Created with Sketch.

Полтавець забезпечував експедицію на Венеру

11.04.2018, 07:34

Директор Полтавського музею авіації та космонавтики Андрій Пушкарьов – військовий у третьому поколінні. Його родина мешкає у Полтаві з 1933 року.

«Мій дідусь, в майбутньому полковник Ткаченко, прибув до Полтави разом із дружиною – родовитою козачкою – і служив у танковому училищі, яке готувало з інженерів офіцерів запасу танкових військ. На війну дідусь пішов командиром батальйону, потім повернувся до Полтави. Батьки познайомилися теж у Полтаві, тут зареєстрували шлюб», - розповідає Андрій Пушкарьов.

Тоді у нашому місті були проблеми з наданням житла військовим, тож батькові Андрія, який служив у дальній авіації, запропонували переїхати до Північного Кавказу у місто Моздок. Там розгортався новий аеродром з надсучасними стратегічними бомбардувальниками.

«Після того, як тато трагічно загинув у льотній пригоді, наша родина повернулася до Полтави. Тут я закінчив 13-ту школу. Потім вступив до Казанського інституту цивільної авіації», - говорить полковник Пушкарьов.

По закінченні інституту Андрія призвали до Військово-Космічних Сил, де він потім і прослужив усе життя.

«Починав служити в Євпаторії інженером телеметричних станцій СТІ обробки телеметрії, а закінчив службу командиром орбітальної групи. Коли нашій космонавтиці виповнилося 50 років, у мене за плечима було 23 роки стажу. З подивом довідався, що я вже ветеран Космічних Сил», - розповідає полковник.

Служба Андрія Пушкарьова була надзвичайно цікавою: брав участь у різних цікавих проектах, зокрема, забезпечував політ орбітального космічного корабля багаторазового використання «Буран», а також наукові експедиції на Венеру та комету Галлея у рамках проекту «Вега» (скорочення від «Венера» та «Галлея»).

«Це був дуже цікавий проект. Автоматична міжпланетна станція, наблизившись до Венери, скидала на планету один із апаратів, а потім брала курс на комету Галлея. За допомогою телеметричних систем на своєму польотному моніторі я бачив, як посадочний модуль заходить у шари венеріанської атмосфери, як навколо нього зростають температура, тиск. Це було дивне відчуття, схоже на відчуття першопроходця», - ділиться спогадами Андрій.

За словами ветерана космічних сил, наукова робота в космосі чимось схожа на роботу лікаря. «Ти не бачиш апарат, не можеш до нього злітати з паяльником, а коригуєш його політ, виправляєш позаштатні ситуації, спираючись лише на телеметричні показники, як лікар на кардіограму. Ціна помилки, звісно, не людське життя, а лише мільйони доларів. Така робота постійно тримає тебе в тонусі, у навантаженні, не дає «зачахнути» мізкам», - розповідає Андрій Пушкарьов.

З 2007 року Андрій з родиною мешкає у Полтаві. Входив у ініціативну групу зі створення музею 13-ї гвардійської Дніпропетровсько-Будапештської важкобомбардувальної авіаційної дивізії і пишається тим, що стояв на його витоках. Потім запропонували посаду директора музею авіації та космонавтики.

Завдяки роботі Андрія Пушкарьова, у музеї щороку проводяться виставки карикатур «Гумор і Космос» у рамках Міжнародного фестивалю «Карлюка», у яких беруть участь імениті художники з різних країн, концерти бардів. Музей відвідують десятки екскурсій з усієї України. Працівники закладу займаються різними науковими дослідженнями.

Але, як завжди, існують і певні проблеми. «Перше – це фінансування для поповнення музейного фонду. Після 2014 року, коли в Україні погіршився економічний стан, фінансування музею різко знизилося. Другою нагальною проблемою є відсутність додаткових виставкових площ. Кожні два тижні ми проводимо нові виставки. І хоча у нас шість зал, але кожна з них розміром з кабінет. Тож доводиться постійно переносити експонати з однієї зали в іншу. Якщо гарна погода, то експозиції можна виставити на подвір’ї, але лише на кілька годин. Потрібна нова будівля, де можна було б проводити зустрічі, концерти, читати лекції, демонструвати фільми, адже у нас величезна фільмотека. Місце для такої будівлі у нас є, та все залежить, знову ж таки, від обласного фінансування», - розповів директор музею.

Читайте також
Полтава гастрономічна. Частина четверта
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина третя
Полтава
ДІЯ відзначила чемпіонів України
Полтава
Полтава гастрономічна. Частина друга
Полтава
Лицарі сили та килиму
Полтава
Полтавські чемпіони продовжують боротьбу
Полтава