Created with Sketch.

Поки Зе-влада жебрає, економіка України летить у прірву

02.05.2021, 18:19

Політика життя у борг — свідомий і помилковий вибір команди Володимира Зеленського.

Україна здійснила чергові запозичення на зовнішніх ринках. Відсоткова ставка склала близько 7% річних у доларах США, а сума запозичення — близько 1 мільярда доларів.

Вже досить сказано, що дохідність є зависокою. Скажу про інше: ймовірно, це запозичення у 2021 році буде не останнім.

Із закону про бюджет ми знаємо, що уряд планує запозичити на зовнішніх ринках близько 6,5 мільярдів доларів. Нехай частину коштів ми очікуємо від МВФ і Світового Банку – проте, суми розміщення євробондів все одно виявляться величезними.

Відзначу кілька негативних тенденцій, які непокоять власне мене:

1) На жаль, Україна діє за принципом боргової піраміди. У 2021 році загальні запозичення складуть близько 24 мільярдів доларів. Більшість з них – на внутрішньому ринку, у гривні. Але загальні обсяги – непокоять.

За кожну запозичену гривню ми платимо дедалі більшу суму відсотків. Щороку сума відсотків, яку має сплатити бюджет, зростає. Не дивно, що запозичення теж постійно зростають.

2) Набагато гірше, що уряд запозичує нові борги замість того, щоб знищити розкрадання коштів в податковій і на митниці. Хоча це є логічний крок принаймні тому, що "схематозні" мільярди не потребують сплати відсотків. Це були б чисті доходи бюджету, які зняли б необхідність у запозиченнях.

Проте, логіка за цієї влади не працює.

Рік тому я оприлюднив інформацію про схеми, але вони досі працюють. Це певна ознака того, що уряд є невід'ємною складовою цих схем.

3) Єдине, що може виправдати політику зростаючих запозичень – це інвестування отриманих коштів у зростання країни. Тоді економіка здатна генерувати більше коштів, в тому числі для обслуговування боргу. Але Україна вже 8-й рік поспіль живе в режимі постійної кризи під гаслом "ще б день протриматися".

ВВП та виробництво хронічно падають. Це вказує на те, що влада не хоче або не вміє керувати економікою.

Якщо не відмовитись від такого підходу, то вже найближчим часом на Україну чекає масштабна фінансова криза.

4) Нарешті, дуже важливо, на що ми витрачаємо отримані величезні кошти. А тут, на жаль, і досі працюють хибні пріоритети.

З початку 2021 року в межах проєкту "Велике будівництво" вже витрачені майже 30 мільярдів гривень. З них 61% грошей отримав сумнозвісний "картель", що діє під прикриттям влади.

Читайте також
Чи варто українцям чекати на дефолт, адже уряд не впорався?
Економіка
Корейська зброярня виснаженої ресурсної федерації
Опінії
Під рубрикою «Новини шабунінгу»
Опінії
Де санкції проти Росатому?
Опінії
Ядерна агонія одного сцикливого актора із РФ
Опінії
План внутрішнього вживання Зеленського для виживання Єрмака
Опінії