш тривожним є тло внутрішніх політичних розколів, чисток і чвар, які можуть розвалити країну зсередини — набагато руйнівніше, ніж будь-яке насильство росіян.
Три події у червні задали тон ситуації. 23 червня заступник прем’єра Олексій Чернишов — колись вважався кандидатом на посаду прем’єра — став найвищим за рангом українським політиком, якого звинуватили в корупції. Під час офіційної поїздки до Європи він спочатку затримався з поверненням, створивши абсурдний образ міністра з репатріації українців, що планує власне вигнання. Приблизно в той самий час Кабмін попередили про невідкладні перестановки, з ймовірним призначенням нової прем’єрки — 39-річної Юлії Свириденко. Також було поновлено спробу усунути незалежного головного розвідника України Кирила Буданова — проте наразі вона зазнала поразки. Багато джерел називають «тіньовою рукою» цих трьох подій Андрія Єрмака, який керує президентською канцелярією, але фактично є неофіційним головним міністром.
Велика роль Єрмака у владі породжує чутки та припущення. Зростом 1,85 м, його значна фізична присутність стала ще помітнішою під час війни, наче він «харчується» виснаженням своїх опонентів. До того, як у 2019 році стати помічником Володимира Зеленського, він був відомий як телевізійний і кіно-продюсер, юрист, діяч модної індустрії та «фіксер» у кіосковому бізнесі. Його політичний зліт був стрімким і несподіваним, але багато хто не в захваті. Нещодавні матеріали в Politico описали двопартійне американське розчарування у дипломатичному стилі Єрмака. Дехто вважає його просто «блискавкою» для більшої американської втоми від України, але звіти відображають реальне відчуття, що у Вашингтоні для нього закриваються двері. Це породило думки, що Єрмак боротиметься за своє політичне виживання. Проте події червня свідчать про інше: у внутрішній політиці він сильніший ніж будь-коли.
Немає доказів, що Єрмак дав наказ розслідувати справу Чернишова. Протягом року детективи вивчають інформацію, що оточення заступника прем’єра купувало квартири за зниженими цінами у проекті, на який він давав добро. Проте троє анонімних чиновників стверджують, що Єрмак свідомо дозволяв цьому розслідуванню рухатися вперед, заморожуючи інші справи. За їхніми словами, справжнім злочином Чернишова було те, що він став на шляху Єрмака.
По-перше, він намагався стати альтернативним каналом для відносин з Америкою.
По-друге, його падіння відкривало дорогу для підвищення Свириденко — політикині, близької до Єрмака.
Ідея про те, що протеже Єрмака замінить чинного прем’єра Дениса Шмигаля — спокійного та покірного адміністратора — не нова. Рік тому Зеленський наклав вето на це призначення. Але з того часу Єрмак зміцнів, а його опоненти послабшали. Очікується, що голосування у парламенті відбудеться найближчими тижнями. Окрім нової прем’єрки, очікуються зміни у сфері освіти, охорони здоров’я, культури, соціальної політики та, можливо, фінансів. Один високопосадовець каже: «Андрій завершує те, що вважає незавершеним. Більшість людей — його».
Упродовж червня нависала ще драматичніша чистка в українській розвідці, де триває трирічна ворожнеча між Єрмаком і генералом Будановим, що могла б завершитися усуненням останнього. Близькі до помічника джерела характеризують генерала як нестабільного революціонера, що створює власну політичну машину. «90% офісу думають, що він божевільний, а 10% вважають генієм», — каже один інсайдер. Союзники Буданова натомість вважають його відданим державником і одним з останніх, хто може казати президенту гірку правду. Але до середини червня багато хто побоювався, що «дев’ята спроба» Єрмака звільнити його увінчається успіхом. Це виявилося передчасним. Зі звичним поєднанням тиску і хитрощів генерал забезпечив ще одне тимчасове відтермінування. Як розуміє The Economist, повторні попередження Білої домівки не звільняти його, принаймні наразі, зіграли свою роль.
Виживання генерала Буданова свідчить, що остаточне рішення залишається за Зеленським, незалежно від ролі Єрмака. Єрмак, здається, не володіє владою сам по собі, а отримує її у дивній співзалежності з президентом, яку жодне джерело не може чітко пояснити. Іноді впертий помічник — це просто представник впертого Зеленського. Проте чиновники наполягають, що ступінь контролю Єрмака над інформацією, що доходить до президента, справді дуже велика — за однією оцінкою, 85% — і створює небезпечну атмосферу інтриг та змов у серці влади. «Андрій монополізував увагу президента, — каже один, — шість років у одній кімнаті, підсовуючи йому потрібні думки. Це фактично одна людина».
Жорстка політика в стінах палацу — не новина і не дивина в країні, що тривалий час перебуває у стані війни. Було б дивно, якби втомлене керівництво не централізувало прийняття рішень. Але масштаби кризи України — її стратегічна ситуація погіршується з кожним днем — роблять концентрацію влади та її дисфункціональність особливо небезпечними. Є також занепокоєння через неналежне використання виконавчої влади для накладення санкцій і заборон, що перешкоджають участі ворогів і конкурентів у публічному житті. Одним із рішень могла б бути більша відкритість, але цього не очікують. «Росіяни повільно смажать нас на маленькому вогні, — зітхає один високопосадовець, — а ми в цей час боримося з дуже серйозними наслідками».